RUSI UDARILI NA SVOJE: Formirana Legija "Sloboda Rusiji", bore se na strani Ukrajinaca, mrze Putina! (FOTO/VIDEO)
Njihov moto je "Sloboda Rusiji"
Legija "Sloboda Rusiji" (ruski: "Svoboda Rossii") je legija Oružanih snaga Ukrajine, formirana u martu 2022. da kako se navodi zaštiti Ukrajinu od ruske invazije. Čine je prebegli vojnici Oružanih snaga Rusije, kao i drugi ruski i beloruski dobrovoljci koji ranije nisu bili pripadnici vojnih formacija.
ZELENSKI NA PRVOJ LINIJI FRONTA U DONBASU: Najavio oslobađanje tri velike oblasti Ukrajine (VIDEO)
MOŽDA ĆE MORATI DA BRANE SVOJE DOMOVE: U Belgorodskoj oblasti Rusije formiraju se odredi Teritorijalne odbrane!
BERLIN ODUSTAO: PVO sistemi "Patriot" neće biti isporučeni Ukrajini, Nemci ih šalju NATO državi
Prema Legiji, jedinica se sastoji od dva bataljona. Aleksij Arestovič je rekao da "desetine učestvuju u sukobima, stotine na obuci i do 4000 kandidata" i da se 250 novih članova pridružilo Legiji u junu 2022. godine.
Kako prenosi UNIAN, Legija "Sloboda Rusiji" je formirana iz čete ruske armije (više od 100 ljudi), koja je dobrovoljno prešla na ukrajinsku stranu. Prema rečima komandira čete, 27. februara 2022. godine, uz pomoć Službe bezbednosti Ukrajine, prešli su na ukrajinsku stranu da "zaštite Ukrajince od pravih fašista". Takođe je pozvao svoje sunarodnike, vojnike ruske vojske, da se pridruže Legiji "Sloboda Rusiji", kako bi sačuvali sopstveni narod i zemlju "od poniženja i uništenja".
Prvi dobrovoljci Legije "Sloboda Rusiji" započeli su individualnu preliminarnu obuku krajem marta 2022. Posebno, osoblje legije pod vođstvom instruktora Oružanih snaga Ukrajine proučavalo je posebnosti švedsko-britanskog prenosivog protivoklopnog lansera raketa kratkog dometa NLAV.
Komandanti jedinica "Sloboda Rusiji" upoznali su se sa operativnom situacijom na prvim linijama fronta. Navedeni ciljevi Legije su odbijanje ruske invazije na Ukrajinu i konačno, kako kažu "svrgavanje režima Vladimira Putina".
Zvanični Telegram kanal Legije nastao je 10. marta 2022. godine i tada je objavljen prvi post, u kojem autor poziva Ruse da se pridruže oružanoj borbi protiv "ratnog zločinca Putina".
U kancelariji Interfaksa u Ukrajini 5. aprila održana je konferencija na kojoj su se pojavili maskirani ljudi u uniformama koji su se predstavili kao pripadnici Legije i tom prilikom su poručili da su u legiju ušli nakon što su bili u ukrajinskom zarobljeništvu.
Odbili su da otkriju svoja imena "zbog bezbednosti", da odgovore da li je Legija podređena ukrajinskom Generalštabu i da daju bilo kakva objašnjenja o odnosima sa Oružanim snagama Ukrajine, a nisu otkrivali ni informacije o ruskim jedinicama u kojima su služili.
Takođe su rekli da su već obavili zadatke zadržavanja diverzantskih grupa ruske vojske, iako je kasnije Telegram kanal naveo da je Legija napredovala u ratnoj zoni tek 29. aprila.
Legija "Sloboda Rusiji" navodno se borila zajedno sa Oružanim snagama Ukrajine u Donbasu tokom ofanzive na istočnu Ukrajinu. Jedinica navodno takođe organizuje diverzantske napade i sabotaže unutar Rusije.
