ZELENSKI ODUSTAO OD POVLAČENJA RUSKE VOJSKE?! Pred samit mira promenjena čuvena FORMULA, Kijev traži samo OVE TRI STVARI
Pažnja rukovodstva Ukrajine prema „samitu mira“ planiranom u Švajcarskoj za sredinu ovog meseca poslednjih dana je naglo povećana. Kijev ulaže ozbiljne napore da obezbedi učešće što većeg broja država na događaju koji za režim Zelenskog ima veliku važnost.
Ukrajinsko rukovodstvo je u želji da samit bude, koliko-toliko uspešan, pristalo da skrati dnevni red istog, koji je bio zasnovan na „formuli mira“ predsednika Volodimira Zelenskog, piše Strana.
Naime, na raspravi će biti predložene samo tri od deset tačaka „formule”, a to su:
-razmena zatvorenika i povratak dece,
-nuklearna bezbednost i
-prehrambena bezbednost.
Treba primetiti da glavne tačke formule, koje se odnose na povlačenje ruskih trupa na granice iz 1991. godine i plaćanje reparacije od strane Rusije, nisu na dnevnom redu.
Iako se u Kijevu prvobitno pretpostavljalo da će „formula” činiti osnovu završnog dokumenta samita, koji je, prema planu ukrajinskih vlasti, trebalo da bude „svedočenje kolektivne volje odgovornih svetskih država“, stvari će ipak izgledati bitno drugačije.
Svođenje dnevnog reda na jasno manje važne tačke nije jedini problem sa kojim se rukovodstvo Ukrajine suočilo. Po svemu sudeći, na samit neće doći lideri Kine, Brazila i Južne Afrike prema čijem se ponašanju ravnaju mnogi lideri zemalja "globalnog Juga".
Naime, Kijev želi da postigne ozbiljnu zastupljenost ovog dela sveta, da bi mogao govoriti o širokoj o međunarodnoj podršci ukrajinskoj inicijativi. Ipak, većina ovih zemalja je pokazala visok stepen neutralnosti u odnosu na ukrajinski sukob i nije se uključila u anti-rusku hajku i politiku sankcija. Naprotiv, neke zemlje "globalnog Juga" ili rečeno rečnikom Sergeja Karaganova "svetske većine" su u periodu od početka sukoba produbile ekonomsku i bezbednosnu saradnju sa Ruskom Federacijom.
Nevolja za ukrajinsku stranu je i u tome što na predstpjeći samit, sudeći po pisanju medija, neće doći ni američki predsednik Džozef Bajden. Njegovo odsustvo dovoljno govori o tome sa kolikom ozbiljnošću Sjedinjene Države gledaju na skup u Švajcarskoj i koliko nade polažu u njegov ishod. Bajden bi u tom periodu mogao da se sastane sa donatorima svoje kampanje u Kaliforniji, postavljaući tako jasne prioritete u svojoj politici.
U svetlu navedenih činjenica jasno je da samit neće ispuniti očekivanja Zelenskog, što je donekle i shvatljivo jer na njemu nije planirano prisustvo Ruske Federacije. A kako se o miru ne može raspravljati bez učešća obe strane, tako je ovaj pokušaj u izvesnoj meri obesmišljen.
Mnogo ozbiljnijim se čine inicijative koje dolaze iz Pekinga i koje na objektivan način pokušavaju sagledati stanje na terenu i uvažiti interese kako Kijeva, tako i Moskve.
Osim toga, postavlja se pitanje, koliko je Švajcarska uopšte podobna zemlja za pregovore o miru. Njena neutralnost je uveliko narušena anti-ruskim odlukama i potpuno jasnim svrstavanjem na stranu NATO-a u ovom proksi sukobu.
Izvor: Srbija Danas