Obeležen Dan srpsko-ruskog bratstva
Svečanosti prisustvovao i ruski ambasador
Svečanom akademijom danas je obeležen Dan srpsko-ruskog bratstva, a 15. januar je izabran, jer je na taj dan 1916. prvi srpski vojnik dotakao tlo Krfa, zahvaljujući depešama koje je ruski car Nikolaj Drugi Romanov poslao saveznicima, zahtevajući da se spase srpska vojska.
Taj dan, kako je u punoj sali Ruskog doma rekla predsednica Organizacionog odbora svečanosti Sanja Panfilov, ostaće u sećanju srpskog naroda kao kraj stradanja i golgote i “da nije bilo dragocene pomoći ruskog cara Nikolaja Drugog Romanova, ne bi bilo junačkog povratka u otadžbinu i zato se današnji dan posvećuje našoj ruskoj braći”.
Panfilov je rekla da “dok je na dvorove stizala vest da Srbija više ne postoji, njena preživela deca su shvatila da je treba napustiti, da bi joj se opet moglo vratiti i pročitala saopštenje nemačke vrhovne komande od 29. novembra 1915. - pošto srpska vojska više ne postoji, već postoje njeni bedni ostaci, koji su se razbegli u divlje albanske i crnogorske planine, gde će bez hrane i vode po ovoj zimi naći svoju smrt, prekinute su dalje operacije i neće se više izdavati izveštaj sa Balkanskog fronta.
- Na kraju užasnog marša, oni koje smo nazivali saveznicima, zaigrali su svoje političke igre i Srbiju ostavili da umre. Ali, umiremo da bismo vaskrsli, gospod nam je dao ljubav jednog čoveka i moć jednog cara, Nikolaja Drugog Romanova, koji je dao obećanje da Rusija ni u kom slučaju neće ostati ravnodušna na sudbinu Srbije. Šalje ultimatum saveznicima da se hitno spase junačka srpska vojska - rekla je Panfilov.
Svakom Srbinu koji je 15. januara 1916. dotakao tlo Krfa, ističe, sačuvan je život zahvaljujući “plemenitom i časnom čoveku koji je ispunio svoje obećanje i time je za srpski narod postao ikona u istorijskom sećanju”.
Predsednica Komisije za javnu diplomatiju, humanitarnu saradnju i očuvanje tradicionalnih vrednosti društvenog saveta Ruske Federacije Elena Vasiljevana Sutormina, koja je predvodila delegaciju koja je specijalno za ovu priliku došla iz Ruske Federacije, rekla je da joj je “ogroman utisak” kako Srbi imaju dobar odnos prema Rusima, ali i da želi da kaže da i Rusi isto toliko poštuju i vole Srbe, kao i da nas povezuje istorija, tradicionalne vrednosti, porodica, moral.
Svečanoj akademiji, koju su organizovali Ruski dom i udruženje “Srpski krivak”, prisustvovao je i ambasador Ruske Federacije Aleksandar Čepurin, kao i potomci učesnika Velikog rata, praunuk Vojvode Radomira Putnika Zoran Ivković i Nikola Bajagić, potomak devetorice braće koji su sa vojnom jedinicom “Banović Strahinja” došli iz Amerike da se bore za Srbiju, prešli Albaniju i preživeli Solunski front.
Posetioci Ruskog doma imali su prilike da vide bogat program, fragment iz pozorišnog komada “Vreme časti i ponosa” sa Boškom Puletićem kao Živojinom Mišićem i Lepomirom Ivkovićem kao Stepom Stepanovićem, operski umetnici Tanja Andrejić, Oliver Njego izvodili su “Ljubi bližnjeg svoga”, “Rusija”, “Karobuška”, “Ovo je Srbija”, “Hrizanteme”.
Profesor violine Tatjana Olujić izvodila je “Igru”, “Kanconetu”, a nastupali su i hor “Kraljica Marija” sa dirigentom Ivankom Stojkov i pesnik Miroslav Maksimović.