"NAJVIŠE JE UDARALA NA LJUDE SA MALOM DECOM" Doktor ŠTRAJKOVAO GLAĐU zbog bahatog ponašanja direktorke Doma zdravlja Zemun
Nema kraja samovoljnom i bahatom ponašanju v.d. direktorke Doma zdravlja Zemun dr Aleksandre Cvetković!
Nakon niza skandaloznih i kontroverznih odluka v.d. direktorke Doma zdravlja u Zemunu dr Aleksandre Cvetković, koja je umesto neophodnog ultrazvučnog aparata potrebnog trudnicama kupila sitan inventar, zbog čega građani Batajnice prolaze kroz pravu torturu, isplivavaju nove informacije koje svedoče o bezobzirnom ponašanju pomenute direktorke.
"MUČENJE TRUDNICA U BATAJNICI I IZBIJANJE PARA IZ DŽEPA" Direktorka Doma zdravlja u Zemunu sramnom odlukom naterala trudnice da se privatno pregledaju
Direktorki Doma zdravlja u Zemunu bitniji sitan inventar od ultrazvuka za trudnice? Šerifovskim ponašanjem onemogućila ultrazvučne preglede u Batajnici
Koliki je stepen bahatosti direktorke Cvetković, govori podatak da je zbog njenih sramnih odluka doktor Doma Zdravlja u Zemunu Željko Ranilović u novembru 2021. godine štrajkovao glađu 13 dana i spavao u kolima ispred pomenute ustanove, zbog čega je završio na bolničkom lečenju!
Kako dr Ranilović navodi za portal Srbija Danas, inicijalna kapisla za stupanje u štrajk bio je mobing koji je trpeo od pomenute direktorke.
- 2021. godine je bio konkurs za specijalizacije. Taj konkurs ima svoj pravilnik po kome se izvodi, tu ulaze neki objektivni bodovi, kao što su prosek sa fakulteta, dužina radnog staža, dužina studiranja, ali i ocena neposrednog rukovodioca, a kad se sve to sabere dolazi i ocena komisije od 1 do 10, koja je na opšti utisak, pa se sve svede na subjektivno ocenjivanje komisije koju formira upravo Aleksandra Cvetković. U praksi to izgleda ovako: kaže se koji kandidati treba da dobiju koju specijalizaciju, koji ne treba i onda se šteluju ocene u skladu sa tim. Ja sam ušao kao kandidat za specijalizaciju interne medicine i to kao najbolji, od mogućih poena skupljenih pre te komisije ja sam imao 14 od 15, a niko nije imao toliko. Oni su u suštini davali 10,9 i 8, jer kad dajete visoke ocene niko ne može da se žali, a za opšti utisak je dobra i osmica, međutim meni su, jedinom doktoru iz Doma zdravlja koji je konkurisao za bilo koju specijalizaciju dali 7. Čak i sa tom sedmicom, pošto sam sa puno bodova ušao i trku, nisu uspeli da me diskredituju. Što je bila greška, jer nisu uspeli da me izbace iz trke, nego su onda morali da mi falsifikuju da interna medicina nije moja prva želja, nego druga. Bilo je tu još propusta u tom konkursu, pa sam uzeo advokata i podneo žalbu Upravnom odboru i taj konkurs je pravno poništen. Od tog konkursa kreće moj progon - započinje priču kaže za naš portal dr Ranilović i dodaje:
- Bilo je konstantno maltretiranje. Pričala je kako radnici moraju da se rotiraju, po potrebi posla, i niko od nas nije odbio da pomogne ako je negde manjak lekara, znači ideš tamo gde je manjak da uskočiš u pomoć itd. Međutim, ona je mene konstantno progonila tako što uradi prostu rotaciju. Mene prebaci na opštu medicinu, a koleginicu sa opšte medicine prebaci na kućno lečenje. Za vreme kovida često se dešavalo da nema ko da se povuče ni iz jedne službe i onda se prosto pita u kojoj ustanovi postoji neki lekar koji bi mogao da dođe negde na ispomoć. Onda ona je angažovala nekog lekara iz Obrenova da dođe u ispomoć u kovid ambulantu, međutim umesto da ga rasporedi u kovid ambulantu kao što je bilo namenjeno, ona je njega prebacila na kućno lečenje da radi moju kartoteku, a mene poslala u Surčin i držala me tamo bez ikakvog obrazloženja. Zašto sad doktor iz neke tamo ustanove koji je tu na pozajmici uzima da radi moju kartoteku, a mene šalješ u Surčin? To je samo jedna od stvari. Bilo su česta ta bespotrebna rotiranja. Najviše je udarala na ljude sa malom decom, kojima je teško da se organizuju sa čestim premeštajima.
