323.000 GRAĐANA KOJI SU PRELEŽALI KORONU PITA KRIZNI ŠTAB: Zašto pri ulasku u Srbiju i oni moraju u izolaciju ili na testiranje
Državljani Srbije koji su preboleli koronu a koji otputuju u inostranstvo, nakon povratka u Srbiju moraju u desetodnevni karantin ili na ponovno testiranje.
To je odlučio državni krizni štab za borbu protiv pandemije virusa korona a odluka se primenjuje od 21. decembra. Izuzetak su jedino građani koji imaju PCR test koji nije stariji od 48 sati.
Ova odluka je izazvala nezadovoljstvo ali i zbunjenost kod više od 323.000 građana koji su preboleli koronu i koji imaju test neke od ovlašćenih labaratorija da su negativni.
Nezadovoljstvo, zato što im je i pored toga što imaju dokaz da su zdravi i da imaju antitela posredno ograničena sloboda kretanja, a ako prekrše to ograničenje moraju ili u kućnu izolaciju ili da izdvoje 9.000 dinara za novo testiranje.
SRBIJA TUGUJE ZA DR ZECOM: Korona usmrtila još jednog lekara, ljudi se dirljivim porukama opraštaju od njega
DA LI SE MOGU VAKCINISATI I ONI KOJI SU PREBOLELI KOVID? Stigao ODGOVOR na najveće pitanje imunizacije
PODACI PROFESORA KOČOVIĆA PRED NOVU GODINU: Kako sada stoji Srbija na korona tabeli?
Autor ovog članka je prvi put na koronu testiran PCR testom 3. novembra. Iako sam imao većinu simptoma, rezultat je bio negativan. Testiranje je ponovljeno 8. i, mada su u međuvremenu skoro svi simptomi nestali, pokazalo je da sam bolestan od korone. Treće PCR testiranje, obavljeno 23. novembra, kao i istog dana obavljeni antigen test, su pokazali da sam izlečen. I da imam antitela. Uoči Nikoljdana, 19. decembra, otputovao sam na Kuprešku visoravan, u Republici Srpskoj. Tamo sam posetio oca i u jednom danu ispeo se na vrh dve planine: Malu Plazenicu i Veliku Šuljagu. Po povratku, 23. decembra, na graničnom prelazu Rača, uprkos lekarskoj dokumentaciji koju sam pokazao, uručeno mi je rešenje o upućivanju u desetodnevni karantin. Rešenjem mi je izrečen niz radnji koje sam morao preduzeti, pre svega oko obaveštavanja nadležnih organa. Na pitanje graničnom policajcu da li mu se čini da je mera koju mi je izrekao logična dobio sam odgovor da nije, da je i sam zbunjen ali da on samo radi kako mu je naređeno.
Da ne bih boravio u kućnoj izolaciji, 24. decembra sam uradio četvrti PCR test. Sledećeg dana sam iz Instituta za javno zdravlje „dr Milan Jovanović Batut“ obavešten da je analiza u labaratoriji Batajnica pokazala da sam negativan. Istog dana sanitarni inspektor Odseka/Grupe za sanitarni nadzor Odsek za sanitarni nadzor Beograd, Odeljenje sanitarne inspekcije, Sektor za inspekcijske poslove Ministarstva zdravlja Republike Srbije, u postupku vanrednog kancelarijskog inspekcijskog nadzora nad licima doneo je rešenje o prekidu mere kućne izolacije.
Nakon ovog iskustva, nameće se niz pitanja, na koje bi krizni štab trebalo da da odgovor i objašnjenje.
Vodeći svetski i domaći epidemiolozi tvrde da su osobe koje su prebolele koronu i stekla antitela od sledeće zaraze zaštićene bar nekoliko meseci. Da li ova mera kriznog štaba Srbije znači da zdravstveni stručnjaci u njemu imaju neka drugačija saznanja? Ako ih imaju bio bi red da sa njima upoznaju javnost.
Ova mera je tim čudnija ako se ima u vidu činjenica da je za osam meseci od izbijanja pandemije u čitavoj Evropi zabeleženo tek nekoliko desetina (nedovoljno potvrđenih) slučajeva ponovnog zaražavanja korona virusom.
Ili je u pitanju nemar, propust članova kriznog štaba? Što je nedopustivo. Jer je u pitanju više od 323.000 građana. I jer se članovi kriznog štaba do "u sitna crevca" iscrpljuju propisujući mere i za neke, sto puta manje brojne, grupacije stanovništva.
U toku pisanja ovog teksta, pozvao sam graničnu policiju, ispričao svoj slučaj i upitao da li ću ukoliko sutra ujutro, 28. decembra, treći dan nakon što sam dobio potvrdu da nemam koronu (drugu za mesec dana), svojim automobilom, bez ijednog saputnika, odem na pola sata do Višegrada ili Bijeljine po povratku ponovo morati u izolaciju ili na testiranje. Odgovor je bio potvrdan. Što po meni nije normalno. Bilo bi mnogo normalnije da u izolaciju ili na testiranje moram nakon polučasovne vožnje u gradskom autobusu u Beogradu, u kojem se ponekad tiska i po 40-50 putnika, nego nakon polučasovnog putovanja automobilom u susednu državu, bez ijednog saputnika.