"POSVAĐALI SE ZA KORU BAJATOG HLEBA" Kijev dobio vojnu pomoć, obrukao Kanadu, navukao bes Poljaka, Moskva trlja ruke i najavljuje konačni obračun
Paket nove američke vojne pomoći Ukrajini uključuje, između ostalog, kasetnu municiju, protivtenkovsko naoružanje i rakete za HIMARS sisteme protivvazdušne odbrane.
Relativno mirnu nedelju za nama obeležila je živa diplomatska aktivnost ukrajinske strane nakon zasedanja Generalne skupštine UN u Njujorku, kao i zvanične posete ukrajinskog predsednika, Volodimira Zelenskog, Vašingtonu i Otavi.
"ŠTA AKO PUTIN DOĐE DO POLJSKE?!" Kijev predviđa slom Rusije do 2025. Moskva odgovara da će se u Ukrajini igrati kazačok
"SVAKI DAN NOVI UŽAS, PATNJA I SMRT" Moskva sprema veliko iznenađenje, crv sumnje kod Zelenskog, a OVAJ potez Vašingtona nazvan "nečovečnim"
"DRŽAVNI UDAR U KIJEVU ZA TRI-ČETIRI NEDELJE" Moskva i Pjongjang postigli dogovor, Putin otkriva zašto je Zelenski na čelu Ukrajine, Orban zadaje glavobolje EU
Zelenski je razgovarao u Vašingtonu sa predsednikom SAD, Džozefom Bajdenom, o nastavku pomoći njegovoj zemlji u ratu sa Rusijom, zahvalivši se na podršci koje su SAD pružile u borbi "protiv ruskog terora".
- Danas sam u Vašingtonu da ojačam našu sposobnost da odbranimo ukrajinsku decu, naše porodice, domove, slobodu i demokratiju u svetu - rekao je Zelenski i zahvalio Bajdenu na novom paketu pomoći od 325 miliona dolara.
Bajden je pozdravio ogromnu hrabrost ukrajinskog naroda dok se bori protiv ruske invazije, dodajući da je američki narod odlučan da se pobrine i učini sve što može da osigura da svet stoji uz Ukrajinu.
- Mi podržavamo pravedan i trajan mir, koji poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine. Uradićemo sve što je moguće da osiguramo da svet bude na vašoj strani - rekao je Bajden.
Inače, paket nove vojne pomoći uključuje, između ostalog, kasetnu municiju, protivtenkovsko naoružanje i rakete za HIMARS sisteme protivvazdušne odbrane, saopštila je američka administracija.
- Otpornost, hrabrost i odlučnost Ukrajine inspirisali su svet i podstakli napore SAD i sveta da joj pomognu da se odbrani i obezbedi svoju budućnost. Posle najave predsednika Bajdena o novom paketu bezbednosne pomoći Ukrajini, u skladu sa predsednikovim delegiranjem ovlašćenja, odobravam dodatnu bezbednosnu pomoć Ukrajini, koja će obezbediti 128 miliona dolara vredno američko naoružanje i opremu iz zaliha Ministarstva odbrane. Pentagon će takođe obezbediti naoružanje i opremu u vrednosti 197 miliona, kao deo prethodno dogovorenih tranši - saopštio je američki državni sekretar, Entoni Blinken.
U saopštenju Stejt departmenta se navodi da naoružanje i oprema uključuju dodatnu protivvazdušnu municiju koja će pomoći u jačanju ukrajinske PVO od vazdušnih napada iz Rusije sada i tokom naredne zime, kada će Moskva verovatno obnoviti svoje napade na ukrajinsku vitalnu infrastrukturu.
Zelenski se tokom posete Vašingtonu sastao i sa američkim senatorima Džonom Kenedijem, Ronom Vajdenom, Mejsi Hirono i Tomom Karperom, sa kojima je, kako je saopšteno, imao "odličan dijalog".
Lider većine u Senatu, Čak Šumer, rekao je novinarima da ih je Zelenski, tokom sastanka sa svim članovima Senata u Staroj senatskoj sali, upozorio na opasnosti da se ne isporuče dodatna sredstva Ukrajini.
- Postoji jedna rečenica koja sve to sumira, a ja je doslovno citiram, Zelenski nam je rekao: "Ako ne dobijemo pomoć, izgubićemo rat." To je su njegove reči - istakao je Šumer.
Lider manjine američkog Senata, Mič Mekonel, dodao je da je to bio "dobar sastanak".
Ukrajinski predsednik je doživeo i neprijatno iznenađenje, kada je predsedavajući Predstavničkog doma Kongresa, Kevin Makarti, saopštio da mu je uskratio mogućnost da govori u ovom domu. Makarti je za televiziju NBC news istakao da nema dovoljno vremena za govor Zelenskog pred s obzirom na prezauzetost poslanika.
Ipak, Zelenski nije imao razloga da ode nezadovoljan iz Vašingtona, s obzirom da je sa američkom stranom ugovorio i pokretanje zajedničke proizvodnje oružja, koja će omogućiti Kijevu da proizvodi sisteme protivvazdušne odbrane. Zelenski je rekao da će taj dugoročni sporazum stvoriti nova radna mesta i industrijsku bazu u Ukrajini čiju je ekonomiju razorio rat s Rusijom.
