BEOGRADOM HARA OZBILJNA POLNA BOLEST! Ostavlja dugotrajne posledice - sve više muškaraca se javlja sa OVIM simptomima
Iako se mislilo da je sifilis bolest koja je ostala u prošlom veku, kako lekari kažu, sve više muškaraca u Beogradu se javlja svom urologu upravo sa simptomima ove bolesti.
Iako se mislilo da je sifilis bolest koja je ostala u prošlom veku, kako lekari kažu, sve više muškaraca u Beogradu se javlja svom urologu upravo sa simptomima ove bolesti.
IZNENADA PREMINUO ČUVENI PROFESOR JOVAN KNEŽEVIĆ: U prvi plan je uvek isticao znanje, a jedan od najboljih đaka mu je bio Zoran Đorđević
AMSS UPOZORAVA VOZAČE ZBOG POLEDICE I ODRONA! Uvedena i ZABRANA: Neophodan oprez na pojedinim putevima
JEDAN DOKAZ MOŽE SPASITI BRAJANA VOLŠA OD DOŽIVOTNE ROBIJE: Čuveni advokat otkrio BITAN DETALJ - da li će ovo promeniti sve?!
Na sajtu Instituta za javno zdravlje Srbije postoji detaljan dokument u kome su navedeni svi simptomi, način prenošenja, lečenje i posledice ove, nekada smrtonosne bolesti koja može da ostavi dugotrajne posledice po zdravlje. Sifilis je seksualno prenosiva bolest koju izaziva bakterija Treponema pallidum.
Kako se prenosi sifilis?
Sifilis se prenosi direktnim kontaktom sa obolelom osobom. Sifilistične lezije se najčešće javljaju na spoljašnjim genitalijama, vagini, anusu ili rektumu. Promene se takođe mogu javiti na usnama ili u usnoj duplji.
Bolest se prenosi putem nezaštićenog seksualnog odnosa. Obolele trudnice mogu preneti bolest na svoje dete tokom trudnoće ili porođaja. Sifilis se ne može preneti preko toaletnih dasaka, kvaka, bazena, toplih kupki, kada, pozajmljene odeće ili pribora za jelo.
Simptomi sifilisa
Bolest se prenosi sa obolelih osoba koje imaju promene karakteristične za primarni i sekundarni sifilis, ali koje često ostaju neprepoznate. Prema tome, uzročnik se uglavnom prenosi sa osoba koje nisu svesne svojih infekcija. Kod obolelih od sifilisa simptomi ostaju neprepoznati godinama. Međutim, treba znati da uvek postoji rizik od kasnih komplikacija ukoliko se ne uključi adekvatna i pravovremena terapija.
Dugoročnim praćenjem inficiranih osoba koje nisu lečene od sifilisa, uočeno je da: 1/3 inficiranih tokom života ima latentnu infekciju, 1/3 ima biološko izlečenje (spontano izgubi serološku reaktivnost), a preostala 1/3 razvije pozne manifestacije i komplikacije, piše na sajtu Instituta.