Najopasnija stanica gradskog prevoza nalazi se u strogom centru prestonice (FOTO)
Stanica je tu decenijama
Stanica u Resavskoj ulici, preko puta Crkve Svetog Marka i Tašmajdana, po mišljenju mnogih Beograđana predstavlja najopasnije stajalište gradskog prevoza u Beogradu.
Konačno rekonstruisan i uređen: Od novembra drvored na Platou Milana Mladenovića (FOTO)
USKORO ZAVRŠETAK: EVO kada će biti završeni radovi na Slaviji, Ruzveltovoj ulici i Brankovom mostu
Već na prvi pogled jasno je i zašto, jer su putnici, kako oni koji čekaju neki od tramvaja tako i oni koji iz njih izlaze, prinuđeni da borave na ostrvcetu širokom tek nešto više od jednog metra, ili da iz vozila zakorače direktno na - ulicu.
- Živim u blizini i ovako je otkad znam za sebe. Stanica je tu decenijama i jako je nezgodna za ulazak i izlazak, sve je stisnuto, ne može lepo da se prođe, ne možete da se mimoiđete s osobom iz suprotnog smera, a prometno je, uvek ima dosta ljudi, pa vidite i sami - požalili su se Beograđani.
Prema njihovim rečima, usko stajališno ostrvo, sa zaštitnom ogradom, banderama i kantama za smeće nedovoljno je za bezbedan i komotan prolaz i okupljanje putnika. Naročito ako se takva stanica nalazi tik do raskrsnice sa Bulevarom kralja Aleksandra, jednom od najfrekvetntnijih gradskih saobraćajnica.
- Nelogično je da se ovakva stanica nalazi u centru grada, nije samo to što je skučena, nego se i deca penju po ovim ogradama, a oni stariji sede na njima. Zamislite da padnu, odmah bi podleteli pod kola, strašno - priča nam starija sugrađanka Bojana.
Tramvaji nailaze i ređaju se jedan za drugim. Zato ne čude reči putnice koja se požalila i na problem koji ju je, kako kaže, u nekoliko navrata snašao.
- Mesto za stajalište nije dovoljno dugačko da bi dva dupla tramvaja mogla da stanu ako već pristižu u isto vreme, jedan za drugim. Ne kažem ni da bi je trebalo toliko produžiti, to bi bilo smešno, ali više puta se desilo da kad idem negde ujutru i stanica je puna, prvi tramvaj otvori vrata na stanici, a drugi nasred ulice iza njega. Prvih dana kad sam došla u Beograd to mi je jako smetalo, ali vremenom sam navikla da stojim na kraju ostrva i pratim gde će vozač otvoriti vrata - kaže Nina iz Kragujevca.
Situacija na terenu opravdala je njene reči, pa se svega par trenutaka kasnije vozač jednog gradskog tramvaja odlučio da uradi gorenavedeno, stavljajući u opasnost putnike koje bi neko vozilo moglo zakačiti ili ozbiljnije povrediti prilikom pretrčavanja kolovoza.
Nervozni putnici koji se u tim trenucima nađu na gornjoj strani ostrva moraju brzim hodom da hitaju ka onoj donjoj, pritom sudarajući se s onima koji su tek izašli iz vozila. Ako nisu potrčali u pravom trenutku, građanima koji ostaju na ivici bližoj crkvi ne preostaje ništa drugo do da čekaju na drugo vozilo. U međuvremenu moraju da se bore i sa napadima putnika koji pristižu sa pešačkog prelaza pomenutog bulevara, a kojih ni u jednom trenutku dana ne manjka.
Mnogo vozila, mnogo ljudi
Na pitanje kako bi se takva situacija rešila, prolaznici nisu imali adekvatno rešenje.
- Da je nezgodno, nezgodno je, ali gde bi mogli da izmeste stanicu, stvarno ne znam. Ranije verovatno nije bilo toliko saobraćaja, pa je sve funkcionisalo, ali danas je potpuno druga priča, mnogo je ljudi, mnogo studenata, gužva je i tamo niže na stanici linija 33 i 48, ali je ipak širok trotoar, pa je situacija bolja - pričaju prolaznici.