NEMA KLJUČNE TAČKE O POVLAČENJU RUSKIH SNAGA! Evo šta piše u danas usvojenoj mirovnoj deklaraciji o Ukrajini
U Švajcaeskoj je danas na završetku takozvanog mirovnog samita o Ukrajini usvojena deklaracija, međutim, 13 zemalja, uključujući i članice BRIKS nisu potpisale taj dokument.
Organizatori su na ekranima pres centra samita objavili spisak svih zemalja koje su potpisale komunike, međutim, u tom spisku nisu članice BRIKS-a, tačnije Brazil, Indija, Južnoafrička Republika, ali i Ujedinjeni Arapski Emirati, Jermenija, Bahrein, Vatikan, Indonezija, Libija, Meksiko, Saudijska Arabija i Tajland.
Iako je prvobitni plan Kijeva bio da se na samitu razgovara o ukrajinskoj "formuli mira" u 10 tačaka, agenda ovog skupa je ipak redukovana na prihvatljiviju formu za širok spektar zemalja koji je prisustvovao.
Tako se u završnoj deklaraciji (kominikeu) ne navodi ključna tačka kijevskog pogleda na održivi mir u Ukrajini, a to je povlačenje ruskih snaga na granice iz 1991. godine. Iako uvod deklaracije obiluje insistiranjem na poštovanje međunarodnog prava i teritorijalnog integriteta kao polaznih tačaka mira, u razradi su navedene samo tri tačke koje se tiču nuklearne i prehrambene bezbednosti, kao i razmene zarobljenika.
Prema ukrajinskoj novinskoj agenciji "Ukrinform" tekst danas prihvaćene deklaracije je sledeći:
-Tekući rat Ruske Federacije protiv Ukrajine nastavlja da izaziva ljudske patnje i razaranja velikih razmera i da stvara rizike i krize sa globalnim posledicama. Okupili smo se u Švajcarskoj 15-16. juna 2024. da unapredimo dijalog na visokom nivou o putevima ka sveobuhvatnom, pravednom i trajnom miru za Ukrajinu. Ponovili smo značaj rezolucije A/RES/ES-11/1 i A/RES/ES-11/6 usvojene na Generalnoj skupštini UN i naglasili našu posvećenost poštovanju međunarodnog prava, uključujući Povelju Ujedinjenih nacija.
Ovaj samit je baziran na prethodnim diskusijama koje su vođene na osnovu ukrajinske formule mira i drugih mirovnih predloga koji su u skladu sa međunarodnim pravom, uključujući Povelju Ujedinjenih nacija.
Duboko cenimo gostoprimstvo Švajcarske i njenu inicijativu da bude domaćin Samita na visokom nivou kao izraz njene čvrste posvećenosti promovisanju međunarodnog mira i bezbednosti.
Imali smo plodnu, sveobuhvatnu i konstruktivnu razmenu različitih stavova o putevima ka okviru za sveobuhvatan, pravedan i trajni mir, zasnovan na međunarodnom pravu, uključujući Povelju Ujedinjenih nacija. Posebno, ponovo potvrđujemo našu posvećenost uzdržavanju od pretnje ili upotrebe sile protiv teritorijalnog integriteta ili političke nezavisnosti bilo koje države, principa suvereniteta, nezavisnosti i teritorijalnog integriteta svih država, uključujući Ukrajinu, unutar njihovih međunarodno priznatih granica, uključujući teritorijalne vode i rešavanje sporova mirnim sredstvima kao principe međunarodnog prava.
Štaviše, imamo zajedničku viziju o sledećim ključnim aspektima:
1) Prvo, svako korišćenje nuklearne energije i nuklearnih instalacija mora biti bezbedno, zaštićeno i ekološki prihvatljivo. Ukrajinske nuklearne elektrane i postrojenja, uključujući Zaporošku nuklearnu elektranu, moraju radit bezbedno pod potpunom suverenom kontrolom Ukrajine i u skladu sa principima IAEA i pod njenim nadzorom.
Bilo kakva pretnja ili upotreba nuklearnog oružja u kontekstu tekućeg rata protiv Ukrajine je nedopustiva.
2) Drugo, globalna sigurnost hrane zavisi od neprekidne proizvodnje i snabdevanja prehrambenim proizvodima. U tom smislu, slobodna, potpuna i bezbedna komercijalna plovidba, kao i pristup morskim lukama u Crnom i Azovskom moru, su od ključne važnosti. Napadi na trgovačke brodove u lukama i duž cele rute, kao i na civilne luke i civilnu lučku infrastrukturu su neprihvatljivi.
Sigurnost hrane ne sme biti ugrožena ni na koji način. Ukrajinske poljoprivredne proizvode treba bezbedno i slobodno prodavati zainteresovanim trećim zemljama.
3) Treće, svi ratni zarobljenici moraju biti oslobođeni potpunom razmenom. Sva deportovana i protivpravno raseljena ukrajinska deca, kao i svi ostali ukrajinski civili koji su protivpravno pritvoreni, moraju biti vraćeni u Ukrajinu.
Verujemo da postizanje mira zahteva učešće i dijalog između svih strana. Stoga smo odlučili da ubuduće preduzimamo konkretne korake u navedenim oblastima uz dalje angažovanje predstavnika svih strana.
Povelja Ujedinjenih nacija, uključujući principe poštovanja teritorijalnog integriteta i suvereniteta svih država, može i biće osnova u postizanju sveobuhvatnog, pravednog i trajnog mira u Ukrajini.
Izvor: Srbija Danas