11. novembar nije SAMO NERADAN DAN: Evo zašto se praznuje i KOJA SIMBOLIKA se krije iza ovog datuma (FOTO)
Znamo da je u ponedeljak neradan dan, a znamo li i zašto?
Odgovor je zapravo vrlo jednostavan i podjednako važan za gotovo ceo svet. U Srbiji, ali i mnogim zemljama širom sveta, 11. novembar slavi se kao Dan primirja u Prvom svetskom ratu, čijim su potpisivanjem sile Antante i Nemačka okončale sukob pre tačno 100 godina. Nakon toga pregovori o uslovima mira su nastavljeni, a potom i dogovoreni, ali tek Versajskim mirom 28. juna 1919. godine, čime je Prvi svetski rat i zvanično okončan.
Svaki Srbin će biti ponosan kad čuje šta se dešava sa RODNOM KUĆOM PATRIJARHA PAVLA: Pravi se "MALI PRIZREN"
ČOVEK KOJI SE NIJE PLAŠIO TITA: Za Broza je bio "PREVIŠE SRBIN", njegova smrt je NAJVEĆA MISTERIJA SFRJ (FOTO/VIDEO)
Vuk Branković NIJE bio IZDAJNIK: Evo čija je to PODVALA, prava istina o ovom srpskom junaku! (VIDEO)
Dokument koji je uglavnom sastavio francuski maršal i vrhovni komandant savezničkih vojski Ferdinand Foš u osnovi je predviđao prekid neprijateljstva, povlačenje nemačkih trupa iza granica, neuništavanje infrastrukture, razmenu zarobljenika, obećanje reparacija, uništavanje nemačkih ratnih brodova i podmornica, kao i postupanje tokom primirja.
Dan primirja se obeležava u svim zemljama-potpisnicama sporazuma, a u srpskoj javnosti vlada mišljenje da je dobro i važno da slavimo 11. novembar, kao i ostale zemlje, a ne 13. kad je potpisano beogradsko primirje jer time Srbija staje u red zemalja koje su se pre 100 godina borile za slobodu i bolju budućnost.
Natalijina ramonda
Kao glavni motiv za amblem ovog praznika koristi se cvet Natalijine ramonde, koja se nalazi na spisku retkih, ugroženih i endemičnih biljaka Evrope, a u Srbiji je zaštićena zakonom kao prirodna retkost.
Natalijina ramonda je cvet koji ima višestruku simboliku, koja rečito govori o srpskom narodu i iskušenjima kroz koja je prošao. Nazvan po kraljici Nataliji Obrenović u botanici poznat je i kao "cvet feniks".
Amblem se sastoji od dve zelene trake koje asociraju na lentu slavne albanske spomenice i jednog ljubičastog cveta sa pet latica. Veza sa odličjem iz Prvog svetskog rata sasvim je jasna, imajući u vidu koliko su taj rat, nemerljivo nacionalno stradanje tokom povlačenja kroz Albaniju i brojne vojne pobede obeležili domaću istoriju.
Cvet koji se nosi kao zvanični simbol Dana primirja je Natalijina ramonda (Ramonda nathaliae). Pomalo nalik prazniku, reč je o endemskoj biljnoj vrsti za koju su do pre par godina znali samo iskusni botaničari i strastveni ljubitelji lokalne flore.
Naime, reč je o ugroženoj i retkoj vrsti – endemitu koji živi samo na području Centralnog Balkana, u Srbiji, Makedoniji i severnoj Grčkoj. Pritom, reč je o biljci koja ima zapanjujuću sposobnost da vaskrsava nakon što je potpuno osušena, a otuda i simbolika ponovnog rađanja.
OTKRIVENA NEVEROVATNA ČINJENICA: Evo šta se dešavalo NA NEBU u noći kada je rođen najveći srpski naučnik!
OVO SU NAJSTARIJA SRPSKA PREZIMENA! Otkrijte da li ste PLEMIĆKE KRVI, nekada su ih nosili NAŠI VLADARI
NJEGOŠEVO PROKLETSTVO JE I DALJE NAD NAMA! Na samrti je tražio JEDNU STVAR koja i dalje NIJE ISPUNJENA (FOTO/VIDEO)
Bošnjaci prisvajaju ovog ZABORAVLJENOG SRPSKOG VLADARA, a otkriće na NJEGOVOM GROBU ih je POKOPALO (FOTO)
Bila je književnica i slikarka, a znate je kao ćerku VUKA KARADŽIĆA! Međutim, ona se uopšte nije zvala MINA! (VIDEO)
Hteli sekirama protiv topova: Zašto je ova bitka SRPSKE VOJSKE posebna? (VIDEO)