JEDNA STVAR MOŽE DA BUDE SMRTONOSNA! Budite pažljivi ako se kupate na Adi - otkrivamo šta sve može da vas ujede, ubode ili udari
Šta sve može da vas ujede, ubode ili udari na Adi Ciganliji?
Na popularnom beogradskom jezeru i rekreacionom prostoru Adi Ciganliji možete da vidite raznovrstan ekosistem i nekoliko vrsta životinja. Pored uobičajenih vrsta, kao što su labudovi, patke, guske, čaplje, galebovi, fokusiraćemo se na ono što može da vas ujede, ubode ili udari.
U Savskom jezeru tokom leta boravi i do 100.000 kupača dnevno, a ono što je važno da znate je da u njemu postoji raznovrstan živi svet sa somovima od preko 100 kilograma, vodenim meduzama, pa čak i kalifornijskom kornjačom.
Tu se može naći preko 25 vrsta riba: šaran, štuka, smuđ, bucov, deverike i mnoge druge, dok su poribljavanjem uneti i amuri, tolstolobici, babuške, američka sunčica ili američki patuljasti som od kojih, kako kažu stručnjaci, imamo više štete nego koristi. Jezero takođe nastanjuju rečni rakovi i krabe.
- Somovi u jezeru su znak da je voda dobra i kvalitetna, jer da nije, ne bi mogli toliko da porastu, ali oni neće napasti ljude. Može samo da vas ubode neki cverglan, zato što ima bodlje koje nisu baš prijatne i imaju malo otrova, ali neće vas bocnuti ako ga ne dirate. Dan-dva možete osećati bol na mestu uboda i to je sve. Samo veliki tolstolobici mogu biti malo opasniji jer se oni umrtve i, ako im priđete blizu, uplaše se i malo vas ćušnu, udare. Njih preko dana nema, te noću treba pripaziti – ispričao je za Blic Aleksandar Hegediš, savetnik za upravljanje ribolovnim resursom u Savskom jezeru.
Tolstolobik je vrsta uneta u Savsko jezero 50-ih godina. Može da dosegne i do 40 kilograma, a kada primete nagli pokret počinju da se trzaju. Od udara kupač može da se onesvesti ili čak i udavi.
Vodeni ronac je nešto što svakako može da vas ugrize. To je zapravo srebrna buba koja živi među podvodnim biljem i narasta do 5-6 santimetara. Ronci imaju klešta kojima mogu da uštinu, a nakon toga može da vam ostane crvenkasti otok na nozi.
Takođe, ono na šta treba da obratimo pažnju jesu i slatkovodne meduze za koje se kaže da su normalna pojava u slatkovodnim jezerima čija temperatura prelazi 25 (°C) - ali i da su potpuno bezopasne za ljude. Uglavnom su male i primete ih deca u plićaku. Za njih je važno pomenuti da se pojavljuju na svake dve-tri godine.
Podsetićemo i na snimak od pre dve godine kada su ljudi šokirano ugledali peraja nalik ajkulinim.
Misterija nikada nije rešena, a poznavaoci podzemnog sveta tvrdili su:
- Najpribližnije, prema repnom i leđnom peraju, je štuka kapitalac koju ću morati da potražim prvom prilikom. Ova bi možda bila dokaz da primerak od 1,5m nije samo ribolovačka priča.