SVETSKA SILA BIĆE PRIMORANA DA UVEDE SANKCIJE RUSIJI?! "Moraćemo da sledimo UN"
Turska se od početka sukoba u Ukrajini trudila da održi neutralan status.
Mogućnost da se Turska pridruži sankcijama protiv Rusije je "nerealna", rekao je šef turskog ministarstva spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu u intervjuu za lokalni novinski kanal NTV u četvrtak. Međutim, napomenuo je da će Ankara biti primorana da sledi sankcije ako ih odobre Ujedinjene nacije.
ONI VIŠE NEĆE ISPORUČIVATI ORUŽJE UKRAJINI! Protesti širom zemlje urodili plodom
MOSKVA TVRDI: Ukrajinski helikopteri upali u vazdušni prostor Rusije, napadnute zgrade?! (FOTO)
PUTIN UPOZORAVA ZAPAD! "Priznajte da ne možete bez Rusije"
- Turska se pridržava međunarodnog prava, mi ćemo nastaviti da vodimo uravnoteženu spoljnu politiku. Ali ako UN odobre sankcije Rusiji, Turska će biti prinuđena da ih sledi - rekao je Čavušoglu.
- Ali u smislu pridruživanja sankcijama koje su uvele pojedine zemlje, mislim da ove zemlje i same razumeju da je, s obzirom na posredničku poziciju Turske, to nerealno - dodao je on.
Dalje je rekao da zapadni partneri Turske često dovode u pitanje stav Ankare, navodeći da često pitaju "hoćete li zatvoriti nebo?"
- Morate da shvatite da Turska zauzima posredničku poziciju i da je posvećena stabilizaciji situacije - zaključio je ministar.
Otkako je Rusija započela ofanzivu na Ukrajinu 24. februara, Turska je pokušavala da se pridržava neutralne pozicije, pozivajući na miran dijalog između Moskve i Kijeva i nudeći da bude posrednik u pregovorima između dve strane. Erdogan je upozorio na izolaciju Rusije i odbio je da uvede ekonomske sankcije, za razliku od drugih članica NATO bloka, naglašavajući važnost održavanja diplomatskih kanala otvorenim i sa Moskvom i sa Kijevom.
Turska je takođe zvanično odbila da isporuči Ukrajini oružje, uključujući njene ruske protivvazdušne raketne sisteme S-400. Međutim, neke privatne turske kompanije za naoružanje nastavile su da podržavaju Kijev u ovom sukobu, odnosno Bajkar Defense - proizvođač Barjaktar TB2 dronova, koji su se pokazali kao veoma efikasni u borbenim zonama širom sveta.
Ranije ovog meseca, portparol Kremlja Dmitrij Peskov je prokomentarisao da je Turska, s obzirom na njenu veličinu i regionalni značaj, u jedinstvenom položaju koji joj daje luksuz da brani svoje interese uprkos tome što je članica NATO-a, napominjući da iako su Moskva i Ankara imale svoje nesuglasice i nesporazuma tokom godina, partnerstvo zasnovano na obostranoj koristi i dalje preovlađuje.
Peskov je dodao da turski predsednik Redžep Tajip Erdogan uspeva da "brani i sledi svoje interese", a da se ne pridruži "mejnstrimu" kao druge evropske nacije, koje su od početka sukoba u Ukrajini uvele oštre sankcije Moskvi.
Portparol Kremlja je u četvrtak priznao da su ove sankcije zaista ozbiljne. On je, međutim, napomenuo da se Rusija za njih priprema već neko vreme i da će za ove sankcije biti potrebna određena analiza i koordinacija između ministarstava kako bi se razvile kontramere koje će služiti interesima Rusije.