PUTIN PRAVI VELIKI ZAOKRET U STRATEGIJI! Da li će POSLEDNJA BITKA ruskih snaga izgledati baš OVAKO?
Ruski političar je "novu" taktiku predsednika Rusije nazvao kao "taktika spaljene zemlje".
Leonid Volkov, ruski opozicioni političar, član glavnog odbora Partije progresa i šef kampanje Alekseja Navaljnog na izborima 2018. godine, objavio je na Tviteru dugačak niz u kome objašnjava svoje viđenje sukoba u Ukrajini i njegovog ishoda.
"TVRDNJE KIJEVA SU FEJK!" DNR sprovela istragu o granatiranom pozorištu u Marijupolju - evo šta se zapravo desilo
"RUSIJA IMA PROBLEM SA NEDOSTATKOM LJUDSTVA, PROBLEM SVE AKUTNIJI" Stigao novi izveštaj britanskog Ministarstva odbrane
"UNIŠTIĆEMO RUSKU CRNOMORSKU FLOTU I ZAUZETI KRIM" Ukrajina nikad jače zapretila Moskvi
Volkov ceni da je Putin bitno promenio vojnu taktiku i da se sada više oslanja na artiljeriju, kako bi izbegao vojne gubitke, ali on smatra da je glavni cilj ruskog predsednika da do kraja leta obezbedi prekid sukoba, pod patronatom Amerike i zapadnih zemalja, kako bi mogao da pruži predah ruskoj vojsci i izvrši određena pregrupisanja. Takođe, smatra on, privremeni prekid sukoba bi mu omogućio da ojača pozicije na okupiranim teritorijama i "legitimiše status kvo" koji bi u bližoj budućnosti Rusiji omogućio pokretanje nove ofanzive iz srca Ukrajine.
- Putinova vojska je na bojnom polju pokazala sve što može. I nije impresionirala. Jedina taktika koja joj je sada ostala na raspolaganju je taktika spaljene zemlje, zasnovana na nadmoći artiljerije. To znači bespoštedno granatiranje određenih područja u Ukrajini, nakon čega se na teren šalju 'vagnerijnaci' i 'milicija DNR', koje ruske vlasti ne smatraju pravom vojskom i ne ubrajaju u svoje ratne žrtve. Ako oni ne uspeju da očiste teren, sledi nova tura granatiranja sve dok ukrajinska vojska ne bude primorana da sama napusti devastirano područje. Ovakav pristup ruskoj vojsci omogućava lagano napredovanje i pomenuto izbegavanje gubitaka u redovima regularne vojske, koja je u prvim mesecima izgubila 30 do 50 odsto ljudstva, što su velike žrtve. Jedini problem u ovoj taktici je to što su Ukrajinci dobili američki raketni sistem HIMARS koji nanosi veliku štetu ruskoj artiljeriji i onemogućava rusku artiljerijsku superiornost - smatra Volkov.
Loš mir bolji od dobrog rata
On tvrdi da je Putinu sada očajnički potrebno primirje u ratu, te da se potpuno fokusirao da ga izdejstvuje, najpre iz taktičkih razloga.
- Putin žarko žudi za prekidom vatre. Ne samo da bi njegove trupe malo predahnule i pregrupisale se (što će učiniti i Ukrajinci), već prvenstveno da bi obezbedio status kvo. Eventualno primirje bi značilo povlačenje razgraničenja na mapi, koja bi obezbedila novu političku realnost u godinama koje su pred nama - nema ničeg trajnijeg od onoga što se politički naziva 'privremeno'. Kada se ovo primirje uspostavi, u Evropi će pobediti opcija zvana 'I loš mir je bolji od dobrog rata'. Zapadni političari će svojim glasačima saopštiti dobru vest: uspeli smo da zaustavimo rat i priliv izbeglica, cene goriva padaju. Dakle, oni će odmah kapitalizovati ovo primirje i pretvoriti ga u glasove za sebe na predstojećim izborima.
Mir kao potvrda okupacije
Volkov smatra da će ovaj mir značiti samo to da će Putin prikupiti snagu kako bi za par godina pokrenuo novu, još smrtonosniju ofanzivu na Ukrajinu, a da će do tada velika teritorija Ukrajine biti pod ruskom okupacijom, a hiljade Ukrajinaca raseljeno. Sukob u Ukrajini, eventualnim postizanjem mirovnog dogovora, neće biti završen nego zamrznut, smatra Volkov, koji objašnjava i kako Putin namerava da dođe do mirovnog dogovora.
- Videli smo to još u junu. Putin igra na kartu ucene. On shvata da Ukrajina neće pristati ni na kakvu vrstu primirja, jer javnost u ovoj zemlji zahteva od Zelenskog da nastavi borbu. Međutim, Ahilova peta Ukrajine je njena zavisnost od zapadnih zemalja. Rat je uništio veći deo ukrajinske ekonomije i nema više sa čime da se bori osim sa oružjem koje dobija sa Zapada. Kijev više ne može da se nosi sa Rusijom bez evropske podrške, što stvara priliku za ucenu. A Putinova poruka u junu bila je jednostavna: "Dragi Šolc i Makron, ili vi prisiljavate Zelenskog da prihvati mir ili ja izgladnjujem Severnu Afriku; vi dobijate milione novih izbeglica u Evropi, a vaše vlade preuzimaju desni radikali, čije ću kampanje sam finansirati". Ako je Putin naučio išta tokom svoje 22 godine na vlasti, to je jedna stvar: ukoliko ne možete direktno da imate posla sa zapadnim političarima, morate da radite sa njihovim biračkim telom. Oni zavise i od javnog mnjenja, što je snaga njihovih društava, u kojoj Putin vidi njihovu slabost. Dolazi zima. Ovo omogućava maksimalno efikasno igranje na 'gasnu kartu' u narednim mesecima. To će Putin i učiniti - pokušaće da uplaši Evropljane pretnjom da će se ove zime smrzavati u svojim domovima, tvrdi Volkov, objašnjavajući da će za ostvarenje ovog cilja Putin iskoristiti "sve resurse koje je akumulirao proteklih godina", korumpirane političare i novinare, marginalne stranke i "stručnjake" koji će u glas povikati: "Naravno da nam je žao Ukrajinaca, ali moramo da radimo ono što Putin želi da se Evropa ne bi smrzavala".
BONUS VIDEO: Ukrajinski ekstremistički "Kraken" u borbi protiv Rusa u Luganskoj oblasti