"ROĐEN SAM OVDE, ŽIVIM OVDE I NE BIH GA MENJAO": Najstariji ponos Beograđana - Vračar (VIDEO)
Vračar ima svoj grb, zastavu i himnu, a slava Opštine Vračar je Sveti Sava, a proslavlja se 27. januara.
Gradska opština Vračar je beogradska opština. Površinski ovo je najmanja i najgušće naseljena beogradska opština i zauzima površinu od 292 hektara na kojoj živi više od 60.000 stanovnika. Ono što je posebno značajno jeste to da je Vračar najstarija beogradska opština.
Vesić: Investitori veruju u Beograd, prodato 1.850 kvadrata zemljišta na Dedinju!
NAMENJENO SVIM MALIŠANIMA: Završava se uređenje Platoa Raše Popova (FOTO)
Po čemu je jedinstvena Spirtina kuća u Zemunu? Samo sedam kuća u Evropi može se pohvaliti jednim detaljem (FOTO)
Postoji nekoliko legendi o postanku imena Vračar. Najstarija potiče iz 1521. kada je ovaj kraj dobio ime po junaku-neverniku čije je ime bilo Vračar, a koji je na tom mestu imao kolibu. Po drugoj, ime potiče od vrapčijih polja, jer je mnogo ovih ptica bilo nastanjeno na teritoriji današnjeg Vračara.
Istorija Vračara zanimljiva je, a u isto vreme i ne toliko poznata svima. Vračar je prvo bio polje, zatim Vračarski kvart, pa Četvrti rejon, Istočni i Zapadni Vračar koji su konačno pre šest decenija spojeni u jednu opštinu koja postoji i danas. Nazive Vračar i Vračarsko polje prvi put su koristili Turci 1492. godine u planu za napad na Beograd, izrađenom na zahtev smederevskog sandžak-bega Sulejman-paše.
Na Vračaru postoji i Grantovac, po američkom vicekonzulu Grantu, ali i Englezovac, koji je, kako objašnjava Marko Perić, nazvan pogrešno po Fransisu Mekenziju, inače Škotu, koji je deo Vračara od Slavije pa do današnjeg Hrama Svetog Save urbanistički uredio.
Vračar je prvo bio Vračarski kvart, jedan od šest u Beogradu, zatim, Četvrti rejon. Opštine su u Beogradu uvedene 1952. godine i tada je postojao Istočni i Zapadni. Od 1960. utvrđena je teritorija današnje opštine koja obuhvata delove nekadašnjih opština Istočni Vračar, Neimar i Terazije.
Vračar ima svoj grb, zastavu i himnu, a slava Opštine Vračar je Sveti Sava, a proslavlja se 27. januara.
Možda se o istoriji malo zna, ali zato stanovnici Vračara znaju zašto vole svoj opštinu, svoj grad, svoje ljude i zašto ga ne bi menjali ni za šta na svetu.
- Vračar volim zato što sam rođen ovde, i ne bih ga menjao, sve je blizu, sve je na dohvat ruke, mislim da je baš lepo živeti na Vračaru - rekao je nasmejani gospodin na pitanje zašto voli Vračar.
"Vračar volim zato što ga poznajem, tu sam ceo život i najlepši mi je", "Stanujem na Vračaru, zato ga volim i zato je lepo živeti", "Volim ga zato što je blizu centra grada, ovde sam odrasla, zato što sam išla u O.Š. Svetozar Marković i zato što sada idem u Treću beogradsku gimnaziju"... samo su neki od komentara koji su se nizali uz osmeh stanovnika koji žive u jednoj od najstarijih i najlepših opština u Beogradu, na Vračaru.