ZELENSKI SATERAN U ĆORSOKAK: Presušuje pomoć Zapada za Kijev, pominju teritorijalnu promenu Ukrajine
Rat u Izraelu nanosi velike poteškoće režimu u Kijevu.
SAD će podržavati Ukrajinu "koliko god je potrebno". Ovo je rekao američki predsednik Džo Bajden. Tako piše i u završnom saopštenju sa poslednjeg sastanka na samitu NATO. A to je i obećanje njmačkog kancelara Olafa Šolca.. Od Hamasovog napada na Izrael 7. oktobra nova međunarodna kriza zaokupila je pažnju sveta. I odvlači snagu i pažnju onih zemalja koje posebno intenzivno podržavaju Ukrajinu, na primer SAD-a, piše "Deutsche Welle".
PUTIN IZNENADA DOPUTOVAO U ROSTOV NA DONU! Generali zatečeni?! Gerasimov ga odmah izvestio o situaciji na frontu
Najsramniji potez do sada! Kršenje svih demokratskih načela u Ukrajini - zabranjuje se CRKVA i to samo zbog ovog
"NEK DOĐE KOD NAS NA PALAČINKE I ČAJ" Putin poslao poruku Bajdenu zbog tajne isporuke američkog oružja Ukrajini (VIDEO)
Predsednik Vladimir Zelenski nedavno je pozvao članice NATO-a da ne odustaju od pružanja pomoći Ukrajini, jer bi "Rusija mogla iskoristiti situaciju na Bliskom istoku".
SAD se može nositi s obe krize istovremeno, rekao je nedavno Bajden odgovarajući na jedno novinarsko pitanje i dodao: "Ako mi to ne učinimo, ko će?" Ali Bajden je sada u sporu s republikancima koji žele smanjiti pomoć Ukrajini. Zbog trenutnog haosa u Kongresu u Ukrajinu trenutno više ne pristiže novac.
Politikolog Johanes Varvik sa Univerziteta u istočnonemačkom Haleu smatra da se atmosfera u SAD-u što se tiče podrške Ukrajini promenila i pre najnovije bliskoistočne krize.
- Ne mislim da će glavni igrači sada prestati podržavati Ukrajinu, ali prioritet će se promeniti - rako je on.
Solidarnost s Ukrajinom je pomalo narušena i u Evropskoj uniji. Poljska vlada je privremeno zapretila da će ograničiti pomoć u oružju zbog uvoza jeftinih ukrajinskih žitarica. U Slovačkoj, koja je takođe davala veliku podršku Ukrajini, izborni pobednik Robert Fico je tokom predizborne kampanje rekao da pod njegovim vodstvom ta zemlja "neće isporučiti ni jedan komad oružja".
Istovremeno je pozvao na poboljšanje odnosa s Rusijom. Tu je i Mađarska, koja se nikada nije priključila sankcijama izrečenima Rusiji i nastavlja uvoziti ruski gas.
Političar CDU-a Roderik Kajsweter, stručnjak za odbranu, rekao je za DW: "Podrška Ukrajini je već oslabila, kohezija se smanjuje, a glasovi koji pozivaju na 'diktirani mir' su sve glasniji."
Zamor od rata, koji se oseća na Zapadu, stvara pritisak na zapadne političare da traže okončanje rata kroz pregovore.
Johanes Varvik smatra da je ovakav razvoj situacije neizbežan. Pri tome bi se moralo pregovarati o "teritorijalnim promenama" u Ukrajini, ali i o "neutralnosti" ove zemlje, ističe ovaj politolog. I dodaje da sve to treba rešavati za pregovaračkim stolom - bolje danas nego sutra.