Vesić najavio KRAJ RADOVA u Beogradu, ali i da svi zadovoljno čekaju početak nove školske godine!
Cilj je da se Beogradu vrati nekadašnji sjaj
Mi se u Beogradu radujemo prvom septembru, jer nama ove godine polazi 17.148 prvaka u školu, 633 dece više nego prošle godine, rekao je gradski menadžer Goran Vesić gostujući u Jutarnjem proramu RTS-a.
- Grad je tokom leta uložio oko 100 miliona dinara u rekonstrukciju više od 90 škola i 175 miliona u vrtiće. Radimo Osnovnu školu "Ivo Lola Ribar"" u Begaljici koja će biti završena 2. oktobra i mogu reći da sa velikim zadovoljstvom čekamo početak školske godine. Na ulicama će biti 1.200 autobusa što je 25 odsto više nego u letnjem redu vožnje i sve će biti spremno za početak nove školske godine - kazao je gradski menadžer.
Govoreći o radovima u gradu Vesić je podsetio da su u toku radovi na desnoj strani Bulevara oslobođenja koji će biti završeni 22. oktobra, kada će i kompletan bulevar biti pušten u saobraćaj. Sama Slavija biće završena 16. novembra, odnosno kompletan pravac Ruzveltova, Slavija, Bulevar oslobođenja, a deo koji se sada radi, između Ruzveltove i Kraljice Marije biće završen 22. septembra, rekao je Vesić.
- Na Brankovom mostu u pitanju je ogroman zahvat jer se on sastoji iz tri dela iz različitih vremenskih perioda: stubovi su sa Mosta kralja Aleksandra iz 30-tih godina prošlog veka, jedna polovina građena je 50-tih godina, a 70-tih druga polovina. Jedna polovina mosta bila je u jako lošem stanju i mi smo morali, da bi sačuvali bezbednost ljudi i automobila koji prolaze tim mostom da zamenimo kompletne čelične konzole ispod tog dela mosta što je 40 tona novog čelika i sada se dosta radi ispod samog mosta. Mi se trudimo da svi radovi budu urađeni u najkraćem roku i to se vidi po tome što recimo radovi u Ruzveltovoj i Bulevaru oslobođenja traju šest meseci dok su recimo naši prethodnici u Skupštini grada napravili ugovor sa izvođačem za Vojvode Stepe koja je tri puta manja deonica a koji se radio 12 meseci. Naravno, radovi moraju da budu uređeni najkvalitetnije moguće i znamo da svi radovi utiču na život građana ali dugo se nije ulagalo infrastrukturu pa će tako i narednih godina biti radova - ističe Vesić.
On je podsetio da svi Beograđani znaju da se dugo nisu radili ozbiljni radovi.
- Urađene su dve ulice ranije, Bulevar kralja Aleksandra i Požeška ali da se radilo ozbiljno na infrastrukturi - nije. Najveći problem Beograda je nedostatak infrastrukture. Mi smo za poslednje tri godine uspeli da uradimo i rekonstruišemo 646 ulica ukupne dužine 325 kilometara i "Putevi Srbije" su uradili oko 110 kilometara ulica na teritoriji Beograda. Pored toga naše gradske opštine su uradile preko 100 kilometara nekategorisanih puteva koji su u njihovoj nadležnosti ali takođe novcem iz gradskog budžeta. Uradili smo i 113 kilometara kanalizacije i 283 kilometara vodovoda. Pokrenuli smo ponovo projekat Makiš-Mladenovac gde će do 2021. godine svi građani Mladenovca ali i sva usputna naselja od Grocke preko Sopota do delova Zvezdare dobiti dobiti gradsku vodu što su važne infrastrukturne stvari - ističe gradski menadžer.
On je podsetio da u Beogradu ima preko 1.100 gradilišta, od čega gradskih ima sigurno u ovom trenutku šezdesetak i to ne samo u centru Beograda. Radovi u centru Beograda se najviše vide, ali radi se i u Obrenovcu radi se u Lazarevcu, Mladenovcu, Grockoj i drugde. Mi kao grad moramo da ulažemo u infrastrukturu jer ona ima svoj vek trajanja kao i sve drugo, rekao je gradski menadžer.
Odgovarajući na primedbe da se grad uređuje pre izbore, Vesić ukazuje da to nije tačno.
- To mogu da govore samo oni koji su ove tri-četiri godine prespavali, jer se grad konstantno već tri godine uređuje i uređivaće se i dalje i ništa se sada posebno ne dešava u odnosu na ono što se ranije dešavalo. Mi smo uspeli neke projekte da pokrenemo jer je potrebno godinu-dve da se sve završe i sada su ti projekti došli na realizaciju. Tako danas već znamo i šta ćemo raditi 2018, 2019. i 2020 - kaže Vesić.
On je istakao da je uređenje grada od velike važnosti kako za Beograđane, tako i za one koji ga posećuju i najavio nova rešenja čiji će cilj biti da Beograd vrati svoj nekadašnji sjaj.
- Fasade koje sada vidite, njih 120, a sledeće godine biće ih nadam se oko 200 su pod zaštitom države i njih radi Grad Beograd i mnogi građani su iznenađeni kako one sada izgledaju. Mi ćemo u narednih nekoliko meseci doneti određene pravilnike u gradu koji će regulisati obavezu održavanja fasada u gradu. Tu mislim na pravna lica, kompanije i državne institucije, pošte, škole i time ćemo sigurno urediti trećinu gradskih fasada u centru grada. Što se tiče stanara mi ćemo kreirati određene programe u narednim godinama gde ćemo nuditi da grad da svoje učešće i da zajedno radimo. I naravno radićemo stvari kroz energetsku efikasnost što stanare neće koštati ali će taj posao raditi kompanije koje se time bave i koje će se naplaćivati kroz uštedu energije. Nama su fasade važne jer su one izlog grada i već sada grad izgleda drugačije, jer kad pogledate kako na primer sada izgleda Kosančićev venac vidite kako Beograd može da bude lep - istakao je Goran Vesić.