Selidove je palo! Ruska vojska napreduje "brže nego što je iko mogao da zamisli": Koji su sledeći potezi Putina i Zelenskog?
Ukrajina se suočava sa „prilično mračnom“ situacijom u Donjeckoj oblasti na istoku zemlje, jer ruske snage napreduju najbrže od leta 2022. godine.
Sve je više informacija o tome da je grad Selidovo pao pod kontrolu Rusije, iako zvanični Kijev to ne želi da potvrdi. U jeku velike ofanzive u Donjecku, Ukrajina se suočava sa novom pretnjom - vojnicima Severne Koreje, koji će uskoro stići na front.
- Prošla nedelja je bila izuzetno teška za Ukrajince. Rusi su uspeli da probiju ukrajinsku odbranu u različitim oblastima - rekao je za "Kijev Independent" Emil Kastehelmi, analitičar finske grupe "Black Bird".
Duga i naporna ruska ofanziva u istočnom ukrajinskom regionu Donbasa dramatično je ubrzana poslednjih dana, a Kastehelmi je rekao da su moskovske snage napredovale „brže nego što je iko mogao da zamisli“.
- Tako da vidimo zaista teške bitke na linijama fronta - istakao je on.
Selidove pod kontrolom Rusije?
Rusko Ministarstvo odbrane je 29. oktobra objavio da je zauzet gradić Selidove, koji se nalazi u blizini ključnog logističkog centra Pokrovska.
Iako Kijev nije komentarisao ove tvrdnje, stručnjaci i analitičari su potvrdili da je grad gotovo sigurno pao.
- Ruska vojska nije imala tako brzo nedeljno napredovanje barem od početka ove godine - navodi se u objavi na Telegramu.
Nakon povlačenja Ukrajine iz Vuhledara početkom oktobra, ruske snage su fokusirale svoje napore na gradove Pokrovsk, Toreck i Kurahove u Donjeckoj oblasti, gde brojčano nadjačani ukrajinski vojnici polako gube teritoriju pod pritiskom Rusije.
Rusi jurišaju na Pokrovsk
- Grad Selidove je sada najverovatnije potpuno izgubljen. U zapadnim krajevima bi moglo biti nekoliko Ukrajinaca, ali grad je u suštini izgubljen. To je najveći grad koji je pao posle Avdijevke (Avdejevke). I pao je za nekoliko nedelja - kao je Kastehelmi. Prema njegovim rečima, jedna od najvećih opasnosti sa kojima se sada suočavaju ukrajinske trupe je to što položaji na koje su vojnici primorani da se povuku nisu tako snažno utvrđeni kao položaji sa kojih se povlače. Upitan da li veruje da bi situacija mogla da eskalira, on je rekao da postoji "stvarna opasnost od toga".
Rusija trenutno zauzima celu Lugansku oblast i većinu Donjecke oblasti osim velikih gradova pod ukrajinskom kontrolom, uključujući Pokrovsk, Kostjantinovku na severu, Kramatorsk i Slavjansk dalje na severu i Časiv Jar na istoku. Rusija bi morala da uzme dodatnih 10.000 kvadratnih kilometara teritorije da bi zauzela ceo Donbas.
Novi talas mobilizacije u Ukrajini?
U jeku ovakvog razvoja situacije na frontu, Ukrajina je najavila novi talas mobilizacije jer Rusija napreduje, a Pentagon upozorava na prisustvo severnokorejskih vojnika u Rusiji. Zbog toga je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski razgovarao sa predsednikom Južne Koreje o produbljivanju saradnje. Ukrajina planira regrutovanje dodatnih 160.000 ljudi u vojsku, što ukazuje na izazove sa kojima se suočava u pogledu brojčanog stanja.
Dogovor Putina i Kima vredan 5,5 milijardi dolara
Pored slanja vojnika, Severna Koreja mogla bi da sklopi oružani ugovor sa Rusijom vredan do 5,5 milijardi dolara, nudeći tako Moskvi kritičnu podršku usled sve većeg nedostatka municije, rekla je analitičarka Olena Guseinova sa Univerziteta za strane studije u Seulu. Ovaj dogovor bi mogao da obezbedi Rusiji hitno potrebne vojne zalihe. Izveštaji ukazuju na to da se Moskva obratila Pjongjangu ne samo za oružje, već potencijalno i za vojsku. Guseinova procenjuje vrednost ugovora dve zemlje na do 5,5 milijardi dolara, smatrajući vojnu podršku Severne Koreje ključnim resursom za Moskvu.
Izveštaji obaveštajnih službi koji sugerišu da Severna Koreja možda snabdeva Rusiju oružjem prvi put su se pojavili u septembru 2022. godine, oko sedam meseci nakon što se Rusija aktivno uključila u sukob u Ukrajini. Iako su izveštaji u početku dočekani sa negodovanjem zbog ograničenih dokaza, verodostojni podaci su se pojavili u narednim mesecima rata. Potvrđeno je da je Severna Koreja do oktobra 2023. godine prebacila preko 1.000 kontejnera oružja u Rusiju. Ovaj broj je porastao na 6.700 kontejnera do februara 2024. godine i skoro se udvostručio na 13.000 ili 16.500 kontejnera do avgusta 2024. godine. Na kraju se očekuje da će isporuke dostići 20.000 kontejnera do oktobra 2024. godine.
Prema dostupnim podacima, komercijalne veze između Rusije i Severne Koreje su se postepeno povećavale od 2022. do 2024. godine. U 2022. godini obim trgovine iznosio je 3,78 miliona dolara, a povećao se na 34,4 miliona dolara u 2023. godini i dalje porastao na 52,9 miliona dolara od januara do maja 2024. godine.
Iako bi ovaj dogovor mogao da zadovolji trenutne vojne potrebe Rusije, istraživanje ukazuje na ograničenja ovog pristupa. Zastarelo i nepouzdano oružje Severne Koreje izaziva sumnje u održivost ugovora o oružju, dok istorija promenljivih saveza Pjongjanga čini Severnu Koreju nepredvidivim partnerom.
Srbija Danas/Blic