ALARMANTNO UPOZORENJE LEKARA: Kapacitet kovid bolnica je pun u Beogradu, pacijenti se šalju u druge gradove
Porast novoobolelih od korona virusa doveo je do proglašenja vanredne situacije u prestonici i u nekoliko drugih gradova naše zemlje
U bolnicama širom Srbije trenutno je na lečenju od korone čak 4.000 pacijenata, upozorili su predsednik Srbije i ministar zdravlja, a već danima stižu i vesti da su kapaciteti sve bliže maksimumu.
ŠOK SOBE PUNE MLADIH NA KISEONIKU: Ovako izgleda radni dan medicinskog osoblja u KBC BEŽANIJSKA KOSA (VIDEO)
Objavljeni najnoviji podaci: U Novom Sadu oko 500 zaraženih virusom korona
PIČI KOLO U JOVANJI KAO DA KORONE NEMA: "Ne uklanjajte šatre, trebaće za COVID bolnicu" (VIDEO)
Porast novoobolelih od korona virusa doveo je do proglašenja vanredne situacije u prestonici i u nekoliko drugih gradova naše zemlje, a ono što sve posebno brine i na šta članovi struke upozoravaju jeste to da je naš zdravstveni sistem po drugi put ove godine u velikoj opasnosti.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar danas je upozorio da u kovid bolnicama ima slobodnih kapaciteta za još dva dana i da se sada procenjuje koje bi još dve bolnice u unutrašnjosti ušle u kovid sistem, osim bolnica u Požarevcu i Smederevu. Kako je naveo, to će biti dodatni kapaciteti sa više od 400 kreveta.
Dodao je i da se Specijalna bolnica "Čigota" na Zlatiboru od sutra se uključuje u kovid sistem, kao ispomoć bolnici u Užicu, jer tamo raste broj obolelih.
Na pitanje da li se strahuje da u jednom trenutku ne bude dovoljno kapaciteta i lekara, ministar je kazao da ne postoji zdravstveni sistem koji može da izdrži neodgovorno ponašanje kao da korona ne postoji i da primi sve građane na lečenje. Naglasio je da je sada najvažnije da svi promenimo navike i nosimo maske.
I direktor Klinike za infektivne i tropske bolesti KCS Goran Stevanović, upozorio je danas na sve veći priliv kovid pacijenata sa teškom kliničkom slikom, koji zahtevaju bolničko lečenje, navodeći da je u poslednja 24 časa samo na Infektivnoj klinici primljeno 320 pacijenata, od kojih su 134 hospitalizovana.
Iako se i prličan broj pacijenata otpušta po završetku lečenja i tako se oslobađaju nova mesta, dr Stevanović je napomenuo da se pacijenti na intenzivnoj nezi zadržvaju i duže od pet ili šest nedelja. Da je zdravstveni sistem pod ogromnim opterećenjem, potvrdio je nedavno direktor KBC Zemun Dragoš Stojanović.
On je, naime, rekao da je ova zdravstvena ustanova, koja je od subote ponovo u kovid sistemu već drugog dana, bila pred punim kapacitetima. Tako je ovde tada broj zbrinutih koji su oboleli od korona virusa bio 350, a samo u nekoliko sati tokom ponedeljka bio je povećan priliv pacijenata u toj ustanovi.
Ta bolnica je takođe prihvatilla veliki broj pacijenata iz Novog Pazara, Užica, Čačka, Kragujevca i okolnih mesta.
Stojanović je napomenuo i da su dve trećine kapaciteta intenzivne nege u tom trenutku već bili popunjeni, a da je ukupni kapacitet te kovid bolnice oko 400 kreveta.
- Veliko je opterećenje za sistem, imamo veliki problem kako da zbrinemo sve pacijente, nikada nismo imali ovoliko obolelih, sada su mnogo teži pacijenti nego u martu - rekao je Stojanović.
- Zdravstveni sistem je prenapregnut, zdravstveni radnici umorni i povećava se broj obolelih, što zahteva apsolutnu opreznost, brigu i odgovornost svih nas - upozorio je juče pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković.
On takođe smatra da je situacija opasna i upozorio da će kapaciteti biti nedovoljni da prime sve zaražene pacijente, ukoliko se za mesec, dva ne savlada trenutno epidemiološko stanje.
- Ako se ne savlada ovo stanje, kada bude jesen i kada bude hladnije, bićemo u velikom problemu, jer će nam kapaciteti biti nedovoljni da primimo sve one pacijente koji će biti zaraženi - naveo je Gojković.
Osim toga, Gojković je napomenuo da problem porasta broja novoobolelih, a samim tim i novo opterećenje za zdravstveni sistem, može nastati i zbog kontakta mladih sa starijim ukućanima, imajući u vidu da je upravo među mlađom populacijom virus u poslednje vreme buknuo.
