Sve o digitalnim kontejnerima: U čemu je njihov značaj i kako građanima olakšavaju odlaganje otpada
Projekti sa kontejnerima na zaključavanje postoje u mnogim svetskim metropolama, te otuda i ideja da ovaj savremen, ali iznad svega koristan način, bude primenjen i u Beogradu.
Cilj ovog projekta JKP "Gradska čistoća" je da se najpre reši problem pretrpavanja kontejnera otpadom u delu grada gde postoji izražen problem. Lokacija za ovaj projekat tako je odabrana. Radi se o Njegoševoj ulici u kojoj pored brojnih stambenih zgrada posluje i veliki broj ugostiteljskih objekata. Kako ti pravni subjekti, uglavnom, ne poseduju sudove za odlaganje otpada koji se u njihovim lokalima generiše, oni su do skoro, nedozvoljeno, koristili kontejnere čija je namena bila da u njih fizička lica koja žive u tom delu Njegoševe odlažu svoje kućno smeće.
Zato su u toj ulici, početkom decembra, zvanično pušteni u rad obnovljeni podzemni kontejneri koji se zaključavaju. Podzemne kontejnere za odlaganje klasičnog komunalnog otpada će moći da koriste samo stanari okolnih zgrada uz pomoć specijalnih ključeva, dok će podzemni kontejeri za odlaganje reciklabila biti dostupni svim korisnicima.
Na nadzemnom delu kontejnera nalazi se ploča, odnosno čitač specijalnih ključeva, odnosno tagova i dovoljno je samo prisloniti ključ dok se ne čuje zvuk otvaranja brave. To je znak da možete otvoriti poklopac kontejnera o ubaciti kesu sa otpadom. Kada se poklopac spusti ponovo se zaključava. Kako bi brava nesmetano mogla da funkcioniše punjive baterije napajaju se enegijom koja dolazi iz solarnog panela postavljenog na stubu u neposrednoj blizini kontejnera.
Kontejneri na zaključavanje, su namenjeni za potrebe odlaganja klasičnog kućnog komunalnog otpada i mogu da ih koriste samo sugrađani koji žive u neoosrednoj blizini i koji su za upotrebu ovih kontejnera već dobili neophodne ključeve. Tagove, odnosno specijalne ključeve, pomoću kojih će moći da se koriste podzemni kontejneri za komunalni otpad, dobilo je oko hiljadu domaćinstava u delu Njegoševe ulice na opštini Vračar.
Svako domaćinstvo je dobilo po dva ključa, a sva pravna lica su u obavezi da, sa nekim od operatera, potpišu ugovor o odnošenju otpada, te da otpad više ne odlažu u kontejnere koji su namenjeni za odlaganje komunalnog otpada iz domaćinstava. Ovo je do sada stvaralo veliki problem, koji će ovim projektom biti trajno rešen. Pored toga, na trotoarima postoji dovoljno korpica za odlaganje sitnog otpada za prolaznike, kao i podzemni kontejneri namenjeni za odlaganje reciklabila koji se nalaze pored zaključanih kontejnera.
Ljudi su najpre bili znatiželjni o promenama koje se uvode, ali pošto su kontejneri pušteni u rad do sad se čuju samo pohvale stanovnika Vračara. Prve reakcije su bile oduševljenje što se nešto takvo uopšte uvodi u Beogradu, ali i bojazan da ti kontejneti neće dugo potrajati, jer bi neko nezadovoljan ovim komunalnim rešenjem mogao da ih ošteti. To se zaista i dogodičo samo 48 sati posle puštanja kontejnera u rad. Na jednom od njih čitač ključa je osvanuo oštećen, ali je rekordnom roku JKP "Gradska čistoća" zamenila taj čitač i za sada više nema problema.
Ova specifična usluga ne donosi promene na računima, odnosno korišćenje ovakvih kontejnera građane ne košta više. Ovo je pilot projekat koji treba da pokaže realnu efikasnost tokom eksploatacije, a sugrađanima se iznos računa ne menja, odnosno ne uvećava.
Svako od hiljadu domaćinstava je dobilo po dva ključa, tako da ako jedan izgube i dalje mogu da koriste kontejner, ali ukoliko izgube oba potrebno je da se jave "Čistoći" radi dobijanja novog ključa, ali u tom slučaju sami snose trošak njegove izrade.
S obzirom da se radi o eksperimetalnom projektu, JKP "Gradska čistoća" će pratiti realni učinak, pa će na osnovu rezultata razmotriti mogućnost postavljanja kontejnera sa sistemom zaključavanja i na druge lokacije.