Baš na Božić napustio nas je NAJVEĆI SRPSKI UM: Prošlo je 76 godina, ali njega niko ne zaboravlja!
Nikola Tesla preminuo je u 87. godini života, u snu
Sedmog januara pre 76 godina umro je Nikola Tesla, jedan od najvećih umova 20. veka i naučnik čiji su nas pronalasci uveli u novi milenijum.
Bez Tesle ne bismo danas imali mobilnu telefoniju i internet, ni radio, ni televiziju, planetarnu elektronsku mrežu, upravljanje na daljinu, helikoptere, fontane, kućne aparate, ali ni turbine koje proizvode struju.
Izumeo je i obrtno magnetno polje, indukcioni motor..., a zvanično je registrovano oko 300 njegovih patenata u 26 zemalja, i to pre nego što je izumeo planetarnu razmenu energije i povezivanje ljudi, a najveći broj pantenata ostvario je u SAD, gde je živeo 60 godina.
Najpoznatiji srpski naučnik Nikola Tesla rodio se 10. jula 1856. godine u porodici pravoslavnog sveštenika Milutina i majke Georgine Tesla. Njegovo rodno selo bilo je Smiljane, koje se tada nalazilo u Vojnoj krajini, posebnoj oblasti Habzburške monarhije.
Po njemu je nazvana jedinica za merenje visokog napona i jedinica jačine magnetnog polja, a Teslina zaostavština je 2003. upisana u registar Uneska.
Nikola Tesla preminuo je u 87. godini života. Umro je u snu, u svom apartmanu na 33. spratu hotela u kom je proveo svojih poslednjih deset godina života, gde je plakao i pričao uspomene sa kraljem Petrom II Karađorđevićem. Za vreme komemoracije Tesli, svirana je pesma "Tamo daleko."
Urna sa Teslinim pepelom postavljena je najpre na groblju u Njujorku, a u Beograd je preneta 1951. gde se i danas čuva u njegovom Muzeju.
Spomenici Tesli nalaze se u Beogradu, u Užicu i SAD i to na Nijagarinim vodopadima, na Menhetnu, u porti crkve Svetog Save u Njujorku i u Silicijumskoj dolini.
BONUS VIDEO: ČUDESNA RUKAVICA Pretvara poluautomatsko oružje u mitraljez