Autori video-igre o Pupinu i Tesli, Marina Perović i Aleksa Petrović: Tajni sastojak za pravljenje dobre igre - posao se uči, ali strast prema tom poslu ne
Gejming industrija sve više postaje predmet interesovanja velikog broja mladih momaka ali i devojaka, koji vide sebe i svoje profesionalno ispunjenje u ovom zanimljivom i perspektivnom spoju umetnosti i tehnike.
Jedan od dokaza toj tvrdnji je nedavno završen besplatni obrazovni program Nordeus fondacije i Crater training centra, čiji su polaznici za samo nekoliko meseci napravili video-igre o Tesli i Pupinu, a koje su izložene u Muzeju nauke i tehnike do kraja novembra.
O iskustvu rada na svojoj prvoj zabavno-edukativnoj igri o slavnim srpskim naučnicima, govore članovi Omaya tima Marina Perović animatorka i Aleksa Petrović gejm developer koji su zajedno sa Tatjanom Gadžom tim liderkom, Teodorom Zanoškar i Andrijom Vasiljevićem, kreirali platformer igru “Misterije X zraka”:
Marina: S obzirom na to da imam nekoliko godina radnog iskustva u industriji, timski rad mi ni malo nije bio stran, ali sam tokom ovog programa naučila da imam poverenja u ostatak svog tima, u to da će svako dati svoj maksimum i isporučiti svoj deo. Takođe sam naučila ono što me je najviše zanimalo, a to je u čemu se razlikuje proces animacije za potrebe jedne igre u odnosu na animacije u marketing industriji sa kojima sam do sada najčešće radila.
Aleksa: Drago mi je da sam imao kolege koje stvarno imaju znanje u svojim strukama umesto da se sva odgovornost delegira samo na mene kao na nekim projektima. Imao sam definisane zadatke na koje sam se fokusirao, a o ostalom nisam razmišljao. Pored toga, naučio sam kako da radim u timu. Jedna barijera nam je bila loša procena vremena za završavanje igre koja je dovela do menjanja unapred dogovorenog toka igre. Ali od same te barijere smo najviše naučili, koliko bi trebalo svaku sitnicu planirati unapred, uz mogućnost nepredviđenih izmena. Trudili smo se da ispratimo savete mentora, i da imitiramo aktivnosti i događaje iz profesionalnih firmi u industriji poput redovnih sastanaka gde razgovaramo o trenutnom i budućem radu, kao i o preprekama koje su nam se našle na putu ili će nam se možda naći.
Marina: Kao animator sam se pridružila Omaya timu naknadno, dosta nakon što je tim već bio oformljen pa mislim da su moje animacije stigle kao poslednji komadić slagaliceda ožive nestvaran vizuelni svet ove igre na kome su radila čak tri umetnika.
Aleksa: Ambiciozan sam i pametan developer voljan da vodi svoj tim ka ostvarenju planova. Sposoban sam i voljan da naučim sve što moram, i ne zadovoljavam se nečim što nije savršeno. Koliko sam video u prethodna tri meseca, moj tim se nije razlikovao nimalo od mene. Savršeno smo se uklapali jer smo slični, i svako od nas se razumeo bar malo u oblast drugih kolega, pa smo uvek pomagali i davali povratne informacije jedni drugima.
Marina: Dalji napredak karijere vidim svakako u animacijama i CGI (kompjuterska grafika) konkretno u smeru razvoja proširene stvarnosti (VR, AR i MR tehnologija) što svakako podrazumeva i gejming ali se ne ograničava samo na tu industriju već i na edukativnu ili industrijsku primenu ovih novih tehnologija.
Aleksa: Razlika između video igara i drugih grana programiranja je ogromna. Jedno baš želim, a drugo baš ne želim. Spreman sam da započnem svoju karijeru u pravljenju igara. Od malena sam znao da ću time da se bavim, i ovaj obrazovni program mi je bio prvi korak ka ostvarenju snova.