- Zajednička proizvodnja u odbrambenom sektoru sa SAD-om je istorijska stvar - rekao je Zelenski i dodao da je Ministarstvo strateških industrija potpisalo ugovore s tri udruženja koja okupljaju 2.000 američkih odbrambenih kompanija.
Međutim, koliko je poseta SAD bila uspešna, toliko je poseta Kanadi predstavljala potpunu katastrofu za međunarodni ugled Ukrajine. Naime, Ukrajinac, Jaroslav Hunka (98), bivši pripadnik nacističke 14. Vafen-SS grenadirske divizije, dobio je ovacije nakon što ga je predsednik Donjeg doma, Entoni Rota, nazvao "herojem" tokom posete ukrajinskog predsednika, Volodimira Zelenskog.
Hunka je sedeo na galeriji Donjeg doma kada je Rota pokazao na njega i saopštio da je reč o čoveku koji je ukrajinski i kanadski heroj i da mu zahvaljuju za svu njegovu službu. Prisutni u sali odgovorili su pljeskom. Kada je na reagovanje Rusije otkrivena prljava prošlost Hunke, usledila su izvinjenja i zahtevi za ostavkom Rota, koji je izjavio da mu nisu bile poznate Hunkine veze sa nacistima i da je pogrešio kad ga je pozvao da prisustvuje događaju.
S druge strane, kanadski premijer, Džastin Trudo, izjavio je da činjenica što je u kanadski parlament pozvan Ukrajinac koji se borio u nacističkoj jedinici u Drugom svetskom ratu je "velika sramota" za Kanadu.
- Ovo je nešto što je velika sramota za parlament Kanade i samim tim za sve Kanađane - dodao je Trudo.
Prilikom povratka u Ukrajinu, Zelenski se kratko zadržao u Poljskoj, gde je poljskim volonterima dodelio državna priznanja, ali se nije sastao sa zvaničnicima, jer su odnosi dve zemlje zategnuti zbog uvoza žitarica. Insistirajući na potrebi da zaštite domaća tržišta, Poljska, Slovačka i Mađarska su objavile sopstvene limite na uvoz ukrajinskog žita neposredno nakon što je Evropska komisija odlučila da ne proširi zabranu uvoza na pet istočnoevropskih zemalja članica Evropske unije.
Premijer Poljske, Mateuš Moravjecki, poručio je Zelenskom da nikada više ne vređa Poljake kao što je to učinio tokom svog govora u Ujedinjenim nacijama.
- Poljaci to nikada neće dozvoliti, a odbrana dobrog poljskog imena nije samo moja dužnost i čast, već je najvažniji zadatak poljske Vlade - rekao je Moravjecki.
Komentarišući zategnutost odnosa na relaciji Kijev - Varšava, zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije, Dmitrij Medvedev, kazao je da saveznici Ukrajine, čak ni oni najbliži, je odavno ne smatraju ravnopravnim partnerom, te da im nije vredna ni centa.
- Naši najomiljeniji protivnici su se posvađali. Doslovce, za koru bajatog hleba. Poljska je proširila zabranu isporuke ukrajinskog žita na svoju teritoriju. Čak ni Evropska komisija nije slušala, dok su primer Poljaka odmah prihvatile i ostale članice EU, Slovaci i Mađari - napisao je Medvedev na Telegramu.
Medvedev je nekoliko dana potom konstatovao da poslednji događaji oko Ukrajine ostavljaju sve manje izbora Rusiji, osim direktnog sukoba sa NATO, koji se pretvorio u fašistički blok i ujedno najavio apokaliptični scenario.
- Čini se da Rusiji ostavljaju sve manje izbora, izuzev direktnog konflikta sa Severnoatlantskom alijansom na terenu, koja se pretvorila u otvoreno fašistički blok nalik hitlerovskoj osovini, mada većih razmera. Mi smo spremni, iako će rezultat biti postignut uz daleko veće gubitke po čovečanstvo nego 1945. godine - napisao je on na Telegram kanalu.
Oglasio se i beloruski predsednik, Aleksandar Lukašenko, rekavši da su Sjedinjene Države već dale zeleno svetlo Poljskoj da "šutnu" ukrajinskog predsednika Zelenskog.
- Mislite da samo Poljska danas vrši pritisak na tu jadnu Ukrajinu? Ne, već su dali zeleno svetlo iz inostranstva. Treba da "šutnemo" tog Zelenskog, dosta mu je. Sutra će biti izbori u Americi i niko više neće da obraća pažnju na njih - kazao je Lukašenko.
Spor Poljske i Ukrajine oko isporuka žita i oružja razbesneo je evropske zvaničnike pošto smatraju da to odgovara interesima Rusije, navodi američki CNN.
- Javne prepirke na Zapadu lako navode na zaključak da je Zapad podeljen, a podeljeni Zapad je, nesumnjivo, dobra stvar za Kremlj - konstatuje novinar i zaključuje da je svađa Poljske i Ukrajine "poklon za ruskog predsednika Vladimira Putina".