NIJE SAMO TRŽNI CENTAR IZGOREO, VEĆ I DEO BEOGRADSKE ISTORIJE Da li ste znali da se ovde nalazilo jedno od NAJJEZIVIJIH mesta u gradu? Požar u tržnom centru u Bloku 70 probudio sećanje na "Depo"
Požar u tržnom centru u Bloku 70 probudio je mnogim stanovnicima Beograda sećanje na čuveni "Depo" koji je u potpunosti izgoreo pre skoro deset godina.
Kao što je poznato, veliki požar je juče ujutru oko 7 časova izbio u Kineskom tržnom centru u Bloku 70 na Novom Beogradu. Pod vatrom se našlo čak 3.000 metara kvadratnih tog velikog objekta, mnoge radnje su izgorele u vatrenoj stihiji, a vatrogasci su vodili četvoročasovnu bitku protiv vatrene stihije koju nije nimalo bilo lako obuzdati.
Veliki broj vatrogasaca i policijskih snaga, kao i kola Hitne pomoći bio je uključen u akciju sprečavanja daljeg širenja požara i mogućeg ugrožavanja života stanovnika Novog Beograda u okolini Kineskog tržnog centra.
Na svu sreću, nije bilo povređenih sugrađana i izbegnuta je katastrofa većih razmera.
Identičan scenario kao 2021. godine
Kada je juče ujutru oko 7 časova odjeknula vest da je buknuo požar u Kineskom tržnom centru u Bloku 70, mnogi beograđani su verovatni pomislili da je u pitanju dežavu.
Avgusta 2021. godine je više od šest sati trajala borba vatrogasaca sa vatrom koja je zahvatila prodavnice i lokale u tržnom centru u Bloku 70 u Novom Beogradu. U požaru nije bilo ozbiljnije povređenih.
Tada se isprva pisalo da je požar izazvao radnik u restoranu brze hrane koji je zaboravio da isključi roštilj, zbog čega je eksplodirala plinska boca. Međutim, to je i dalje ostalo samo na bazi pretpostavke.
Više od 4.000 kvadrata Kineskog tržnog centra te noći je u potpunosti izgorelo. Sa vatrom se celu noć borilo više od 120 vatrogasaca sa oko 50 vatrogasnih vozila. Uništeno je oko 200 lokala.
Dok je s jedne strane tržnog centra još tinjala vatra, drugi je radio. Oni čije su stvari gorele ulazili su u užarene lokale i spasavali sve što su mogli. Posle su prodavali i na kutijama. Intervencija kakva se ne pamti uzbunila je tu noć ceo grad ali i zemlju. Svi su te večeri pratili vesti o požaru i do duboko u noć čekali informaciju da je požar lokalizovan. Ogroman dim sa Novog Beograda, širio se kilometrima u pravcu u kom ga je nosio vetar.
Slike Kineza koji su golim rukama spasavali robu i utrčavali u buktinju, rizikujući od eksplozija, lomljave i vatre koja je još mogla da se vidi, u dimu su i gareži, potresle su Srbiju.
Nešto slično smo mogli da vidimo i juče.
Depo izgoreo do temelja
Prethodni požar ovih razmera u Beogradu (a da nije u pitanju tržni centar u Bloku 70) dogodio se u avgustu 2014, kada je do temelja izgoreo tržni centar Depo u Bulevaru kralja Aleksandra.
Izgorelo je 1.706 kvadratnih metara u koje je bilo smešteno 160 tezgi sa različitim vrstama tekstilne i druge robe, potpuno se urušila krovna konstrukcija, a povređenih na sreću nije bilo.
Saobraćaj je tada za tramvaje u potpunosti bio obustavljen od Ruzveltove do Ustaničke ulice, a za automobile od Vukovog spomenika do Đeram pijace.
Prema pisanju Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) uzrok požara u Depou bile su električne instalacije - kvar na neonskoj svetiljci koja se nalazila iznad ulaza u tržni centar.
Tržni centar "Depo" je pre požara bio poznat po svojim tezgama gde su se prodavali različiti proizvodi, posebno garderoba i kozmetika. Bio je popularan među mladima zbog pristupačnih cena.
Nakon požara, deo prodavaca se premešta na pijacu "Đeram", ali "Depo 2" pod šatorastim kupolama nije uspeo da povrati pređašnju vitalnost.
U "Depou" se nalazilo jedno od najjezivijih mesta u Beogradu
U razarajućem požaru koji je potpuno uništio Depo nisu izgorele samo tezge već i jedan deo beogradske istorije.
Ova zgrada je u vreme drugog svetskog rata bila nacistički logor, a pre toga se u njoj nalazila početna stanica zaprežnog tramvaja kojim su se vozili Beograđani.
Depo je 1996. godine pretvoren u prodajni centar. Zdanje su renovirali, popravljen je krov i sređen pod. U prostor od 1000 kvadratnih metara ubačeno je 160 tezgi koje su ponuđene zakupcima. Zbog velikog interesovanja prodajna mesta su razgrabljena a zakupci su se za dve decenije retko menjali.
Srbija Danas/Nenad Đukić