POBEDA RUSIJE SVE IZGLEDNIJA? Pet "groznih scenarija" Putinove pobede, svaki može da se IZBEGNE
Na Zapadu se sve više govori oporazu Ukrajine u ratu protiv Rusije, a Fajnenšel tajms donosi pet scenarija ukoliko Putin pobedi, navodeći da su "grozni".
Pomoć Zapada Ukrajini pala je za gotovo 90 odsto u odnosu na 2022. godinu, čak i pre nego što su SAD i EU odlučili da za sada neće odobriti nova sredstva. Fajnenšel tajms navodi da je pobeda Rusije sve verovatniji scenario.
Ukrajina PRVI put slavi Božić 25. decembra, hoće da odbace RUSKO nasleđe
NOVA BORBENA TAKTIKA RUSKIH TENKISTA: Dejstvo RAZORNO! Ukrajinci nemaju „lek“ za nju (VIDEO)
RUSI NEZADRŽIVO NAPREDUJU PREMA OVA DVA GRADA! Ukrajinci u očaju: "Počinjemo da GUBIMO teritoriju"
Taj list čak navodi pet "groznih scenarija" u slučaju Putinove pobede:
- Rusija nad Ukrajincima sprovodi strašnu pobedničku pravdu, štosu, kako se navodi, Rusi već učinili u Ukrajini: masovna pogubljenja, kastracije, silovanja, mučenja i otmice dece.
- Na zapadu Ukrajine formirala bi se slobodna država, piše bivši britanski diplomata Piter Rikets, koja bi mogla da postane članica EU. Ali i takva Ukrajina mogla bi očekivati ponovljene ruske napade, bez obzira na to koji su "ugovori" potpisani. Rusija je konstantno kršila Minske sporazume nakon 2014., piše Fajnenšel tajms.
- Putin bi kontrolisao blizu četvrtine svetskog izvoza pšenice.
- Putinov uspeh ohrabrio bi zemlje zainteresovane za invaziju na susede: Kinu, Venecuelu i Azerbajdžan, a ohrabrio bi i samu Rusiju za još veće operacije.
- Diskreditovani NATO suočio bi se s najvećim testom. NATO i EU su verovatno najjači preostali multinacionalni savezi u današnjem svetu, a Putin nastoji da dokažei da ih može slomiti.
Kad bi Putin napao Baltik, NATO bi verovatno poslao trupe. Ali koliko dugo bi takva situacija trajala? Nakon što bi poginulo nekoliko stotina zapadnih vojnika, krajnje desničarske stranke zahtievale bi "mir", što znači nesprovedive mirovne ugovore s Putinom. Zapadne zemlje mogle bi se povući, tvrdeći da su ispunile svoju obvezu prema članu 5. NATO sporazuma da se trebaju boriti za saveznika. Niko ne bi želeo da to eskalirau nuklearni rat.
Ali, član 5. nije svetinja. Ostali međunarodni sporazumi, od UN-ove Konvencije protiv mučenja do pravila EU o budžetskom deficitu, rutinski se krše.
Fajnenšel tajms na kraju zaključuje da ipak postoji način da se ovi scenariji izbegnu - a to je nastavak pružanja pomoći Ukrajini.
Evropljani bi mogli da pomognu Ukrajini da se odupre Putinu, piše FT, dodajući da bi morali brzo da izgrade industriju oružja, ali napor koji bi za to bio potreban bio bi malen u poređenju s ruskim.
Takođe bi trebalo da se nadomesti američka pomoć Ukrajini - 71.4 milijarde evra u prvih 21 mesec rata, , ili 40.8 milijardi evra na godišnjoj osnovi.
Srbija Danas/Index.hr