STIŽU MAJSTORI IZ RUSIJE: Poznato kad počinje podizanje spomenika Stefanu Nemanji
Visina spomenika biće 23 metra što je ravno zgradi od sedam spratova
Postavljanje postamenta na kojem će se nalaziti spomenik Stefanu Nemanji na Savskom trgu u Beogradu počeće najkasnije 4. avgusta.
JEDNA OD RETKIH SRPSKIH BOGOMOLJA U 19. VEKU: Crkva u Pranjanima rekonstruisana nakon nekoliko decenija (FOTO)
Nova odluka Kriznog štaba: U SRBIJI MASKE OBAVEZNE I ZA DECU
MASKE OBAVEZNE I NA OTVORENOM! Krizni štab preporučio nove mere, EVO OD KADA ova pravila stupaju na snagu
To je potvrdio zamenik gradonačelnika Goran Vesić. Spomenik koji se podiže na predlog predsednika Aleksandra Vučića izliven je u ateljeu ruskog vajara Aleksandra Rukavišnjikova u Moskvi. U srpsku prestonicu će stizati u delovima, do sredine septembra, a završetak spomenika, kako se očekuje, biće okončan do sredine oktobra.
- Postavljanje postamenta na kome će se nalaziti spomenik počeće 4. avgusta. Sam postament predstavlja razbijeni vizantijski šlem u čijoj unutrašnjosti će se nalaziti reljefi sa najznačajnijim događajima srpske istorije iz vremena u kome je živeo Stefan Nemanja - kazao je Vesić i dodao da će ekipa ruskih majstora koji će postavljati spomenik biti u Beogradu već 3. avgusta.
Obnova u fazama
Obnova Savskog trga odvijala se u nekoliko faza. Prva je obuhvatala izgradnju platoa ispred stanice, potom su usledili radovi oko izgradnje crpne stanice, dok je treća faza obuhvatila izgradnju celokupne tramvajske mreže i kolovoza. Postavljanje spomenika Stefanu Nemanji je završna faza.
Planirano je da radovi na Savskom trgu budu gotovi do 15. novembra.
Prvobitno je bilo planirano da spomenik Stefanu Nemanji bude postavljen ispred zgrade nekadašnje železničke stanice. Ipak, kako ne bi zaklanjao ovo zdanje, u odnosu na prvi plan, kada je zamišljeno da stoji tačno u centru, biće pomeren malo udesno.
Zamenik gradonačelnika je podsetio da je bilo planirano da postavljanje spomenika otpočne do kraja marta, ali je zbog proglašene pandemije kovida 19 čitav posao odložen.
- Spomenik će dolaziti do sredine septembra u delovima i sukcesivno će biti postavljan kako bi radovi na njemu bili završeni do sredine oktobra - rekao je Vesić.
On je objasnio da su već urađeni temelji za spomenik. Šipovi su postavljani na dubini od 12 metara, a sama visina spomenika biće 23 metra, što je ravno zgradi od sedam spratova.
- Ovo će biti najveći spomenik u istoriji Srbije, a kakav bi inače bio kada ga podižemo rodonačelniku naše najveće i najznačajnije srednjovekovne dinastije. Spomenika ne bi bilo, a ni uređenja Savskog trga, da to nije bila izričita želja predsednika Vučića, koji se ne bori samo za budućnost Srbije već i za to da sačuvamo slavnu prošlost. Na samom Savskom trgu nalazi se zgrada Stare železničke stanice čije su fasada i krov renovirani i koja će postati jedan od najznačajnijih srpskih muzeja. Savski trg će tako biti mesto kojim ćemo da se ponosimo - kazao je Vesić.
Postament je u obliku napuklog vizantijskog šlema iz kog se pomalja vladarsko žezlo, a spolja su prikazane dve najznačajnije zadužbine Stefana Nemanje - Studenica i Hilandar.
Na četiri velika reljefa koje je napravio Rukavišnjikov posetioci će moći da vide najvažnije događaje porodice Nemanjić: od srpskih ratova pa do porodičnog stabla velike dinastije.