SVE MANJE UČENIKA U OBRAZOVNIM USTANOVAMA! Beogradske srednje škole primaju 600 manje đaka od prvog septembra
U srednjim školama u Srbiji će od 1. septembra, u skladu sa izmenama Zakona o osnovnim i srednjim školama, maksimalan broj učenika u odeljenjima, umesto dosadašnjih 30, biti smanjen na 28, kako bi se nastava kvalitetnije odvijala.
Ovo znači da će, kažu sagovornici Kurira, neminovno doći do podizanja bodovnog praga za upis u svim popularnim i traženim srednjim školama u Srbijibod, a samo u Beogradu će biti 600 mesta manje za upis u prvi srednje, uključujući i gimnazije i stručne škole.
Ne treba ignorisati činjenicu da sada ima škola u kojima je više đaka nego što je propisano, po 32 ili 34 u razredu, što realno diže pomenutu brojku. Prosečna gimnazija u prestonici ima između osam i deset odeljenja, što znači da će u svakoj školi 15 do 20 učenika manje upisati prvi razred, kaže Aleksandar Markov, predsednik Foruma beogradskih gimnazija.
- U Beogradu ima 21 gimnazija, što znači da će, grubom računicom, biti oko 400 učenika manje u prvom razredu. Iako dva učenika manje na prvi pogled deluje kao mala, beznačajna promena, nije tako - praktično dve trećine jednog odeljenja manje će biti primljeno. To je neminovno indikator da će biti podignut upisni prag za dva, tri poena, što uopšte nije malo!
Sve ovo otvorilo je pitanje da li bi trebalo školama koje su popularne, ukoliko imaju kapacitete i kadra, dozvoliti da otvore još po jedno odeljenje. Inače, za osnovne važiće isto pravilo - 28 đaka u odeljenju, s tim što će moći izuzetno, uz saglasnost Ministarstva prosvete, da bude 31 učenik u razredu (do sada je zakonski maksimum bio 33).
Međutim, Markov ne veruje da će ove godine moći da se organizuju dodatna odeljenja u srednjim školama, s obzirom na to da je preliminirana lista kojom je regulisan broj odeljenja i učenika u školama već odobrena. Možda su, kaže, moguće samo male korekcije.
- Glavno je pitanje mogućnost samih škola. Kad je reč o najpopularnijim beogradskim gimnazijama, tu ne da nema mesta za još jedno odeljenje već je iovako teško organizovati nastavu. Ne samo zbog kadra već pre svega zbog nedostatka prostorija. Male su šanse da dođe do nekog proširenja, možda jedino u nekoj gimnaziji gde ima više prostora, ali ove godine sigurno neće, tako da učenici moraju biti realni i pažljivi prilikom popunjavanja liste želja!
Milorad Antić, predsednik Foruma srednjih stručnih škola, ističe da se kad se smanji broj mesta, svakako povećava broj bodova koji je potreban za upis u škole koje su tražene, kao što su gimnazije i pojedine srednje stručne - medicinske, elektrotehničke, ekonomske, pravne, turističke.
- Međutim, najavljeno da će se u srednjim stručnim školama u Beogradu otvoriti dvadesetak odeljenja, čime bi trebalo da se ovo kompenzuje. Poznato mi je da je srednja škola u Barajevu dobila jedno odeljenje, kao i Tehnička škola Novi Beograd i pojedine medicinske škole.
Irena Brajević, direktorka Osme beogradske gimnazije, kaže da u Srbiji imamo sve manje dece, te da se zbog toga broj onih koji upisuju srednju školu smanjuje iz godine u godinu. U njenoj školi odeljenja sada uglavnom imaju 28, 29 učenika:
- Manji broj učenika utiče na kvalitet nastave, jer stignete da se više bavite decom i uradite više gradiva s njima.
Izvor: Srbija Danas/Kurir