ALERGIJA NA HLADNOĆU? Srpski pulmolog upozorava - ako primetite simptome odmah se JAVITE LEKARU
Otoci obično traju oko pola sata i prolaze spontano
Alergija na hladnoću je stvarno oboljenje, koje se najviše pominje u zimskim mesecima. Spada u takozvane fizičke urtikarije, kada jedan stimulans, u ovom slučaju hladnoća, izaziva oticanje i druge simptome na određenim delovima tela.
KORONA I TRUDNOĆA: Srpski ginekolog objasnio kako virus utiče na buduće majke
LEPA SLIKA POSLATA IZ TOPOLE: Slogom komšija četiri sela gradi se crkveni konak u Vojkovcima (FOTO)
ZABELELO SE U SRBIJI: Jutro na jugu naše zemlje osvanulo pod SNEGOM!
Alergija će se ispoljiti nakon kontakta sa hladnim vazduhom, tečnostima ili predmetima, a već u prvih nekoliko minuta pojaviće se svetlocrveni, elastični i čvrsti otoci koji svrbe nakon zagrevanja.
- Bolest se javlja u svakom životnom dobu, a najčešća je kod mladih koji već imaju neku drugu alergiju - objašnjava pulmolog i alergolog ass. dr sc. med Sanja Hromiš.
- Otoci obično traju oko pola sata i prolaze spontano. Držanje hladnih predmeta izazvaće oticanje ruku, a hladnih napitaka ili hrane oticanje usana, jezika i ždrela. Ovi otoci mogu biti veoma izraženi i čak izazvati i gušenje - upozorava ona.
Ponekad se promene šire i na delove tela koji nisu bili direktno izloženi hladnoći, ali retko se javlja sistemska alergijska reakcija, odnosno anafilaksa.
- To će se dogoditi samo u direktnom kontaktu veoma velikih površina tela, kao što je plivanje u hladnoj vodi. Tada se mogu javiti ubrzani rad srca, nesvestica, otežano disanje i pojave urtika po celom telu, i tada je potrebna hitna medicinska pomoć - rekla je ona.
Ako sumnjate da imate alergiju na hladnoću, obratite se alergologu, koji će uraditi test uz kockicu leda.
Led se stavlja u plastičnu kesu s malo vode, pa postavlja na unutrašnju stranu podlaktice. Ponekad se šaka potapa u kupku temperature pet do deset stepeni i potom se posmatra reakcija nakon deset minuta.
- Nemojte ovaj test raditi sami, jer rizikujete sistemsku alergijsku reakciju. Alergija se leči antihistaminicima, ali se pod nadležnošću specijaliste mogu upotrebljavati i drugi lekovi - rekla je ona.
Ako mislite da imate ovu alergiju, obratite se alergologu koji će odrediti pravu terapiju.