NAJVEĆI KULTURNI PROJEKTI: Digitalizacija u Istorijskom arhivu Beograda (VIDEO)
Po ugledu na svetske metropole i Beograd je krenuo na svoje dugo putovanje kroz digitalizaciju.
"Digitalni Beograd" budućnost je svih građana Srbije, a njegov preporod kroz puteve digitalizovanja sprovode mnogobrojni naučnici, umetnici, preduzetnici, ali i ustanove koje kroz svoj rad predstavljaju novo digitalno doba.
Na takav način radi i Istorijski arhiv Beograda koji je moderna, efikasna i otvorena ustanova kulture koja 26. septembra 2020. obeležava 75 godina od osnivanja. Arhiv u svom radu primenjuje visoke standarde brige za zaštitu arhivske građe podižući svest o njenom značaju za istoriju grada Beograda, njegove okoline i šireg regiona. Na prostoru od 2.400 metara kvadratnih smešteno je 2.816 fondova odnosno 13.970 metara arhivske građe.
Istorijski arhiv Beograda je poslednjih nekoliko godina učestvovao u više projekata koji su obuhvatali, između ostalog, digitalizaciju arhivske građe koja se u njemu nalazi.
Stigle lepe vesti: Višečlane porodice dobijaće i do TRI PROSEČNE PLATE pomoći!
Uskoro kreće gradnja velikog doma zdravlja u Borči, otvaranje krajem 2020. godine
NEVEROVATNI DETALJI O SPOMENIKU KNEZU MIHAILU: Govorili su da je RUGLO GRADA i da se skulptor od SRAMOTE UBIO
Neki od najvažnijih poduhvata koje je sproveo Istorijski arhiv Beograda jesu:
- Saradnja sa Memorijalnim muzejom Holokausta iz Vašingtona, 2016-2017.
- 30.628 skenova uz donaciju skenera Bookeye A2.
- Skenovi integrisani u bazu podataka Muzeja Holokausta i dostupni u Arhivu Beograda
- U okviru projekta Istorijski arhiv Beograda je obradio do tada neobrađenu i novopronađenu arhivsku građu o zatočenicima logora na Sajmištu (Judenlager Semlin). Kreirana je i on-lajn baza podataka koja je dostupna naučnoj i široj javnosti (3.536 strukturnih podataka o žrtvama i njihovim porodicama sa skenovima odabrane arhivske građe) - rekli su za naš portal iz Odseka za IT Istorijskog arhiva Beograda.
- U periodu od 2015-2018 Arhiv Beograda je uz podršku Grada Beograda, Ministarstva kulture i Ministarstva pravde realizovao Digitalni repozitorijum
- Digitalizovano je i anotirano 1.009.031 kartona tj. prijava prebivališta građana Beograda i Zemuna u periodu od 1922–1954. godine
- U prvoj fazi realizacije od 2019. omogućen je onlajn pristup digitalizovanim matičnim knjigama (222 knjige rođenih, umrlih ili venčanih) sa opština: Vračar, Voždovac, Palilula, Savski venac, Stari grad, Novi Beograd, Zvezdara, Rakovica i Zemun
Projekat je nastavljen i u 2019. i do kraja godine će se na repozitorijumu naći preko 500 crkvenih matičnih knjiga.
- U saradnji sa Republičkim geodetskim zavodom, tj. odeljenjem Digitalni arhiv, 2018. je digitalizovano 390 zemljišnih knjiga za period 1880-1965. godine koje su pripadale IV Opštinskom sudu. Iz zemljišno-knjižnog uloška istraživači mogu da utvrde stari broj parcele, oznaku zemljišta sa površinom koju je obuhvatala parcela, promenu vlasništva na parceli i broj Dn rešenja za dalje istraživanje.
