Aparati seizmološke službe se usijali: Dva zemljotresa pogodila jug Srbije u roku od 24 sata - Tlo ne prestaje da se trese u ovom gradu
To je drugi zemljotres u ovom gradu u poslednjih 24 časa. Prvi je zabeležen juče.
Aparati Seizmološkog zavoda zabeležili su jutros zemljotres na području Dimitrovgrada jačine 2 stepena po Rihteru.
Kako se zaštititi od zemljotresa: Priprema i postupci za sigurnost
Zemljotresi su prirodne nepogode koje mogu izazvati velike štete i opasnosti, a sprečiti ih je nemoguće. Međutim, postoji mnogo načina da se zaštitite i smanjite rizik od povreda. Evo ključnih saveta za zaštitu tokom zemljotresa, optimizovano za sigurnost i pripremu pre, tokom i nakon potresa.
1. Priprema doma za zemljotres
Sigurno postavljanje nameštaja: U vašem domu obezbedite teže komade nameštaja (kao što su regali, police i ormani) koji mogu da padnu. Osigurajte ih na zidovima i stabilizujte predmete na policama kako bi sprečili padanje.
Definišite sigurnu zonu: Identifikujte najbezbednije mesto u svom domu. To je obično unutrašnji deo sobe, daleko od prozora i spoljašnjih zidova. Preporučuje se da imate i zaštitu ispod stola ili drugih čvrstih objekata koji mogu pružiti zaštitu od padajućih predmeta.
Kontrolišite električne i gasne instalacije: U slučaju zemljotresa, gasne cevi i električne instalacije mogu biti ugrožene. Obavezno proverite da li su svi uređaji ispravno povezani i redovno proveravajte stanje instalacija.
2. Postupci tokom zemljotresa
Ostanite mirni i čuvajte glavu: Tokom potresa, važno je ostati smiren. Brzo se skloni ispod stola ili čvrstih objekata i pokrijte glavu rukama. Ako ste van kuće, klonite se od zgrada, drveća i drugih objekata koji mogu pasti.
Ne koristite liftove: U zemljotresu, liftovi mogu biti vrlo opasni. Uvek koristite stepenice i, ako je moguće, idite u prizemlje.
3. Postupci nakon zemljotresa
Proverite sigurnost prostora: Nakon što potres prestane, proverite stanje svoje zgrade. Ako ima ozbiljnih oštećenja ili curenja plina, napustite objekat i pozovite nadležene službe za pomoć.
Pomozite drugima: Ako ste u mogućnosti, pružite pomoć osobama koje su povređene ili u opasnosti. Pomažite starijim osobama, deci i onima koji ne mogu da se pomere zbog povreda.
Pripremite se za naknadne udare: Moguće su sekundarne potrese. Pripazite na druge šokove koji mogu uslediti, a takođe se pobrinite da imate osnovne potrepštine poput hrane, vode i prve pomoći.
Pravilna priprema i znanje kako se ponašati pre, tokom i nakon zemljotresa mogu značajno povećati vašu sigurnost i smanjiti rizik od ozbiljnih povreda ili gubitka života. Ove mere pripreme ključne su za zaštitu vaše porodice i imovine.