BEOGRDASKA ČAROLIJA Otkrijte tajni svet podvodnih čuda u Javnom akvarijumu
Gde je i šta predstavlja Beograd danas? Švajcarski arhitekta Le Korbizije je jednom prilikom izjavio: “Beograd je najružniji grad na svetu, na najlepšem mestu na svetu.”. Slažemo se sa delom o najlepšem mestu na svetu, a u okviru projekta “Beograd danas”, daćemo sve od sebe da demantujemo prvi segment Le Korbizijeove tvrdnje i istaknemo koliko je diverzitet, koji je obeležio bogatu istoriju našeg glavnog grada, važan i koliko se zapravo lepote krije u šarenilu stilova, epoha i kultura, koje su strujale gradom kroz njegovu hiljadugodišnju prošlost.
Beograd je turistička prestonica sa bogatom istorijom, kulturnom raznolikošću, arhitektonskom lepotom, raznovrsnom gastronomskom ponudom i dinamičnim noćnim životom. Grad se ističe dugom i slojevitom istorijom pod različitim vlastima, a kulturna raznolikost odražava se u muzejima, galerijama i kulturnim centrima. Arhitektura kombinuje različite stilove, a ulice su ispunjene šarmantnim mestima.
BEOGRAD DANAS: Univerzitet u Beogradu - 215 godina osvjetljavanja puta znanja
SAJAM NAORUŽANJA: Predstavljene premijere domaćeg naoružanja i veliko interesovanje stranih delegacija
BEOGRAD DANAS: Najveća sportska manifestacija u Srbiji - Beogradski maraton
Glavni grad Srbije je poznat po živopisnom noćnom životu, raznovrsnoj hrani i brojnim manifestacijama tokom godine. Prirodne lepote, uključujući reke i parkove, dodatno privlače posetioce. Grad je dobro povezan sa solidnim transportnim sistemom, što ga čini pristupačnim turistima.
Ono što Beograd čini privlačnim strancima jeste njegova mnogobrojna ponuda atrakcija koje je moguće videti i obići. Tako jedna od fascinantnih mesta koje posetioci prestonice mogu da obiđu jeste Javni akvarijum.
Javni akvarijum u Beogradu: Fascinantni svetski podvodni dvori
Javni akvarijum i tropikarijum u Beogradu, smešten na opštini Savski venac u naselju Dedinje, osnovan je 2014. godine, ali je za javnost otvoren 2016. godine. Tokom prve godine otvaranja, privukao je preko 10.000 posetilaca. Ovaj kompleks prostire se na površini od 400 km² i uključuje zatvoren deo sa raznovrsnim vrstama riba, gmizavaca i vodozemaca, kao i otvoren deo sa malim bazenima, jezerima i bonsai baštom.
U akvarijumu možete videti različite vrste kičmenjaka, uključujući ribe, gmizavce i vodozemce, čineći ukupno oko 300 različitih vrsta. Među fascinantnim živim bićima ističu se pirane, kameleoni, gekoni, morske zvezde i hobotnice. Živi svet akvarijuma čini značajan deo nastavnog plana i programa za školski predmet biologija, obuhvatajući oko 90% gradiva.
Postavka akvarijuma je organizovana prema različitim biotopima, uključujući Jadranski biotop sa murinama, hobotnicama i morskim zvezdama, Amazonski biotop sa piranama, diskusima, arovanama i skalarima, Azijski biotop sa pangazijusima i botijama, Biotop Crvenog mora sa različitim vrstama korala, te Australijski biotop. Pored toga, postoji i otvoreni deo sa malim veštačkim jezerima gde plivaju koi šarani i kornjače, kao i izložba bonsai drveća.
Javni akvarijum redovno organizuje različite programe, manifestacije i radionice za decu predškolskog uzrasta, učenike osnovnih i srednjih škola, kao i studente.
Takođe, akvarijum je učestvovao u manifestaciji Noć muzeja u Beogradu 2016. godine. U sklopu kompleksa, postoji i bioskopska sala u kojoj se održavaju tematske projekcije obrazovnih i kratkometražnih filmova posvećenih akvaristici i vodenom biljnom i životinjskom svetu.
Projekat je finansiran iz budžeta Grada Beograda. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.