PAŠINJAN OKRENUO LEĐA PUTINU: Grehovi ruskog predsednika prema Jermeniji koštaće Moskvu, raspada se "Istočni NATO"
Predsednik Jermenije Nikol Pašinjan nedavno je podgrejao sumnje da odnosi između njegove države i Rusije nisu jaki kao što su nekada bili.
On je odbio da potpiše deklaraciju Organizacije ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB), sastavljenu na samitu koji je održan u Jermeniji. Ova organizacija poznata je i kao "Putinov NATO", a čine je mahom bivše sovjetske države, koje je Rusija okupila u savez koji predstavlja pandan Severnoatlantskoj alijansi. Kao razlog, Pašinjan je naveo Putinove propuste prema Jermeniji iz prošlosti, koji će ga sada, kako se čini, koštati i više nego dvostruko.
LUKAŠENKU SE NE PIŠE DOBRO? AMERIKANCI OTKRIVAJU: Putin dao instrukcije vojnoj obaveštajnoj službi
ŠOKANTNO OTKRIĆE INSAJDERA IZ FSB: Rusija planirala napad na Japan, evo kakav je bio stav Kine
PUTIN MOBILIŠE DVA MILIONA LJUDI, UVODI SE VANREDNO STANJE?! Dramatično upozorenje ruskog eksperta, evo kad sve počinje (VIDEO)
Naime, na samitu koji je održan prošle nedelje u Jerevanu, članice Organizacije dogovora o zajedničkoj bezbednosti (ODKB), Pašinjan je odbio da potpiše deklaraciju u kojoj se navodi da se napad na jednu članicu ODKB-a tretira kao napad na sve. Upravo se zbog tog pravila, ova organizacija istočnih sovjetskih zemalja smatra konkurentom NATO saveza.
Time bi Jermenija bila dužna da odreaguje na bilo kakav napad na Rusiju, do kog bi moglo da dođe daljom eskalacijom rata sa Ukrajinom.
Kao razlog, Pašinjan je naveo da ga je naljutila činjenica da ODKB nije stao u odbranu Jermenije kada ju je u septembru ponovo napao Azerbejdžan.
Te dve zemlje su već tridesetak godina u sporu i oružanom sukobu oko Nagorno-Karabaha, enklave unutar Azerbejdžana u kojoj većinu stanovništva čine etnički Jermeni. U septembarskim sukobima poginulo je skoro trista ljudi.
- Depresivno je što članstvo Jermenije u ODKB nije sprečilo agresivne akcije Azerbejdžana - rekao je Pašinjan tokom samita u Jerevanu.
Da je razdor dublji i da se neće sve završiti samo na nepotpisvanju deklaracije svedoče i postupci Pašinjanina nakon same konferencije. Naime, jermenski predsednik se tokom protokolarne foto sesije udaljio od Putina, koji je stajao sa njegove leve strane.
Zatim je uradio nešto što niko nije očekivao. Uputio je molbu francuskom predsedniku Emanuelu Makronu da vodi mirovne pregovore sa Azerbejdžanom. Ukoliko lider Francuske na to pristane, Putin bi čini se potpuno izgubio svog donedavno vernog saveznika. Ruski predsednik je, inače, posredovao između prethodnog dogovora Jermenija i Azerbejdžana.
Da su Jermenija i Rusije bile u više nego dobrim odnosima potvrđuje članstvo obe države u ODKB. Pored njih, u ovom savezu nalaze se Belorusija, Kazahstan, Kirgistan i Tadžikistan. Ovih šest zemalja je pre tačno 20 godina godine potpisalo ugovor o saradnji. Taj sporazum je sadašnji oblik dobio 2002. godine i sadrži član analogan onom u Severnoatlantskom paktu, koji se tiče zajedničke reacije u slučaju napada na jednu od članica.