DA LI JE DRUGARSTVO NAPUSTILO ĐAČKE KLUPE: Odgovorili smo na ovo pitanje u prepunom Domu omladine!
U prepunom Domu omladine na konferenciji Teen Talk 2016, u okviru panela FRIEND OR FOE: Šta je ustvari vršnjačko nasilje i kako se sa njime izboriti, pričali smo o kampanji ,,Drug nije meta”.
Učesnici panela bili su dr Oliver Vidojević, psihoterapeut za decu i mlade, Mirjana Vidović, studentkinja, jedna od kreatorki Aleksinog zakona, Ivica Vidanović, reditelj filma "Buka i bes" Mikaina Stefanović, Centar za socijalni rad Beograd, Dušan Lapadatović, žrtva vršnjačkog nasilja, dok je moderatror bila Tatjana Vojtehovski.
Panel je otvorila Ivana Milenković govoreći o kampanji ,,Drug nije meta" i iskustvima do kojih smo došli tokom intenzivnog bavljenja ovim problemom.
Kroz pitanje ,,Da li je drugarstvo napustilo đačke klupe u Srbiji” podelili smo znanja do kojih smo došli radeći na kampanji uz želju da okupljenima ukažemo na značaj prijavljivanja nasilja i podsetimo da đačko doba treba da bude jedno od najlepših u životu.
Kako su jedan od primarnih ciljeva kampanje ,,Drug nije meta” prevencija i edukacija, svima koji su bili u Domu omladine podelili smo priručnik u kome mogu pronaći različite korisne savete - kako se zaštititi, šta uraditi kada do nasilja, dođe, kome se obratiti...
#TeenTalk2016 pun Dom omladine , pričamo o vršnjačkom nasilju. pic.twitter.com/gM6dk2Wpgu— Tatjana Vojtehovski (@TVojtehovski) November 8, 2016
Skrenuli smo pažnju na činjenicu da sve češća medijska izveštavanja o brutalnim maltretiranjima među školarcima predstavljaju poslednje upozorenje koje nam govori da je vreme da se probudimo i shvatimo da vršnjačko nasilje nije nešto daleko, nešto što se dešava tamo negde, nekim drugim ljudima.
Okupljenima smo takođe preneli znanja koja smo stekli radeći sa stručnjacima i posebno naglasili da nasilje ne smemo da doživljavamo kao nešto normalno, kao deo odrastanja i nešto što će da nas očvrne.
Naprotiv, jedan od najvažnijih zadataka koje kao društvo imamo jeste da konstantno radimo na prevenciji i edukaciji, a ona podrazumeva i promenu svesti da svi moramo da prođemo kroz zadirkivanja u školi, pa i poneku tuču i da nas upravo to priprema za život.
Naša misija ostaje da i u budućnosti činimo sve kako bi u Srbiji rasla srećna i bezbrižna deca, okružena drugarstvom i smehom. Podržite nas!