- Saradnja sa Republičkim geodetskim zavodom se nastavila i u 2019. čime se ušlo u proces digitalizacije 706 knjiga koje pripadaju Kotarskom sudu Zemun – DN, Zbirka isprava 1882-1944. Zbirka sadrži isprave (kupoprodajne ugovore, ugovore o poklonu, darovne ugovore, sudske i druge odluke) na osnovu kojih su vršeni upisi u Zemljišne knjige, odnosno, upis prava na nepokretnost. Knjige se koriste u postupcima vezanim za povraćaj imovine, uknjižbu prava vlasništva, istraživanje porodica i njihovih migracija, a pružaju i značajne podatke istraživačima koji pišu monografije o navedenim mestima.
Na pitanje šta su pojedini projekti doneli Istorijskom arhivu i građanima prestonice, iz Arhiva ističu da je to pre svega zaštita arhivske građe i proširenje usluga kranjim korisnicima.
- Pomenuti projekti doneli su novi kvalitet u radu Istorijskog arhiva Beograda, odnosno omogućili su zaštitu vredne arhivske građe, poboljšanje opremljenosti za skeniranje arhivske građe kao i proširenje usluge ka našim krajnjim korisnicima. Digitalizovana arhivska građa koja se u onlajn režimu dostupa korisnicima preko digitalnog repozitorijuma je u velikoj meri potraživana u našoj Čitaonici i predstavlja arhivsku građu od izuzetnog značaja. Sa druge strane realizacija projekta Eskalacija u Holokaust omogućila je otkrivanje do tada nepoznatih podataka o žrtvama logora na Sajmištu i učinila da imena stradalih kao i dodatni podaci o njihovom pređašnjem životu, koji su pronađeni u građi Istorijskog arhiva Beograda povezivanjem više arhivskih fondova, budu konačno objavljena - istakli su za naš portal iz Odseka za IT Istorijskog arhiva Beograda i dodaju:
- Digitalizacija zemljišnih knjiga je omogućila lakše dostupanje podataka korisnicima koji se koriste, kako je već navedeno prethodno, u u postupcima vezanim za povraćaj imovine, uknjižbu prava vlasništva, istraživanje porodica i njihovih migracija, a pružaju i značajne podatke istraživačima koji pišu monografije o navedenim mestima - rečeno je u Istorijskom arhivu Beograda.
U novom dobu digitalnog razvitka Arhiv će dobiti i novu zgradu koja je prvenstveno neophodna radi proširenja smeštajnih kapaciteta Arhiva jer su njegovi Depoi u potpunosti popunjeni.
U 2019. završeni su investicioni radovi na rekonstrukciji 2 depoa ukupne površine 2.400 metara kvadratnih zahvaljujući planiranim investicionim radovima Grada Beograda odnosno Sekretarijata za investicije. Oni su opremljeni stabilnim sistemom zaštite od požara uz ugradnju novog sistema klimatizacije i postavljanje led rasvete. Projekatm nove zgrade će biti predviđeno da celokupan prostor prizemlja bude u funkciji prijema i rada sa građanstvom.
Pisarnica godišnje beleži oko 9.000 zahteva vezanih za prosek primanja i radni staž u ugašenim privrednim društvima, izdavanje tehničke dokumenatcije odnosno projekata zgrada, oduzetu imovinu, diplome i svedočanstva ugašenih škola itd, a Čitaonica beleži preko 2.500 poseta godišnje.
Umetnički kolaž Andreja Alfirevića: Izložba "SVETLO" donela "digitalnu renesansu" Beograđanima! (FOTO)
Nijedna kuća u Beogradu u narednih 10 godina neće biti bez KANALIZACIJE! Najavljena i izgradnja FABRIKE VODE (FOTO)
Odlični rezultati borbe protiv nezaposlenosti! Za pet godina broj LJUDI BEZ POSLA smanjen dva i po puta
U NAJVEĆOJ ZGRADI U SRBIJI ŽIVI 3.500 LJUDI! Ima 795 stanova, 62 ulaza, a evo gde se nalazi (FOTO)
Lepe vesti! Beba koja je ostavljena u kontejneru u Žarkovu dobila PRAVO SRPSKO IME