Snaga PISANE REČI može dovesti do kobnih posledica: Šta podrazumeva nasilje na internetu?
Informišite se i zaštitite svoju decu
Nasilje na internetu podrazumeva svaki oblik verbalne komunikacije koje ima za posledicu ugrožavanje zdravlja i dostojanstvo čoveka.
Razvitkom tehnologije i razvitkom društvenih mreža došlo je do njegovog povećanja, a ubrzan način života čini da se sve manje vremena posvećuje rešavanju ovog problema.
Borba protiv digitalnog nasilja: KO sve snosi MORALNU ODGOVORNOST?
Nasilje na internetu, poznato kao sajberbuling, je pojam za svaku komunikacionu aktivnost informacionim tehnologijama koja se može smatrati štetnom za pojedinca ili grupu.
Na internetu postoji više oblika nasilja i to su: hakerisanje, omalovažavanje i vređanje, iznošenje neistina (kleveta), razni oblici seksualnog zlostavljanja, mržnja i diskriminacija...
Nasilje na internetu pojavljuje se u obliku tekstualnih poruka, snimaka, fotografija i poziva od kojih žrtva ne može da se zaštiti.
Deca, verovatno, nesvesni svojih postupaka i onoga do čega oni mogu da dovedu, neretko maltretiraju vršnjake, odnosno drugare iz škole.
Da bi se istakli u grupi i uzdigli u društvu, današnja omladina pribegava elektronskom nasilju. Pronađu žrtvu i onda usledi slanje neprimerenog sadržaja, uznemirujući, nasilni i uvredljivi komentari, slanje pretećih poruka, uhođenje.... Neretko, tu je i kreiranje stranica koje sadrže priče, crteže, slike i šale na račun žrtve.
Nasilje preko interneta uključuje podsticanje grupne mržnje, napade na privatnost „provaljivanje“ u tuđe adrese elektronske pošte i slanje zlobnih i neugodnih sadržaja drugima.
Posledice mogu biti kobne ukoliko žrtva nema snage da se izbori sa ovim problemom, te se u Srbiji uvek uzima za primer slučaj Alekse Jankovića i Anđele Todorović koji su svoj život dali u zamenu za mir.
Zašto posledice nasilja preko internetu mogu biti pogubnije od nasilja u realnosti?
Publika koja posmatra nasilje preko interneta često je mnogo šira od one u realnom svetu... Kod nasilja na internetu postoji snaga pisane reči, jer žrtva može svaki put ponovo pročitati šta je nasilnik o njoj napisao, a u verbalnom obliku uvrede se lako mogu zaboraviti. Pisana reč deluje konkretnije i realnije od izgovorene.
U okviru našeg projekta LOG OUT nasilje, koji se realizuje u saradnji sa Gradom Beogradom, a usmeren je na prevenciju i suzbijanje posledica digitalnog nasilja, u narednim mesecima imaćete priliku da se informišete o tome kako da ostanete bezbedni na internetu, na šta treba da obratite pažnju, kako da uočite zlostavljanje u digitalnom svetu i da steknete mnoštvo drugih korisnih znanja koja će pomoći da u Srbiji rastu bezbedna deca. Podržite nas, jer zaštita dece zavisi od svih nas!