Svi je znaju kao "Cvetkovu pijacu", a ustvari joj to nije zvanično ime: Kako je čuvena pijaca dobila ime?
Kada se Beograđani, ili oni koji u Beograd dođu, orijentišu u prestonici često se može čuti odrednica "kod Cvetka".
Cvetkova pijaca (ili prosto Cvetko) je čuveni naziv jednog kraja u Beogradu, tačnije na Zvezdari, a njegov naziv potiče od Cvetkove mehane, odnosno Cvetkove pijace, koji su naziv dobili po lokalnom preduzetniku, Cvetku Jovanoviću.
U okviru JKP "Gradske pijace" posluje pijaca "Zvezdara", a to je ustvari čuvena Cvetkova pijaca kako je godinama nazivaju Beograđani. Današnja pijaca je izgrađena pre Drugog svetskog rata, a nekada je bila poznata po prodaji kvalitetnog sira, vina i rakije iz svih krajeva Srbije. Danas je na pijaci "Zvezdara" najviše prodavaca voća iz Vinče, Boleča, Grocke, Umčara i drugih mesta smederevskog kraja. Pijaca je opremljena sa 325 tezgi, mlečnom halom koja ima 54 rashladne vitrine, 4 bazena za svežu ribu i 3 štanda za prodaju meda.
Adaptacija iz 2017. godine je čuveno mesto ulepšala za moderne tezge, dodatno postavljanje 24 tezge namenjene prodaji zantaskih proizvoda, novi asfalt i uređenu mlečnu halu.
Izgradnja infrastrukture u Novogradskoj, Dobanovačkoj i Dobrovoljačkoj ulici
NOVA MESTA ZA MALIŠANE U BEOGRADU! Glavni grad sledeće godine gradi još šest vrtića
Male porodične radionice za vikend na Kalenić pijaci
Kada se Beograđani, ili oni koji u Beograd dođu, orijentišu u prestonici često se može čuti odrednica "kod Cvetka", a da pri tom oni koji je izgovaraju obično i ne znaju ko je čovek po kojem je ovaj deo grada dobio ime.
Cvetko Jovanović je rođen 1862. godine u selu Labuništu, kod Struge, u današnjoj Makedoniji. Kada je odrastao, doselio se u Beograd i kod Pravnog fakulteta otvorio piljarnicu.
Kako je posao dobro išao, kupio je komad zemljišta na Vračarskom polju i 1902. godine otvorio istoimenu kafanu. Ta kafana je ubrzo postala nadaleko poznata kao Cvetkova mehana, a krasili su je slika Kraljevića Marka i tekst - "Vino pije Kraljeviću Marko, pola pije, pola Šarcu daje", a ona se nalazila na mestu gde je sada zvezdarska pijaca.
O Cvetku su govorili da je bio čovek sa osećajem za poslovanje i jasnim životnim ciljevima i da je upravo on uveo struju u taj deo grada i postavio šine za tramvaj broj 6, koji je vodio putnike do njegove kafane.
Posao se širio, bogatstvo uvećavalo, a samim tim i zemljište i porodično imanje, koje se nalazilo iza kafane, pa sve do sadašnjeg Doma zdravlja Zvezdara. Kako je i teritorija današnje "Pijace Zvezdara" pripadala Cvetku, narod je pijaci nadenuo nadimak "Cvetkova pijaca".
Cvetka Jovanovića je zadesila tužna sudbina, jer od njegovo četvoro dece nijedno nije dugo živelo, ali ga to nije sprečilo da pomaže drugima. Osnovao je Fond Cvetka Jovanovića i njegove žene Stefane, a novcem iz fonda je podizao crkve i zgrade za izdavanje, od čijih najama su pomagani siromašni ljudi i humanitarne organizacije.
Umro je 1938. godine, a deset godina nakon njegove smrti najveći deo njegove imovine je nacionalizovan. Međutim, ono što narod nikada neće iskoreniti i zaboraviti jeste da kada se upute na zvezdarsku pijacu ustvari idu "kod Cvetka".