"ZEMUNSKO DEDINJE" IMA BOGATU ISTORIJU: Nekada najlepši vinogradi i "križni put" danas jedan od najurbanijih delova Zemuna
Kalvarija se nalazi jugozapadno od centra Zemuna. Graniči se sa naseljem Sava Kovačević na severu, naseljem Železnička Kolonija na zapadu, naseljem Bežanijska kosa na jugu, dok se na istoku i jugoistoku graniči sa ulicom Tošin bunar.
Naziv, inače čest za određene lokacije u mnogim gradovima, Kalvarija je dobila po katoličkom "križnom putu" koji je tu stajao od kraja 18. veka do posle Drugog svetskog rata.
U međuratnom periodu na Kalvariji je bilo dosta vinograda, vila i letnjikovaca bogatijih Zemunaca, jer je ovaj deo grada smatran krajnjom periferijom. Smatrano je najlepšim naseljem Zemuna, jedino je od novih naselja bilo uređeno, za razliku od drugih, radničkih, koje su podizali siromašniji ljudi.
Četiri osobe POVREĐENE u teškom udesu u Zemunu: Sudarila se dva vozila – jedan prešao u suprotnu traku
DREVNA SRPSKA SVETINJA U ZEMUNU: Nikolajevska crkva - divno barokno zdanje!
OBJAVLJEN RED VOŽNJE ZEMUN-BAR: Ovo će biti cene karata od 17. juna
Tek posle Drugog svetskog rata plato Kalvarije se gusto urbanizuje i ulazi potpuno u sklop Zemuna koji se sve brže širi. Naseljavali su ga Srbi, Hrvati, Nemci, Jevreji, Slovenci. Kolonizacijom posle Drugog svetskog rata doseljeno je stanovništvo iz Bosne, čime se poremetio nacionalni sastav kao i dalji razvoj samog naselja, ali je i do danas zadržalo naziv Zemunsko Dedinje.
Naselje je pretežno stambenog tipa sa porodičnim kućama. Ima tri obdaništa, Osnovnu školu Rade Končar, park. Nizak nivo podzemnih voda, povoljnost lesa kao podloge čine ovaj deo grada Zemuna najinteresantijim za gradnju, što se najviše i dešava u ulici Božidara Adžije.
Naselje je povezano sa donjim Zemunom i Novim Beogradom stepenicama. Jedne silaze u ulicu Prilaz (bivša Jakuba Kuburovića), druge i treće u Tošin Bunar. Interesantna činjenica je podatak da su stepenice koje silaze do naselja Paviljoni izgrađene od nemačkih civilnih spomenika. Atrakcija Kalvarije su i slabo poznati bunar i bunkeri iz Prvog svetskog rata ukopani duboko u lesno zaleđe.
Kalvarija je gasifikovana 2006. godine. Kalvarija je odlično povezana sa drugim delovima grada linijama gradskog prevoza 15, 18, 78, kao i noćnom linijom 15.