RODITELJI, ODAHNITE Beograd stavlja porodicu u centar, a ova odluka gradonačelnika Šapića napraviće revoluciju
Besplatni udžbenici su samo jedan deo šireg niza mera koje grad Beograd preduzima kako bi poboljšao uslove života svojih stanovnika.
Grad Beograd obezbedio je besplatne udžbenike za sve učenike osnovnih i srednjih škola, a gradonačelnik Aleksandar Šapić kaže da je morala da se vodi odgovorna politika koja običnog čoveka, Beograđanina, postavlja u centar, kao i da se obezbedi budžet koji to može da izrdrži.
- Verovatno i mnoge lokalne samouprave sada već razmišljaju o tome kao što smo i mi doneli odluku koja nije nimalo laka, ali smo je realizovali na najbolji mogući način zahvaljujući racionalnom raspoređivanju sredstava u budžetu - izjavio je gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić.
Kako je ranije rekao gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić iz budžeta će biti izdvojeno 20 miliona evra. Ova mera je deo sveobuhvatne strategije grada koja stavlja građane, posebno obrazovanje i porodice, u centar pažnje.
Besplatni udžbenici su samo jedan deo šireg niza mera koje grad Beograd preduzima kako bi poboljšao uslove života svojih stanovnika.
Gradonačelnik Šapić je, gostujući na Tv Hepi, izneo podatak da u državne vrtiće ide 60.000 dece te da od septembra njihovi roditelji neće morati ništa da plaćaju.
- U privatne vrtiće ide oko 23.000 mališana, najmanje pola tih vrtića je zadržalo istu cenu, a tamo gde je cena povećana roditelji će plaćati manje za deo koji Grad subvencioniše - rekao je Šapić.
Kako je naveo, pored besplatnih udžbenika i vrtića uveden je i besplatan engleski jezik za sve predškolce, a prečišćivače vazduha do kraja godine imaće svi beogradski vrtići.
- Obezbedili smo i besplatne vaučere u vrednosti od 6.000 dinara što planiramo i ove godine kako bismo smanjili udar na kućni budžet. Pored toga Beograd je jedini grad u Evropi koji ima jedinstveni telefonski broj za sve vrste komunalnih problema, prijava ili žalbi - istakao je prvi čovek prestonice.
Ovakve odluke Grada pokazuju odgovornu politiku gradonačelnika Šapića i dokazuju brigu gradskih vlasti o budućim generacijama.
Besplatni udžbenici su veliko olakšanje za kućne budžete, s obzirom da su knjige predstavljale značajan finansijski izdatak za porodice, sa cenama koje variraju u zavisnosti od nivoa obrazovanja. Zahvaljujući ovoj meri jedna porodica u Beogradu koja ima učenika u osnovnoj školi uštedeće između 8.000 i 18.000 dinara, a ona koja ima učenika u srednjoj školi na kompletu udžbenika uštedeće između 15.000 i 20.000 dinara.
Zahvaljujući racionalnom upravljanju budžetom, grad je uspeo da osigura sredstva za besplatne udžbenike, čime se pruža podrška roditeljima i omogućava pristup neophodnom obrazovnom materijalu za sve učenike.
Dogovoreno je da se za osnovne škole isporuči 130.000 besplatnik kompleta udžbenika. Distribucija će biti organizovana u narednom periodu, koristeći iskustva iz prethodnih distribucija.
Što se tiče srednjih škola, nabavka knjiga je završena i obezbeđeno je 65.000 kompleta, a knjige će direktno biti dostavljene učenicima.
Ovaj napor grada Beograda ima za cilj da učenici dobiju potrebne udžbenike bez dodatnih troškova za roditelje, što će znatno olakšati finansijsko opterećenje porodica.