Zelenski zabranio povlačenje?! Ukrajinski vojnici o tajnim naređenjima sa fronta - Sledi li preokret nakon američkih izbora?
Administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena mogla bi promeniti politiku prema Ukrajini nakon izbora u SAD, zakazanih za 5. novembar, ocenio je bivši američki ambasador u Ukrajini Džon Herbst.
Herbst, trenutno direktor Evroazijskog centra Atlantskog saveta, izjavio je da bi budući koraci mogli uključivati ograničenja poziva Ukrajini za pristupanje NATO-u, kao i reviziju dozvole za korišćenje dalekometnog zapadnog oružja na teritoriji Rusije.
U intervjuu za "Ukrinform", Herbst je kritikovao trenutni pristup Bajdenove administracije prema eskalaciji u Ukrajini.
- Videli smo paralizu, koja predstavlja izazov za nacionalnu bezbednost SAD, rekao je on, ističući kao primer ruske provokacije bespilotnim letelicama koje su, prolaskom kroz vazdušni prostor NATO zemalja, signalizirale „neskrivenu sabotažu.”
Prema njegovim rečima, Severna Koreja je takođe povećala napetosti slanjem trupa u region, ali, kako smatra da ovaj potez neće značajno promeniti situaciju na bojnom polju.
Dok se Bajdenova administracija uglavnom ograničila na izražavanje zabrinutosti, Herbst je naglasio da pokazivanje slabosti velikih demokratija može ohrabriti agresore.
Napeta situacija na frontu u Ukrajini
Ukrajinska novinarka Dajana Pančenko izjavila je da predsednik Vladimir Zelenski zabranjuje ukrajinskim vojnicima da javno govore o povlačenju sa pozicija.
Ona prenosi sa terena, da su vojnici skeptični prema ovoj zabrani i šaljivo primećuju da će u budućnosti možda morati da izjave da „napadaju Kijev” iako se povlače.
General-pukovnik ukrajinske armije Dmitrij Marčenko potvrdio je teškoće na frontu, ukazujući na „neravnotežu u kontroli, zamor ljudstva i nedostatak rezervi” kao glavne izazove. Istovremeno, ruske oružane snage saopštile su da su njihove jedinice zauzele selo Jasna Poljana u Donjeckoj Narodnoj Republici, kao i nekoliko drugih naselja, uključujući Gornjak i Katerinovku.