Marina: Da bi ste bili dobar animator, osim tehničkih stvari poput korišćenja softvera potrebno je pre svega da imate snažnu vizuelnu maštu, posvećenost detaljima i strpljenje. Od svega mislim da je ključna radoznalost da se posmatra svet oko sebe na malo drugačiji način i kako se stvari kreću, ponašaju, presijavaju, jer sve iz stvarnog sveta može biti inspiracija za stvaranje u digitalnom. Ljudi nekad misle za sebe da nisu dovoljno kreativni, ali je I kreativnost nešto što se “vežba” I može da se usavrši vremenom kroz iskustvo isto koliko i tehnička znanja. Naravno poznavanje engleskog jezika je vrlo korisna osnova u bilo kojoj IT oblasti.
Aleksa: Jedino što je potrebno da postaneš gejm diveloper je da imate volju da pravite igre. Divelopment se uči, strast prema tome ne. Da bi se uključili u program Nordeus fondacije potrebno je osnovno znanje programiranja i i programa koji se koristi za razvoj, uvek biste imali pomoć i podršku od mentora.
Aleksa: Uz pomoć Nordeusa fondacije i Crater training centra imali smo konstantan kontakt sa mentorima koji su nam bili dodeljeni. Sem što su nam pomogli da ostvarimo zacrtan cilj, pomogli su nam da zapravo zacrtamo cilj. Iako imamo dugogodišnje iskustvo u igranju igara, uvek smo preskakali neke sitne detalje koji bi upropastili iskustvo, što jednostavno ne bismo primetili bez pomoći mentora.
Marina: Verujem da je mentorstvo jako važno za napredak u bilo kojoj fazi karijernog razvoja i to što su nam Nordeus fondacija i Crater training centar otvorili svoja vrata je bilo korisno za nas kao tim ali i svakog pojedinačno. Mentorska podrška za naš tim je bila značajna radi poboljšanja naše organizacije rada i planiranja rokova dosta više nego u tehničkom smislu jer smo na tom polju već znali šta treba da radimo.
Marina: Diplomirala inženjerstvo informacionih tehnologija na FAM fakultetu za menadžment u Sremskim Karlovcima. Radila kao direktor kreativnog sektora u Posh33 marketing agenciji iz Subotice, nedavno sam osnovala Lucid - studio za kreativnu produkciju i animaciju u Beogradu. Animirala sam za brendove: TikTok, Google, Valentino, Maybelline, Ebay. Animirala za igre: Harry Potter Wizards Unite – Warner Bros, Game of Thrones Conquest – Warner Bros., Call of Duty mobile – Activision. Učestvovala u razvoju Facebook-ovog softvera za kreiranje efekata SparkAR kao član zatvorenog beta testiranja. Mentor sam UN Woman ITGirls programa za podršku devojkama u IT sektoru u regionu.
Marina: Podrška devojaka ne samo u gejming već generalno u IT industriji je nešto u vezi čeka sam prilično strastvena i na čemu odavno aktivno radim. Gejming odavno više nije klub za dečake, a u korist tome govori I činjenica da se naš Omaya tim sastojao od dva momka i čak tri devojke. Prvi programeri su bile žene i krajnje je vreme da se devojke vrate tamo gde mogu toliko mnogo da doprinesu svojim stvaralaštvom i kreativnim rešavanjem problema koje svaka devojka prirodno ima u sebi. Treba da znaju da će naići na dobrodošlicu kako od svojih koleginica koje su već u industriji i naučene da se drže zajedno, tako i od muških kolega koje svakako vide doprinos žena, podržavaju ih i daju im prostor da zablistaju svojim radom.
Aleksa: U ovoj grani jedino što vas može sprečavati u daljem napretku ste sami vi. Prebrodite svoje strahove i prijavite se!
Marina: Svakako bih želela da pozovem sve mlade koji razmišljaju o tome da se prijave da to i učine, iskustvo, znanja i poznanstva koja će steći tokom tri meseca trajanja programa će im sigurno vredeti kao godinu dana rada u industriji.
Aleksa: Definitivno bih preporučio! Savetujem buduće polaznike da se ne boje da odvoje dovoljni deo vremena pri početku za planiranje projekta.
Aleksa: U ovom trenutku nemamo još.
Marina: Trenutni plan za igru “Misterije X zraka” je da bude deo postavke u Muzeju nauke I tehnike u Beogradu, a za Omaya tim verujem da je ova igra samo početak.