Umesto da preuzmu odgovornost, PRAVE SE LUDI: Ovo su RAZLOZI zbog kojih Đilas, Janković i Jeremić NE PODNOSE OSTAVKE
Nakon beogradskih izbora pljušte ostavke, dok oni koji su bili najglasniji ćute
Nakon velikog poraza koji je doživela opozicija na proteklim beogradskim izborima, neki od lidera iste su dali ostavke na vodeće mesto, drugi najavljuju, a treći mudro ćute.
Pročitajte i:
Među "ćutolozima" su Đilas, Janković i Jeremić, a razlozi zbog kojih oni ne podnose ostavke su:
- Poraz smatraju pobedom
- Finansijska pogodnost
- Dobar status
- Uticaj u medijima
- Podrška zapadnih organizacija
- Nemaju na šta da daju ostavku, jer su samoprozvani lideri opozicije
Posle osvojenih 3.9 odsto glasova koalicija DJB – Dveri se raspala, a njihovi lideri ne žele ni da se vide. Ipak, svi članovi predsedništva DJB: predsednik Saša Radulović, zamenica predsednika Miroslava Milenović, potpredsednik Dušan Pavlović, potpredsednica Jasmina Nikolić i potpredsednik Aleksandar Stevanović podneli su ostavku. Ostavka je, kako je navedeno na zvaničnoj stranici stranke, lični čin preuzimanja odgovornosti zbog lošeg rezultata na beogradskim izborima.
Radulovićev dojučerašnji koalicioni partner Boško Obradović za sada se ne oglašava, te je neizvesno šta će se dogoditi sa njegovom pozicijom.
Da krene istim putem nakon debakla odlučio se i predsednik Gradskog odbora DS u Beogradu Balša Božović podnevši ostavku na tu funkciju.
Nakon najgoreg rezultata u istoriji, tačnije 2.1 odsto osvojenih glasova, Božović je članovima Gradskog odbora poslao dopis u kom je naveo da poraz na izborima za Skupštinu Beograda obavezuje svakog da ponese deo sopstvene odgovornosti.
- Kako je DS važnija od svakog pojedinca, a njena budućnost važna za politički život i demokratsku budućnost Srbije, smatram da je ovaj rezultat pred sve nas stavio obavezu da učinimo sve kako bi se DS ponovo uzdigla i ostvarila svoju političku ulogu - naveo je Božović.
Takođe, najavljena je i ostavka predsednika te stranke Dragana Šutanovca o kojoj će se raspravljati na današnjolj sednici predsedništva, a očekuje se da ona bude podneta.
Članovi Demokratske stranke traže izbore, preregistraciju, promenu loga stranke i oslobađanje od milionskih dugova u koje ih je uvalio Dragan Đilas!
Potpredsednik DS Igor Salak oglasio se ovim povodom na Tviteru i uputio jasnu poruku članstvu:
- Tri početne tačke: Izbori na svim nivoima (osim lokalnim) - DS, GrO DS Bg i PODS; Preregistracija - osloboditi se dugova koji su nam prethodni predsednici ostavili u amanet; Rebrendiranje - počevši od jasnih rešenja problema običnog čoveka do promene loga. Predlog.
S njegovim predlogom saglasio se i član Izvršnog odbora DS Srđan Egić:
- Tumor od miliona evra duga koji su ostavili treba odstraniti odmah, ne s njim pregovarati. Svi pređemo u novu organizaciju, i to smo opet mi. A odgovornima - krivične prijave i put u zaborav - poručio je Egić.
Ostaje pitanje zašto ćute oni koji su bili najglasniji: Saša janković, Vuk Jeremić i Dragan Đilas.
Kao drugoplasirani na lokalnim izborima, za njih je glasalo 18.8 odsto birača.
Nakon katastrofe, akademik Dušan Teodorović, jedan od osnivača Pokreta slobodnih građana Saše Jankovića i njegov nekadašnji saradnik pozvao je lidera PSG da se povuče iz borbe protiv Aleksandra Vučića, budući da je lista Dragana Đilasa koju je podržao osvojila čak 30 odsto manje glasova.
Poslanik SNS-a Vladimir Đukanović za portal SrbijaDanas.com kaže da je iznenađen što je iko podneo ostavku. Međutim, kada je reč o Đilasu, Jankoviću i Jeremiću, naš sagovornik tvrdi da od stane njih ostavke nisu pale jer su umislili da su ostvarili nekakav rezultat.
- Taj rezultat je za 13 odsto slabiji nego na predsedničkim izborima, a to pokazuje koliko su oni apsolutno van relnosti, koliko nemaju nikakvu dozu odgovornosti, te nepodnošenje ostavke više govori o njima - podvukao je Đukanović.
Analitičar Božo Spasić za naš sajt objašnjava da je svuda u svetu normalna procedura da gubitnik podnese ostavku, ali kod nas se ta praksa ne primenjuje tako često.
- Veoma su retki izuzeci da neko podnese ostavku, jer uvek se prebacuje krivica zbog gubitka izbora na vlast, na neke okolnosti koje nemaju nikakve veze sa tim slučajem - kaže Spasić.
Prema njegovim rečima, kada se radi o Jankoviću, Jeremiću, Đilasu, radi se o ljudima koji su samo sebe naznačili da su lideri, jer oni ni po kom osnovu se ne mogu nazvati liderima stranaka.
- Naprosto, ne znamo zašto bismo ih tako zvali, jer niti su oni neki osnivači, niti su oni mobilisali milionsko glasačko telo. Oni su se tu sticajem okolnosti pojavili i očito da na izborima lideri postaju oni koji imaju para da ulože novac u izborne projekte i očito kada se potroši taj novac onda im sledi jedna debela kazna. U drugim državama oni bi morali to da plate ostavkama. Kod nas teško da će Jeremić, Janković i Đilas podneti ostavku.
- Oni smatraju da im je stranka porodično nasleđe, njihov biznis. Nije za njih stranka politika kojom žele da se bave kao političari, pa da doprinose razvoju društva. Njima stranka služi kao preduzeće kojim manipulišu od izbora do izbora - izričit je Spasić.
Ono što je posebno izdvojio analitičar kao razloge zbog kojih Đilas, Janković i Jeremić ne podnose ostavke jesu: finansijske pogodnosti, dobar status, uticaj u medijima, podrška nekih zapadnih organizacija.
Dakle, niko ne pominje da preuzme odgovornost za loš rezultat, ali zato se spekuliše da će Dragan Đilas osnovati stranku, dok će njegovi saborci Jeremić i Janković osnovati političke klubove i nastojati da pridobiju veći broj pristalica.
Ako je suditi po prethodnom “uspehu” ostaje nam samo da čekamo i vidimo na koji način će to uraditi. S obzirom na to da je, od izbora do izbora, rezultat koji ostvare sve gori, može se očekivati da će pre odbiti i ovo malo birača koje imaju, nego što će pridobiti nove.