BEOGRAD DANAS: Kosančićev venac - Živi muzej Beograda i kulturno blago nespornog značaja!
Gde je i šta predstavlja Beograd danas? Švajcarski arhitekta Le Korbizije je jednom prilikom izjavio: “Beograd je najružniji grad na svetu, na najlepšem mestu na svetu.”. Slažemo se sa delom o najlepšem mestu na svetu, a u okviru projekta “Beograd danas”, daćemo sve od sebe da demantujemo prvi segment Le Korbizijeove tvrdnje i istaknemo koliko je diverzitet, koji je obeležio bogatu istoriju našeg glavnog grada, važan i koliko se zapravo lepote krije u šarenilu stilova, epoha i kultura, koje su strujale gradom kroz njegovu hiljadugodišnju prošlost.
Kosančićev Venac je jedno od najstarijih i najznačajnijih područja u Beogradu s očuvanim starim naseljem i ambijentom. Ovo područje zadržava staru urbanu strukturu s uskim ulicama, starijim zgradama, drvoredima i brojnim istorijskim građevinama. Ono dokumentuje istorijski razvoj Beograda od 18. veka, kada je izvedena rekonstrukcija ovog područja koje je nasleđeno iz kasnog srednjeg veka.
BEOGRAD DANAS: Univerzitet u Beogradu - 215 godina osvjetljavanja puta znanja
BEOGRAD DANAS: Najveća sportska manifestacija u Srbiji - Beogradski maraton
SAJAM NAORUŽANJA: Predstavljene premijere domaćeg naoružanja i veliko interesovanje stranih delegacija
Kosančićev venac obuhvata i istorijska mesta s ostacima rimskog naselja i nekropole Singidunuma, kao i prve predgrađe izvan tadašnjih gradskih granica. Iako postoje ograničeni arheološki nalazi ispod današnjih objekata, oni svedoče o izgledu ovog područja u antici. Na mestu današnje Narodne banke nalazio se gradski forum s Jupiterovim hramom, a ispod Foruma su bile javne gradske terme. Takođe, pronađeni su ostaci mozaika ispod Narodne biblioteke.
Najstarije sačuvane građevine na Kosančićevom vencu potiču iz perioda između Drugog srpskog ustanka 1815. i predaje ključeva Beograda knjazu Mihailu 1867. Sačuvano je samo nekoliko objekata, među kojima se izdvajaju Saborna crkva i Konak kneginje Ljubice. Saborna crkva je izgrađena u 19. veku kao klasicistička građevina s baroknim zvonicima, dok je Konak kneginje Ljubice nastao pod uticajem balkanske tradicije i savremenih evropskih stilova.
Kosančićev Venac se razvijao kako bi bio bliži Sabornoj crkvi i kao kontra-teža turskim utvrđenjima duž obale Dunava. Do sredine 19. veka, na ovom području su izgrađeni svi značajni javni objekti. Nažalost, mnoge stambene zgrade iz tog perioda su bile izgrađene od slabih materijala i nisu sačuvane. Ipak, nekoliko kuća iz tog perioda ostalo je očuvano, kao što su one na Kosančićevom Vencu 18, Fruškogorskoj 10, Zadarskoj 5, Karađorđevoj 29 i 35.
Kosančićev venac postao je organizovano naselje tek nakon što su Turci napustili Beograd. Najviše je povezan s Knez Mihailovom ulicom, Obilićevim vencem i Beogradskom tvrđavom. U 19. veku, Kosančićev venac je postao društveni, kulturni i trgovinski centar Beograda, a povezanost sa Kralja Petra ulicom, gde su se nalazile glavne institucije tadašnje nove srpske države, dodatno je doprinela razvoju ovog područja.
Iako danas Kosančićev venac stoji kao svedočanstvo starih vremena, nikada nije izgubio na popularnosti među Beograđanima.
Kosančićev venac je nazvan po srpskom junaku Ivanu Kosančiću, koji prema legendi, poginuo na Kosovu 1389. godine. Danas se na ovoj ulici nalazi i njegova bista, delo srpskog vajara Petra Ubavkića.
Ovaj deo grada čuva vredne primere balkanske arhitekture. Mnoge stare kuće su ili potpuno transformisane ili srušene, kao što je slučaj s nizom kuća porodice Žujić u Karađorđevoj ulici.
Najveći broj zgrada na Kosančićevom Vencu datira iz kasnog 19. veka ili perioda posle Prvog svetskog rata. U sedamdesetim godinama 20. veka, počela je intenzivnija izgradnja stambenih kuća, uglavnom jednospratnih, a ređe dvospratnih. Ove zgrade su delimično očuvane do danas i karakteristične su po svojoj skromnoj dekorativnoj plastici. One odražavaju stavove tada nastajuće buržoazije.
Kosančićev venac sadrži vredne primere tradicionalne balkanske arhitekture, kao što su Konak kneginje Ljubice, kafana "?", stambene zgrade koje predstavljaju prelazne tipove od tradicionalne ka evropskoj arhitekturi, građevine u evropskim stilovima 19. veka, kao što je Saborna crkva, zgrade 20. veka, i mnoge druge.
Ovde se takođe nalazila i Narodna biblioteka Srbije, koja je uništena tokom bombardovanja Beograda 1941. godine. O ovome nam više govori direktor Turističke organizacije Beograd, Miograd Popović.
Kosančićev venac, jedno od najstarijih i najznačajnijih područja u Beogradu, predstavlja dragoceno svedočanstvo istorijskog i kulturnog razvoja grada. Očuvana stara urbanistička struktura s uskim ulicama, starim zgradama, drvoredima i brojnim istorijskim građevinama čini ovu četvrt jedinstvenom. Sačuvani ostaci rimskog naselja i nekropole Singidunuma, kao i značajne građevine iz različitih perioda, ukazuju na bogatu istoriju ovog područja.
Kosančićev venac je ne samo istorijsko nasleđe, već i deo današnjeg života Beograda. Iako su neke stare kuće transformisane ili zamenjene novijim zgradama, očuvane strukture i karakteristični arhitektonski primeri ostaju ključni elementi ovog dela grada. Kosančićev venac je mesto gde prošlost i sadašnjost Beograda se stapaju, čuvajući tradiciju i duh ovog grada. Ovaj deo Beograda i dalje privlači posetioce i održava svoju popularnost među građanima, čuvajući priče i sećanja na dugu i bogatu istoriju ovog grada.