ZAPAD PONOVO USLOVLJAVA KINU? Pokušavaju da okrenu Peking protiv Rusije, stigao im EKSPRESAN ODGOVOR
Zvaničnik EU je u petak rekao da je stav Kine prema Rusiji "pitanje od milion dolara".
Lideri EU i Kine sastali su se u petak na svom prvom samitu za dve godine, a Brisel je izvršio pritisak na Peking i od njih zatražio uverenje da Kina neće ni snabdevati Rusiju oružjem niti pomoći Moskvi da zaobiđe sankcije Zapada uvedene zbog njene invazije na Ukrajinu.
MALO JE VEROVATNO DA ĆEMO KIJEVU DATI ONO ŠTO TRAŽI" SAD i njeni saveznici ograđuju se od Zelenskog i Ukrajine
POČELA NOVA RUNDA PREGOVORA: Moskva priprema odgovor na predloge Kijeva - evo kakvi su stavovi o Krimu i Donbasu
NOVA EKSPLOZIJA U RUSKOM BELGORODU! Ruske snage u pripravnosti, mogući novi napadi Ukrajinaca! (VIDEO)
Zvaničnici EU rekli su da bi svaka pomoć pružena Rusiji naštetila međunarodnom ugledu Kine i ugrozila odnose sa njenim najvećim trgovinskim partnerima - Evropom i Sjedinjenim Državama, preneo je Reuters.
Predsednici Evropske komisije i Evropskog saveta Ursula fon der Lajen i Šarl Mišel, zajedno sa visokim predstavnikom EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozepom Boreljom, počeli su virtuelne razgovore sa kineskim premijerom Li Kećijangom. Oni će danas razgovarati sa predsednikom Si Đinpingom.
Zvaničnik EU je u petak rekao da je stav Kine prema Rusiji "pitanje od milion dolara".
Drugi je istakao da je više od četvrtine globalne trgovine Kine bilo sa blokom i Sjedinjenim Državama prošle godine, naspram samo 2,4 odsto sa Rusijom.
- Da li produžavamo ovaj rat ili radimo zajedno na okončanju ovog rata? To je suštinsko pitanje za samit - rekao je zvaničnik, preneo je Reuters.
Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji ponovio je poziv Kine na mirovne pregovore ove nedelje, dodajući da treba uvažiti legitimne zabrinutosti svih strana. Vang Jivej, stručnjak za Evropu sa pekinškog univerziteta Renmin, rekao je da i Kina i EU žele da se rat završi.
Kina je zabrinuta da evropske zemlje zauzimaju tvrđu spoljnu politiku od Sjedinjenih Država i pozvala je EU da "isključi spoljno mešanje" iz svojih odnosa sa Kinom. Odnosi su već bili zategnuti pre rata u Ukrajini.
EU je 2019. naglo prešla sa mekog diplomatskog jezika i nazvala Kinu sistemskim rivalom, ali je vidi kao potencijalnog partnera u borbi protiv klimatskih promena ili pandemije.
Kina je takođe suspendovala uvoz iz Litvanije nakon što je ta baltička država EU dozvolila Tajvanu da otvori de fakto ambasadu u svom glavnom gradu, što je razbesnelo Peking koji smatra da je to ostrvo njihova teritorija, preneo je Reuters.