Nakon 70 godina zasijala je u punom sjaju: Skulptura "Sima Igumanov sa siročićima" ponovo na svom tronu (FOTO)
Davnih pedesetih godina prošlog veka srušen je simbol Igumanove palate i skulptura posvećena srpskom dobrotvoru Simi Igumanovu
Nakon sedamdeset godina, skulptura "Sima Igumanov sa siročićima" danas je vraćena na vrh Igumanove palate na Terazijama. Skulpturu je obnovio vajar Zoran Kuzmanović u Smederevu, a ona je posvećena srpskom dobrotvoru Simi Andrejeviću Igumanovu.
Pre sedamdeset godina spomenik Sime Igumanova srušen je, a obnovu ovog postumenta je na molbu prethodnog patrijarha srpskog Irineja finansiralo preduzeće Jugoimport SDPR. Postavljanju spomenika prisustvovao je i patrijarh Porfirije uz predstavnike republičke i državne vlasti.
Ova skulptura prvobitno je delo slovenačkog autora Lojza Dolinara i nalazila se od 1938. do 1950. godine na ugaonom vrhu Igumanovljeve palate koja je zadužbina Sime Igumanova. Skulptura je montirana na samom uglu iznad poslednjeg sprata velelepnog zdanja Igumanovljeve palate i ona predstavlja Simu Igumanova sa rano preminulim sinom i omladinom čiji je veliki bio dobrotvor. Ovu tri i po metra visoku bronzanu skulpturu razbili su maljevima i uklonili skojevci nakon Drugog svetskog rata. Očuvano je oko 60 odsto Dolinarove skulpture, a Zoran Kuzmanović uspešno ju je obnovio.
Igumanov je zapamćen kao veliki srpski dobrotvor – ostavio je Srbima veliki broj crkava, škola, sirotišta, pevačkih društava, ali je pomagao i bolesne, nemoćne i siromašne.
Izgradnja zgrade Zadužbine Sime Andrejevića Igumanova, započeta je 1937. godine u stilu modernizma, a po projektu braće Petra i Branka Krstića. Na vrhu palate nalazila se tri i po metra visoka skulptura Sime Igumanova sa siročićima, koja je posle Drugog svetskog rata uklonjena. Ime Sime Igumanova sa pročelja zgrade, srećom, nije moglo biti izbrisano, tako i da danas stoji, a od danas tu je ponovo i skulptura. Zbog svog izuzetnog arhitektonskog značaja, ova zgrada je 1977. godine stavljena pod zaštitu države kao spomenik kulture.
Posle Drugog svetskog rata, kao i većina zadužbina, prestala je sa radom. Zaslugom patrijarha Pavla, zadužbina je 1991. godine obnovila rad, što je podrazumevalo i vraćanje palate na Terazijama.
Sima Andrejević Igumanov spada u red najvećih srpskih zadužbinara. Tokom čitavog života živeo je asketski, bio je u potpunosti predan bogu i humanizmu, tako da je sve što je zaradio koristio za pomoć bolesnim, unesrećenim i pomagao je siromašne učenike. Takođe, pomagao je srpske crkve i manastire, a posebno je bio vezan za manastir Svetog Marka u kome je živeo i školovao se do svoje 18. godine.
Sima Andrejević Igumanov rođen je u Prizrenu davne 1804. godine u porodici poznatog trgovca Andreje Đorđevića. Zbog pomoći ustanicima, pre svega kroz kupovinu oružja i naoružavanje, Adreja, koji je važio za velikog rodoljuba, zapao je u materijalne probleme i ostavio potomstvo u dugovima. Najmlađi od četvorice sinova, Sima, zbog toga je odrastao u manastiru Sveti Marko kod Prizrena, gde je njegov najstariji brat Aksentije bio iguman.
Pod budnim okom bratstva manastira, Sima je naučio da čita i piše, a pošto su ga po bratu već zvali "Sima igumanov", zvanično je uzeo to prezime 1856. godine, pridodavši ga prezimenu koje je već nosio po ocu - Andrejević. Sima Igumanov preminuo je 1883. godine. Sahranjen je u porti Svetog Marka u selu Koriša, kod Prizrena.