Dana 11. juna 2022. postalo je poznato da se Igor Volobujev, bivši potpredsednik Gasprombanke, rođen u Ukrajini, koji je napustio Rusiju tokom izbijanja rata, pridružio Legiji "Sloboda Rusiji".
Dana 1. juna 2022, zvanični Telegram i Jutjub kanal Legije objavio je snimak ruskog tenka koji je navodno zarobljen od strane Legije. Oni su 29. juna pisali da su uhvatili ruskog zarobljenika u oblasti Lisičanska.
Negde početkom jula, Legija je navodno dala izjavu da se povukla iz aktivnih borbi, navodeći 13. jula da se povukla iz borbi kako bi "obnovila borbenu gotovost". Od tada je zvanični Jutjub kanal Legije "Sloboda Rusiji" napravio više video snimaka na kojima vojnici Legije vežbaju.
Dana 31. avgusta, Legija "Sloboda Rusiji", zajedno sa Narodnom republikanskom armijom i Ruskim dobrovoljačkim korpusom, potpisala je deklaraciju o saradnji u Irpinu pod nazivom "Irpinska deklaracija". Organizacije su se takođe dogovorile da stvore politički centar, čija je svrha da zastupa svoje interese pred državnim organima različitih zemalja i organizuje zajedničku informativnu politiku. Ilja Ponomarjov, bivši poslanik ruske Dume vodi taj politički centar.
Legija koristi belo-plavo-belu zastavu koju ruska opozicija koristi na oznakama na rukavima umesto zvanične belo-plavo-crvene zastave Rusije. Prema manifestu Legije, objavljenom na njihovom Telegram kanalu u aprilu, oni "nose vrednosti Slobodnog čoveka Nove Rusije – slobodu govora, slobodu izražavanja, slobodu izbora budućnosti", a njihovi glavni ciljevi su "svrgavanje Putinovog režima" i "borba za Novorusiju".
Slovo L, prvo slovo reči Legija i Sloboda, takođe koristi Legija kao jedan od svojih simbola. Na desnom rukavu, Legija nosi zastavu Ukrajine (kao i druge ukrajinske legije stranih naroda). Zvanični Telegram kanal je 20. jula objavio dve poruke, u kojima su autori citirali carskog zvaničnika Petra Stolipina i napisali da Legija želi "očuvanje ujedinjene i nedeljive Rusije u granicama iz 1991. godine" kao jednu od svojih glavnih ciljeva i protivi se separatizmu, te da je "najponiženiji i najobespravljeniji među svim narodima Ruske Federacije ruski narod".
Putin je 14. jula doneo novi zakon (zajedno sa još 99), po kome ruski državljani mogu dobiti do 20 godina zatvora ako "pređu na stranu neprijatelja tokom oružanog sukoba ili neprijateljstava".
Ruski državni mediji retko pominju Legiju "Sloboda Rusiji". Na primer, RT ima samo jedan video koji pominje Legiju.
Izneto je nekoliko tvrdnji da Legija "Sloboda Rusiji" nije faktički postojeća formacija, već ukrajinski PR projekat (ovu verziju šire i državni ruski mediji i prokremljovski Telegram kanali, koji Legiju nazivaju lažnom ili navodno da su ga kreirali ukrajinski obaveštajci), uglavnom zbog nedostatka informacija.
Podsetimo, tokom Drugog svetskog rata na teritorijama pod kontrolom Trećeg rajha formirane su brojne SS divizije sastavljene od Kozaka i Rusa (nekadašnji belogardejci) koji su se borili na strani Hitlera protiv sovjetskih snaga na Istočnom frontu.
Belogardejci su podržavali carsku Rusiju i bili protiv komunista i boljševika, a posle pada Ruske imperije i završetka građanskog rata, morali su da napuste Rusiju, pa su dolaskom nemačkih snaga smatrali da je kucnuo čas da se osvete boljševicima za smrt cara i možda obnove rusku monarhiju.
Vesti iz Ukrajine čitajte OVDE.