- Konkretno, mene je jedne godine poslala u Bečmen, a ja živim u Zemunu dok je to mesto na 30 kilometara od mene. Bečem je nekada priadao Domu zdravlja Zemun, jer se Surčin tek skoro odvojio. I sad je trebalo ja da idem u Bečmen, a da neka koleginica koja je tek potpisala ugovor radi moju kartoteku, a da ja idem tamo i radim cikcak smene. Znači, prva - druga - prva i tako dalje, a meni do tamo treba sat i po vremena prevozom. Moja supruga je tad bila zaposlena, mi smo imali bebu koja je u tom trenutku imala godinu dana i sad ja treba sa suprugom iako smo se već usaglasili oko čuvanja deteta, ti mene šalješ a imaš ljude koji žive tamo, odnosno, kojima je to blizu. To je bilo čisto iživljavanje, zato što sam jednom prilikom rekao da ne volim da radim na opštoj medicini, jer ja i nemam ugovor na opštoj medicini, već na kućnom lečenju i to nije bilo premeštanje zbog potreba, već da bi se iživljavala - tvrdi doktor Ranilović i dalje svedoči o haosu u Domu zdravlja Zemun koji je izazvala direktorka Cvetković:
- Podelila je ljude na privilegovane i na ljude koji su bojkotovani. Tako se dodeljuju specijalizacije, tako se postaje načelnik i glavna sestra, a ti ne smeš da pisneš. Ako kažeš nešto ili se izdvajaš po nečemu ili daš predlog za unapređenje nečega, dobiješ packe. Moraš da budeš u tom društvu okupljenom oko nje, da se pojavljuješ na zajedničkim okupljanjima, da se vidi da si ti njima lojalan. Mnogo je dato za pravo njenim bliskim saradnicima, posebno glavnim medicinskim sestrama, da kažnjavaju, kritikuju zaposlene itd.
Ranilović je tokom 13 dana štrajka upozoravao javnost na nezakonite postupke direktorke Cvetković, usled čega mu je pozlilo, pa je zbog zdravstvenog stanja opasnog po život, bio primoran da obustavi štrajk.
- Zbog višegodišnjeg mobinga i diskriminacije, kao i nezakonitog pristupa informacijama o ličnosti, nelegalnom konkursu za specijalizaciju na kojem sam grubo oštećen, a koji je potom pravnim putem poništen, neisplaćenih 20 meseci kovid dodataka, nepoštovanja odluka Vlade Republike Srbije koje prema meni i drugim kolegama sprovodi v.d. direktora Aleksandra Cvetković, 1. decembra mi je pozlilo, posle popodnevne smene. Hitno sam smešten u KBC Zemun. Zbog zdravstvenog stanja opasnog po život, morao sam da obustavim štrajk - rekao je dr Ranilović.
Trinaest dana štrajka glađu Raniloviću su se pridružile i kolege koje su obustavile rad kako bi ga podržale. Tada su za medije rekli da će upotrebiti sve zakonske načine kako bi stali na put velikim problemima sa kojima se susreću.
Međutim, iako su radnici pomenute ustanove još 2021. godine upozorili na bahatost i samovoljne odluke direktorke Cvetković, problem nije rešen. Usled niza sramnih odluka dr Aleksandre Cvetković, o kojima smo pisali ranije, Upravni odbor Doma zdravlja Zemun uputio je zahtev za njenu smenu ministarki zdravlja dr Danici Grujičić. U zahtevu je navedeno da je direktorka pogrešnim činjenjem izazvala nezadovoljstvo zaposlenih i posebno se ističe da dr Cvetković od 2019. godine nije izvršavala odluke Upravnog odbora, čime je prekršila niz finansijskih i pravnih zakona i drugih propisa Republike Srbije.