- Sve više ponovo imamo starije osobe koje su kod kuće u kontaktu sa mladima koji dolaze iz grada, iz provoda, a oni mogu da prenesu virus ukućanima, čak iako nemaju simptome i to je okidač, što može da bude ogroman problem - kazao je Gojković.
Da je zdravstveni sistem pred velikim iskušenjem, naročito u Beogradu, potvrdio je i ministar zdravlja Zlatibor Lonačar.
- Sve kapacitete u kovid bolnicama u Beogradu smo popunili i morali smo da nađemo rešenje do sutra ujutru, jer će se sutra ujutru otvoriti Ortopedska bolnica ''Banjica'' za kovid pacijente. Dogovorili smo se danas da pacijente koji su dobrog opšteg stanja iz kovid bolnica prebacimo u privremenu bolnicu - kazao je Lončar pre dva dana.
Rešenje je, tako, sada u otvaranju privremenih bolnica i preraspodeli pacijenata, odnosno premeštanje u druge gradove.
Nakon privremene kovid bolnice koja je tokom proleća bila otvorena na Sajmu, od juče je to Beogradska arena u kojoj će biti prebačeni lakši pacijenti iz kovid bolnica "Dr Dragiša Mišović", Zvezdara, Zemun, Bežanijska kosa, kao i sa Infektivne klinike, izjavio je juče ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
- Sve kapacitete u kovid bolnicama u Beogradu smo popunili i morali smo da nađemo rešenje, a otvoramo i Ortopedska bolnica ''Banjica'' za kovid pacijente. Dogovorili smo se da pacijente koji su dobrog opšteg stanja iz kovid bolnica prebacimo u privremenu bolnicu - rekao je Lončar juče.
Lončar je naveo i da je iz Beograda juče devetoro zaraženih prebačeno u bolnicu u Požarevcu, jer su kapaciteti u Beogradu popunjeni. Osim toga, spremna je i bolnica u Smederevu.
A ako kojim slučjem dođe do "pucanja zdravstvenog sistema" kako je to jutros rekao epidemiolog dr Predrag Kon, to će biti i trenutak za karantin!
- To kada više nema mogućnosti. Ipak, ne verujem da će opet doći do karantina. To se vidi po našoj svesti, samo mali broj ljudi ne nosi maske - rekao je dr Kon.
Situacija ipak, kaže, nije dramatična, već nepovoljna.
- Ona se ipak stavlja na kontrolu. Karantin je poslednja mera u slučaju da dođe do kolapsa zdravstvenog sitema. Mi nismo blizu toga, prave se dodatni kapaciteti npr. u Areni - rekao je dr Kon.
O stanju u kome je naš zdravstveni sisem, pre par dana govirio je i imunolog dr Srđa Janković, koji je i član Kirznog štaba za borbu protiv kovida.
- Opet se nalazimo u situaciji kad imamo uzlaznu epidemijsku krivu, porast broja novoobolelih i zdravstveni sistem je ponovo u opasnosti - rekao je on i dodao da će se kroz nekoliko dana videti prvi rezultati pojačanih preventivnih mera.
On je istakao da očekuje da će kroz nekoliko nedelja biti povoljna epidemiološka situacija, ali i podsetio da to zavisi u najvećoj meri od discipline građana.
- Nadamo se da ćemo za nekoliko dana videti prve rezultate mera, da ne dođe do još većeg ubrzavanja prenosa zaraze. I nadam se da ćemo za nekoliko nedelja imati povoljnu epidemiološku situaciju, ali mere moraju da budu dosledno sprovedene i efikasne - ukazao je imunolog.
Podvukao je da se usporavanjem širenja infekcije smanjuje preopterećenje sistema, ali i da je i sada suština u održavanju fizičke distance, zastite, pre svega maskom, tamo gde su neizbežni kontakti, kao i redovna dezinfekcija ruku i izbegavanje okupljanja i bliskih kontakata.
Stevanović otkriva šta se dešava sa RUSKIM LEKOM ZA KORONU: Nema čarobnog medikamenta!
"KAKO TI JE KOD KUĆE SA SKOČKOM" Voditeljka slagalice napravila NEVIĐEN LAPSUS usred emisije (VIDEO)
U ČAČANSKOJ BOLNICI OD UKUPNO 180 MESTA, POPUNJENO 113: Na respiratoru sedam pacijenata
NOVA ODLUKA: Još jedna opština nakon Vranja i Vladičinog Hana donela vanredne mere
KORONA HARA SMEDEREVOM: Broj zaraženih i dalje raste, pogledajte statistiku po mestima!