PUTIN MENJA IME RATA? Spekuliše se da će uskoro objaviti novu odluku, evo šta bi ona podrazumevala
Razlika bi bila očigledna u pristupu sukobu
Pojedini ruski mediji su objavili da će se danas Vladimir Putin obratiti javnosti sa namerom da preimenuje "specijalnu vojnu operaciju" (SVO) u "protivterorističku operaciju". Ipak, kako se kaže gde ima vatre ima i dima, pa mnogi očekuju da se to ipak desi u narednom periodu.
ZA SEDAM DANA SE SVE PROMENILO! Najnovija MAPA sa ukrajinskog ratišta - evo kako sada izgleda odnos snaga Rusije i Ukrajine
RAFAEL GROSI NA PUTU ZA KIJEV, STANJE URGENTNO: Generalni direktor IAEA s posebnim zadatkom ponovo u Ukrajini
LEGENDA PINK FLOJDA U STRAHU ZA ŽIVOT: "Ukrajinci će me likvidirati"
Šef proruske administracije na Krimu Sergej Aksjonov rekao je da bi "specijalna operacija", bar kada je reč o novopripojenim teritorijama, trebalo da bude preimenovana u "protivterorističku operaciju", kako se zvao rat u Čečeniji 1999. godine.
Iako se zasad neće menjati naziv rata u Ukrajini, izgleda da u Kremlju žele da izjednače čečenski slučaj - kada je ruska autonomna republika Čečenija proglasila odvajanje i nezavisnost - sa situacijom u jugoistočnoj Ukrajini.
Šta to znači
Promena statusa tzv. "SVO" u "PO", odnosno "protivterorističku operaciju" podrazumevala bi ne samo zamenu slova u skraćenici. Pre svega, promenila bi se strateška priroda rata, koja će uključiti veći državni resurs Ruske Federacije. Drugim rečima, privreda zemlje može se prebaciti na vojne osnove, a delimična mobilizacija se može ponoviti.
To je demantovao portparol Kremlja Dmitrij Peskov, rekavši da je u pitanju lažna vest. U vojnom aspektu, status "STO“ može da proširi opseg ciljeva koji su podložni delimičnom ili potpunom uništenju. Prema ruskom politikologu Andreju Suzdalcevu, kritična infrastruktura i komunikacioni objekti mogu postati potencijalne mete.
- Moguće je izvršiti dodatne udare po mostovima, železničkim čvorovima i komunikacijama. Odnosno, proširiće se domet ciljeva, a proširiće se i vrste naoružanja - kaže politikolog, piše Fokus.ua.
Među metama mogu biti i lideri onih organizacija koje su, prema ruskim zakonima, priznate kao terorističke. S obzirom na Putinove izjave o denacifikaciji Ukrajine, među takvim osobama mogu biti i predstavnici ukrajinskih vlasti.
- Da podsetim da je tokom kontraterorističke operacije cilj, između ostalog, da se unište vođe bandi terorističkih organizacija sa svim posledicama koje iz toga proizilaze - rekao je Sergej Mironov, lider Pravedne Rusije.
Prema ruskom saveznom zakonu "O borbi protiv terorizma", kada se na teritoriji uvede režim "protivterorističke operacije", mogu biti obustavljene aktivnosti opasnih industrija i organizacija koje koriste eksplozivne, radioaktivne, hemijski i biološki opasne materije. U kontekstu rusko-ukrajinskog rata, to bi moglo značiti gašenje objekata pod kontrolom Moskve kao što je nuklearna elektrana Zaporožje.
Više o dešavanjima u Ukrajini pročitajte OVDE.