VAŠINGTON PODVUKAO "CRVENU LINIJU" PO PITANJU F-16! Planovi Kijeva ozbiljno poljuljani, Pentagon STAVIO TAČKU NA OVO PITANJE (VIDEO)
Nade Kijeva ponovo srušene.
Pentagon je zacrtao "crvene linije" u vezi sa upotrebom ukrajinskih F-16 tokom rusko-ukrajinskog rata, a izjave na ovu temu dao je Patrik Rajder, portparola američkog Ministarstva odbrane, u intervjuu za njihov RSE.
RUSI KREMIRALI "NEPRIKOSNOVENE" AMERIČKE PATRIOTE! Ukrajinska PVO izbušena kao Ementaler, Vašington razmatra RADIKALAN POTEZ
MOSKVA NE VERUJE LAŽNIM OBEĆANJIMA VAŠINGTONA: "Pravu neutralnost Kijeva može da obezbedi samo raspoređivanje ruskih trupa na zapadnoj granici Ukrajine"
NATO TRUPE STVARAJU TAMPON ZONU OKO KIJEVA?! Rusi naterali Alijansu na radikalne mere - čeka se odobrenje britanskog predloga
Odgovarajući na pitanje o ograničenjima upotrebe F-16, Rajder je odgovorio da zapadne zemlje vide upotrebu ovih lovaca "samo na suverenoj teritoriji Ukrajine".
U intervjuu za Radio Slobodnu Evropu, general-major Patrik Rajder, portparol američkog Ministarstva odbrane, rekao je, odgovarajući na pitanje novinara o "crvenim linijama" u ukrajinskoj upotrebi aviona F-16, da "Zapad veruje da Ukrajina može koristi ove avione samo na svojoj suverenoj teritoriji".
Prema rečima zvaničnika, nakon što dobije borbene avione, Ukrajina će imati "jedinstvenu vazduhoplovnu sposobnost koja je namenjena da se fokusira na odbranu suverene teritorije Ukrajine i unutar suverenih granica Ukrajine".
Njujork Tajms je 11. marta izvestio da će prvih šest borbenih aviona F-16 biti isporučeno Ukrajini do leta ove godine. List navodi da se do sada očekuje da će čak dvanaest pilota biti spremno da upravlja F-16 u borbenim uslovima do ovog leta, nakon 10 meseci obuke u Danskoj, Britaniji i Sjedinjenim Državama.
Istovremeno, autori članka ističu da će do povratka pilota u Ukrajinu biti isporučeno samo šest F-16 od oko 45 aviona koje su obećali evropski saveznici. Zanimljiv podatak ukoliko uzmemo u obzir da je do sada, u većini zapadnih medija konstatno spominjano 60 lovaca.
Za iste medije, RSE, generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je krajem februara da kada postane ukrajinski, F-16 mogu da gađaju vojne ciljeve u Rusiji u skladu sa međunarodnim pravom, ali je napomenuo da će o tome odlučiti zemlje koje isporučuju avione.
- Svaka saveznička država ima malo drugačiju politiku u ovom pogledu. Ali generalno… ovo je oružana agresija Rusije na Ukrajinu, uz flagrantno kršenje međunarodnog prava. A prema međunarodnom pravu, Ukrajina ima pravo na samoodbranu. A to uključuje i gađanje legitimnih vojnih ciljeva – ruskih vojnih ciljeva van Ukrajine. Ovo je međunarodno pravo - rekao je tada Stoltenberg.
Nedavno je predsednik Rumunije Klaus Johanis odobrio obuku ukrajinskih pilota na avionima F-16 u centru za obuku u Rumuniji. Takođe je pristao na transport međunarodne vojne pomoći Ukrajini preko teritorije ove zemlje.
Osim toga, izdanje tvrdi da ukrajinski piloti još nisu stigli u centar za obuku u vazduhoplovnoj bazi Fetesti, 150 kilometara istočno od Bukurešta, gde bi trebalo da prođu obuku za letenje na lovcima F-16. Izdanje piše da su avioni F-16 spremni, a instruktori čekaju u novom centru za obuku u Rumuniji.
I dok se Ukrajina se sprema da konačno primi F-16 Fighting Falcon, najavu koju slušamo već više od godinu dana, integracija ovih supersoničnih lovaca u svoj arsenal zahteva više od obuke pilota. Bivši američki pilot šalje poruku Ukrajincima i naglašava da je F-16 primadona, veoma je osetljiv i treba mu posebna nega.
Očekuje se prebacivanje više od 60 aviona F-16 u Kijev
Zapadna avijaciona koalicija, koja uključuje Holandiju, Dansku, Norvešku i Belgiju, spremna je da Kijevu da više od 60 ispravnih lovaca F-16, prenosi Politiko. Međutim, publikacija izražava sumnju u njihovu efikasnost u ukrajinskoj zoni sukoba.
Kako navodi Politiko, "da F-16 leti u borbenim uslovima biće izuzetno teško", jer će oni postati ranjive mete kako za PVO Oružanih snaga Rusije, tako i za ruske Vazdušno-kosmičke snage i njihove lovce kao što su Su-35S i Su-30SM. Mogućnost održavanja američkih aviona u ukrajinskim realnostima postavlja pitanja.
Publikacija smatra da bi se F-16 mogao "ispostaviti kao previše napredan" za ukrajinsko letačko i kopneno osoblje u poređenju sa postojećim Su-27 i MiG-29. Istovremeno, zapadni saveznici navodno ne planiraju da pružaju pomoć direktno Ukrajini.
Napominjemo da je ovo drugi takav članak u glavnim zapadnim medijima. Nešto ranije, Njujork Tajms je sumnjao da će rakete Taurus i lovci F-16 biti odlučujući u ukrajinskom sukobu. U članku se takođe navodi broj od 45 obećanih lovaca za Ukrajinu, kao i razočarenje da će samo šest pilota inicijalno biti spremno.
Novinari lista podsećaju da su se ranije velike nade polagale na nemačke tenkove Leopard 2, ali njihovo prisustvo u arsenalu Oružanih snaga Ukrajine nije moglo da obezbedi uspeh kontraofanzive. Publikacija dodaje da F-16 takođe neće doneti veliku korist.
Izvor: Srbija Danas/Oružjeonline.com