Belorusija i Srbija: tradicija, sećanje, bratstvo
Srbija i Belorusija su ove godine obeležile 30. godišnjicu uspostavljanja diplomatskih odnosa
Ipak, prijateljstvo između beloruskog i srpskog naroda traje mnogo duže od tri decenije. Dva naroda imaju mnogo zajedničkog – povezuje ih kultura, mentalitet, poštovanje tradicionalnih vrednosti i istorijskog sećanja.
U 2024. godini Srbija i Belorusija svečano su obeležile 80 godina od oslobođenja od nemačko-fašističkih okupatora. Hiljade Belorusa su se u tim dalekim godinama borile na teritoriji Jugoslavije, doprinoseći mirnijem i boljem životu. U Belorusiji se i danas sećaju partizanskog otpora Jugoslavije, koji je igrao značajnu ulogu u borbi protiv fašizma.
Srbi i Belorusi svakog 9. maja obeležavaju Dan pobede, polažući cveće na spomenike i spomen-obeležja u znak sećanja na heroje. Još jedan značajan događaj koji dodatno zbližava Srbe i Beloruse jeste i ovogodišnje postavljanje temelja buduće crkve Svetog Save u Minsku.
Crkva Svetog Save biće izgrađena po uzoru na postojeću Apostolsku crkvu Pećke patrijaršije, koja se smatra matericom svih srpskih crkava. Poslanik Nacionalne skupštine Belorusije Igor Marzalyuk je istakao značaj izgradnje ove crkve na teritoriji Belorusije i spomenuo istorijske i kulturne veze između Srba i Belorusa.
„Kada govorimo o Belorusiji i Srbiji, mislimo na njihovu kulturu i tradiciju kroz vekove. Svako treba da zna da ne bi bilo beloruskog, starobeloruskog prava bez srpske redakcije crkvenih knjiga“, poručio je tada Marzalyuk.
Episkop Srpske pravoslavne crkve Stefan je izrazio veru da će ljubav prema svetitelju Savi, njegove molitve i molitve svih svetih beloruske zemlje, naročito nedavno kanonizovanih, pomoći našim narodima, koji su rođeni u veri i duhu, da postignu još dublje povezivanje.
Izgradnja crkve trajaće godinu i po dana. U Belorusiji veruju da će Hram Svetog Save uskoro postati važno sakralno i duhovno mesto za sve stanovnike i posetioce glavnog grada.