Američka organizacija trguje srpskim mališanima: Na sajtu OGLAŠENA prodaja dvogodišnjeg deteta za 33.000 evra
Prema Haškoj konvenciji zabranjena bilo kakva finansijska dobit od usvajanja
Američka organizacija Lajflajnčajld na svom sajtu nudi parovima iz SAD da usvoje decu iz Srbije, a svoje usluge naplaćuju 40.000 dolara ili 33.000 evra po detetu!
Pročitajte i:
Ministarstvo za socijalna pitanja ističe da nikada nije sarađivalo sa tom agencijom i da svako međunarodno usvajanje mora da potpiše nadležni ministar. Ako se zna da nijedno dete iz Srbije stranci ne mogu usvojiti bez ozbiljnih provera i znanja Ministarstva, postavlja se pitanje gde i na koji način američka agencija nalazi srpsku decu, koju zatim prodaje za 40.000 dolara?!
Na sajtu organizacije, čije je sedište u Berminghamu u Alabami, navodi se da posreduju u domaćim, ali i inostranim usvajanjima dece. Ponuđeno je više država iz kojih potencijalni usvojitelji mogu da biraju decu, a iz zemalja u okruženju, pored Srbije, tu su još Bugarska i Makedonija.
- Najmlađe dete koje je na raspolaganju za usvajanje iz Srbije ima 24 meseca. Proces usvajanja traje od 18 do 24 meseca. Potrebna je jedna poseta Srbiji, ali i da budući usvojitelji budu u braku minimum godinu dana - navodi se na sajtu lifelinechild.org.
Prema javno dostupnom cenovniku, budući roditelji srpske dece moraće da plate 33.000 evra. Od te sume trećina ide agenciji, a za treću stranu, koja nije precizirana, potrebno je 13.000 evra, dok je za putne troškove predviđeno 8.000 evra.
Kriminolog Boža Spasić kaže da je, nažalost, činjenica da postoji ilegalno tržište za trgovinu decom.
- Prema nekim računicama, čak 10 odsto naše romske populacije ili dece na granici socijalne ugroženosti završi u kandžama grupa koje prikupljaju podatke o njima, spremajući ih za neku vrstu otmice. Italija je centar preko koga ide dalja trgovina decom. Tamo po kampovima slikaju decu i onda ispunjavaju nečije želje što se tiče izgleda, očiju, kose... Neku decu otimaju, neku roditelji dobrovoljno prodaju pa pričaju komšijama kako su ih ostavili kod strine i strica. Neka od te dece zaista idu na usvajanje očajnim parovima, ali neka idu u prostituciju, kriminal i kod pedofila – objašnjava Spasić.
Da podsetimo, prema Haškoj konvenciji, bilo kakva finansijska dobit od usvajanja je zabranjena.
U Ministarstvu za rad i socijalna pitanja objašnjavaju da u realizaciji međudržavnog usvojenja isključivo sarađuju sa inostranim agencijama licenciranim u skladu sa Haškom konvencijom o međunarodnom usvojenju:
- U realizaciji inostranog usvojenja dece naših državljanja može se pristupiti isključivo ako se u roku od godinu dana ne mogu naći domaći usvojitelji. Nakon što se ovaj uslov ispuni, potrebno je davanje dozvole ministra nadležnog za porodičnu zaštitu. Deca bez roditeljskog staranja, kojima je utvrđena opšta podobnost za usvojenje i za koju je nadležni Centar za socijalni rad doneo zaključak da se može primeniti međunarodno usvojenje, imaju sledeće karakteristike: to su deca sa ozbiljnim zdravstvenim i razvojnim problemima, ometena u psihofizičkom razvoju i manji broj dece romske nacionalnosti starijeg kalendarskog uzrasta. Godišnje se realizuje 15-20 međunarodnih usvojenja.