SKADARLIJA JE IMALA DRUGI NAZIV: Začudićete se kada čujete kako se boemska četvrt nekada zvala
Samo je jednom menjala svoj naziv
Tokom istorije našeg naroda mnoge ulice promenile su svoje nazive i to nekoliko puta. Dobro poznata boemska četvrt u kojoj su nastajali najbolji stihovi, rađale se nove ljubavi i preboljevale stare, a u kojoj se i danas čuje najbolja muzika i služe najukusnija jela – Skadarlija, menjala je svoj naziv samo jednom.
SVE VIŠE SAOBRAĆAJNIH NESREĆA - NOVE "CRNE TAČKE" U PRESTONICI! Ovo su najopasnija mesta za vozače u Beogradu
DA LI STE ČULI ZA OVE ULICE U BEOGRADU? Neke lome jezik, a neke su odlične za TEST opšte kulture
RAD U PEKARI ZA 1000 EVRA? NIJE MAMAC! Uz to i BESPLATAN stan, evo šta sve nudi vlasnik pekare u Beogradu
Dužine skoro 600 metara, smeštena između Dečanske i Ulice Đorđa Jovanovića, ova ulica ima najduži boemski staž u Beograd - vek i po. Nakon otvaranja Narodnog pozorišta i činjenice da je mnogim glumcima bio potreban smeštaj i odmor, na ovom mestu počele su da niču brojne kafane. Od tada, pa i dan danas, ova ulica važi za jednu od onih koja ima „dušu“.
Tu su zore dočekivali umetnici koji su ušli u istoriju srpske kulture: Đura Jakšić, Danilo Danilović, Dobrica Milutinović i Čiča Ilija Stanojević...
Skadarlija je bila slabo osvetljena, popločana kaldrmom, kako je to bio običaj u tursko doba. Taj starinski izgled zadržan je i danas, samo je prostor između kamenja zaliven betonom. Tako je i nastao stih:
„Noću,
kad je sitni sat,
ideš Skadarlijom,
da polomiš vrat!“
Naime, Skadarska ulica ucrtana je u plan Beograda 1854. godine. Iako je postojala još od 1720. ime je dobila 1872. i isto nosi sve do danas! Međutim, za vreme austro-ugarske okupacije tokom Prvog svetskog rata promenila je svoje ime.
Zvala se Ružina ulica ali ne zadugo. Odmah posle oslobođenja, vraćen je stari naziv koji je poznat i danas.