PRVI PUT U ISTORIJI: Sada je i zvanično da je prestonica bila sa zimom BEZ snega i belih pahulja
Najnovija prognoza RHMZ potvrđuje da je sa zimom gotovo, pošto ni u narednih mesec dana u prestonici ne da neće biti belog pokrivača, nego čak ni jutarnjih temperatura ispod nule.
Prošli su novembar, decembar, januar, a i februar se polako bliži kraju, a u Beogradu, ali i još nekim severnijim delovima Srbije, građani još nisu videli bele pahulje. Prema poslednjim prognozama Republičkog hidrometeorološkog zavoda, sve je izvesnije da će ovo i definitivno biti prva zima u srpskoj prestonici bez snega!
Naime, najnovija mesečna prognoza RHMZ potvrđuje da je sa zimom gotovo, pošto ni u narednih mesec dana u prestonici ne da neće biti belog pokrivača, nego čak ni jutarnjih temperatura ispod nule.
JKP "Gradska čistoća" Beograd podnelo tužbe zbog obmanjivanja javnosti!
Nakon pobednika, sledi rekonstrukcija JOŠ JEDNOG SIMBOLA BEOGRADA! Građani će moći da prate tok radova UŽIVO
Prosečan dan kada u prestonici padne prvi sneg je 23. novembar, ali to se ovoga puta nije dogodilo. U Beogradu se najduže čekalo da padne prvi sneg 1951. godine, prestonica se prvi put zabelela te godine 19. januara, a taj rekord je već uveliko oboren. Upravo ta zima 1950/1951. ostala je zabeležena u meteorološkim analima pošto smo od novembra do marta imali samo jedan dan sa belim pokrivačem.
Ove zime bele pahulje su u pojedinim delovima Beograda viđene 28. decembra 2019. godine, ali kako se sneg nije zadržao ni na travnatim površinama ne možemo reći da ga je uopšte i bilo, niti je registrovan u meteorološkim spisima.
Od kada se obavljaju meteorološka merenja, zabeleženo je još nekoliko zima sa snegom koji se zadržavao svega nekoliko dana. Tako je u zimu 1920/21 bilo pet dana sa snegom, dok se u Beogradu sneg zadržao šest dana u zimu 1935/36. godine, kao i 1971/72.
Prestonica pamti i sedam dana pod snegom tokom zime 1982/83, kao i 1997/98. godine. Dan više, sneg se zadržao u zimu 2006/2007.
Podsetimo, najraniji sneg u prestonici pao je 7. oktobra davne 1897. godine, dok je najdeblji snežni pokrivač od čak 80 centimetara registrovan daleke 1962. godine.
Negde je bilo vejavice i vanredne situacije
Početak februara doneo je obilne vejavice u centralnim, istočnim i južnim delovima naše zemlje, a posebno na planinama. Mnogi putevi bili su zavejani, pojedina naselja odsečena od sveta, u nekim opštinama bila je proglašena i vanredna situacija, a zabeležen je i jedan smrtni slučaj zbog smrzavanja.
Na Zlatiboru četiri , na Kopaoniku 78 cm
Toplo vreme istopilo je sneg čak i u krajevima gde ga je prethodnih nedelja bilo. Beli pokrivač se zadržao samo na pojedinim planinama. Prema poslednjim podacima RHMZ, na Kopaoniku ga ima 78 centimetara, na Staroj Planini 80, Kukavici kod Leskovce više od metar, dok je na Zlatiboru beli pokrivač "u nestajanju", jer je debljine jedva četiri centimetra.
Vučić obišao radove na infektivnoj klinici: RUINIRANA BOLNICA će ponovo zasijati PUNIM SJAJEM, biće i novih RADNIH MESTA (VIDEO)
Spremite se za gužve na Pančevačkom mostu: Do OVOG DATUMA cela desna traka biće ZATVORENA!
Građani OPREZ ili sledi PAPRENA KAZNA! Na ovih 38 lokacija vrebaju vas saobraćajne kamere!
Jkp Gradske pijace prvi put samostalno na 42. međunarodnom beogradskom sajmu turizma