VELIKO OTKRIĆE: Kod Šapca otkriveni ostaci svetilišta iz KAMENOG DOBA (FOTO/VIDEO)
U Desiću kod Šapca otkriveni su ostaci praistorijskog svetilišta.
Oblik praistorijskog bedema u Pocerini koji je izgrađen kamenim i koštanim alatom najsličniji je prema tvrdnjama arheologa rondeli u Engleskoj, ali je od Stounhendža stariji više od 1.500 godina! Za ovogodišnja istraživanja na lokalitetu Šančina Ministarstvo kulture i informisanja izdvojilo je 900.000 dinara.
UMRO KRALJEVAČKI NOVINAR I PESNIK: Napustio nas je Dušan Stojić u 72 godini života
SELO U OPŠTINI GADŽIN HAN ODSEČENO OD SVETA: Bujica odnela mostove i puteve, meštani su ugroženi
U SRBIJI 20 STANICA OSTALO BEZ RAKETA! Protivgradni strelci na jugu naše zemlje imaju posla više nego ikad pre
U Pocerskoj šumi svakog leta čuju se zvuci ašova, budaka, motika i arheološkog alata. Na bedemu koji se najbolje može videti iz vazduha i do kojeg se može doći samo peške ove godine otkriveni su delovi palisadnog rova sa jamama od masivnih drvenih stubova.
- Ta drvena palisada, ti bedemi, koji se grade od zemlje i nasipaju oko palisade, to je ono što je ovde posebno zanimljivo i posebno interesantno, naravno, tu su i pokretni arheološki nalazi na osnovu kojih mi sve ovo datujemo, a datujemo negde u vreme kraja kamenog doba i početka metalnog doba - kaže arheolog Momir Cerović.
Na lokalitetu Šančina do sada je otvoreno 12 sondi čija je površina oko 220 metara kvadratnih.
- Bedem je na ovom delu visine 2,5 metra, međutim, on je bio znatno i viši, ali 6.000 godina i erozija su učinili svoje da tu dođe do sleganja i da sada bude znatno niži - ističe apsolvent arheologije Darko Bošković.
Oblik praistorijskog bedema u Pocerini koji je izgrađen kamenim i koštanim alatom najsličniji je, kako kažu arheolozi, rondeli u Engleskoj, ali je od Stounhendža stariji više od 1.500 godina.
- Ovaj lokalitet je jedinstven po toj arhitekturi, dakle 25 metara prečnik je ovog centralnog kružnog objekta, koji je po samom rubu imao taj zemljani nasip, zemljani bedem, nasut oko drvene palisade, a oko svega toga ide jedan šanac, šest metara dubok, a oko šanca drugi zemljani prsten - dodaje arheolog Momir Cerović.
Ovog leta na arheološkom lokalitetu angažovano je više radnika nego prethodnih godina i sve je prilagođeno životu u prirodi - od umivanja do kuvanja kafe. Fotografije pronađenih predmeta u Pocerini svoje mesto imaće i na izložbi koja će biti otvorena u Šapcu.