ŠOKANTAN PREDLOG IZ STOLTENBERGOVOG KABINETA: "Ukrajina bi mogla da uđe u NATO u zamenu za ustupanje dela teritorije Rusiji"
Naglašeno je da postoje značajni pomaci u pitanju budućeg članstva Ukrajine u Alijansi
Ukrajina bi mogla da uđe u NATO u zamenu za ustupanje dela teritorije Rusiji, izjavio je danas šef kancelarije generalnog sekretara Alijanse Jensa Stoltenberga, Sijan Džensen.
"MASLINE" VREBAJU NA ULICAMA UKRAJINSKIH GRADOVA! Nastala opšta bežanija
"HVALA NAŠIM BRANIOCIMA!" Sprečen upad Ukrajinaca na teritoriju Rusije, otkriveno gde su diverzanti pokušali da se probiju
ŠOK IZJAVA ZA KIJEV IZ BRISELA: Ukrajina može u NATO ako ustupi Rusiji deo teritorije
- Mislim da bi rešenje moglo biti da se Ukrajina odrekne dela teritorije i zauzvrat dobije članstvo u NATO-u - rekao je Džensen, a prenosi RIA novosti.
On je naglasio da sada postoje značajni pomaci u pitanju budućeg članstva Ukrajine u Alijansi i da bi ustupanje pojedinih područja Rusiji moglo da postane jedan od mogućih kompromisa.
Pokrenuto pitanje prenosa teritorija
Na pitanje da li misli da Ukrajina treba da ustupi svoje teritorije da bi postigla mir sa Rusijom i pristupila NATO-u, Jensen je rekao da se o posleratnom statusu Ukrajine već pregovara i da je već pokrenuto pitanje ustupanja teritorija Rusiji.
- Ne kažem da bi to trebalo da se desi. Ali ovo bi moglo biti moguće rešenje - objasnio je on.
Ukrajina nije dobila poziv za članstvo u Alijansi nakon velikog samita NATO-a u Viljnusu sredinom jula, a generalni sekretar Stoltenberg je rekao da će to pitanje izgubiti na aktuelnosti ako Kijev ne pobedi u sukobu sa Moskvom.
Zemlje G7 objavile su deklaraciju podrške Ukrajini, ali bezbednosne obaveze koje se u njoj pominju ne predviđaju konkretne rokove za sprovođenje.
Moskva: Priznati nove teritorijalne realnosti, obezbediti demilitarizaciju i denacifikaciju Ukrajine
Zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Mihail Galuzin rekao je ranije za TASS da je za rešavanje sukoba potrebna potvrda osnova suvereniteta Ukrajine – njenog neutralnog, vanblokovskog i nenuklearnog statusa.
Pored toga, prema njegovim rečima, neophodno je "priznati nove teritorijalne realnosti, obezbediti demilitarizaciju i denacifikaciju Ukrajine, prava njenih građana ruskog govornog područja i nacionalnih manjina u skladu sa međunarodnim pravom", podseća TASS.
Vesti iz Ukrajine čitajte OVDE.