BORBA DA KOSOVO NE UĐE U UNESKO NE PRESTAJE: Otvorena izložba o nasleđu KiM! (GALERIJA/VIDEO)
Građani Pariza moći će do 18. septembra da vide razvoj kulture Kosova i Metohije od perioda antike do 20. veka.
Borba Srbije da Kosovo ne bude primljeno u Unesko neće prestati, poručio je večeras direktor Kancelarije za KiM Marko Ðurić u Parizu, gde je otvorena izložba "Kosovo i Metohija - 10 koraka".
Izložba pod nazivom "Kosovo i Metohija – 10 koraka", o istorijskom, kulturnom i duhovnom nasleđu Pokrajine, otvorena je u Srpskom kulturnom centru u Parizu. Direktor Kancelarije za KiM rekao je za RTS da su u Parizu prisutni predstavnici zemalja koje odlučuju o sudbini KiM i da je izložba nastavak borbe za Pokrajinu u Unesku.
- Mi počivamo kao država i kao narod na KIM. Na tome počiva naš identitet, to je ono što ujedinjuje i okuplja Srbe u Beogradu, Boki Kotorskoj, Sidneju i gde god da žive širom sveta", rekao je Đurić ispred Kulturnog centra Srbije u francuskoj prestonici.
Poručio je da će Srbija nastaviti da podstiče sve u međunarodnoj zajednici da se "upoznaju sa onim što je istina o našoj sudbini, našem životu i stradanju na KiM".
"Doneli smo našu borbu za KiM i za očuvanje našeg kulturnog i duhovnog nasleđa ovde u srce Pariza, u grad u kojem se vodi odlučujuća borba za očuvanje tog nasleđa pred institucijama Ujedinjenih nacija", rekao je Đurić.
Istovremeno, istakao je Đurić, važno je da i sami učimo što je moguće više o našoj prošlosti da bismo stajali na čvrstim temeljima u sadašnjosti i da bismo znajući ko smo mogli na pravilan način da opredelimo svoju budućnost.
Srbija, kako je rekao, ima na šta da bude ponosna i upravo to je večeras došla da predstavi francuskom narodu i intelektualnoj, političkoj i kulturnoj eliti, koja oblikuje sudbinu naših života.
"Ovde su danas prisutni predstavnici zemalja koje odlučuju i o sudbini KiM. U naredne dve nedelje oni će imati priliku da se uvere o srpskom istorijskom karakteru naše južne pokrajine, nauče nešto o našoj istoriji i tradiciji, i upoznaju se i sa stradanjem naših, ne samo duhovnih središta, nego i gradova kao što su Novo Brdo i druge lokacije, na kojima su od pamtiveka osnivane i postojale srpske države i dvorovi", rekao je Đurić.
Direktor Kancelarije za KiM istakao je da će na izložbi biti predstavljeni neki neprocenjivi eksponati, poput plašta i pečata kneza Lazara, odeće srpskih žena iz 12. i 13, veka, kopija tapija i povelja srpskih manastira koji, kako je ocenio, govore o tome da je to prostranstvo "protkano samom suštinom našeg nacionalnog identiteta".
Ambasador Srbije pri Unesku Darko Tanasković kaže za RTS da oni koji bi da nam otmu KiM ne mogu nikad da organizuju takvu izložbu jer nemaju sa čime.
"Naše je da ovakve izložbe priređujemo i da na veoma visokom nivou, na moderan način predstavimo činjenicu da je Kosovo i Metohija suštinski naše, ali ne zato što mi kažemo da je naše, nego zato što je ono kulturno, tradicijski, civilizacijski naše", rekao je Tanasković i dodao da izložba - "Kosovo i Metohija - 10 koraka" - to i čini.
Tanasković je rekao i da je ogromno interesovanje za izložbu, kao i da je prisutno tridesetak ambasadora država, od kojih su neke priznale Kosovo, što je, ističe, veoma važno.
"Oni ljudi koji danas budu videli ovo preneće to svojim prestonicama, a to znači mnogo više nego što se obično misli", smatra ambasador.
Građani Pariza moći će do 18. septembra da vide razvoj kulture Kosova i Metohije od perioda antike do 20. veka.
Izložba "Kosovo i Metohija – 10 koraka" objedinjuje opsežan pisani materijal, čiji su autori naši stručnjaci iz oblasti istorije, istorije umetnosti i arheologije, fotografije, ali i eksponate koje su ustupile brojne srpske institucije kulture.
Publika će imati priliku da, koristeći modernu tehnologiju, dobije interakciju sa sadržajem, čime će joj veliko kulturno bogatstvo južne srpske pokrajine biti bolje dočarano, a istovremeno i dat veći uvid u geopolitičku, sociološku i religijsku situaciju na teritoriji Kosova i Metohije.
U prisustvu mnogobrojnih zvanica i uglednika iz kulturnog miljea Pariza, pred mnogobrojnim francuskim novinarima izložbu je otvorio direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić.
O sadržaju i značaju izložbe govorio je ambasador Srbije pri Unesku Darko Tanasković.
Otvaranju izložbe prisustvovali su i ambasador Republike Srbije u Parizu Rajko Ristić, direktorka Kulturnog centra Srbije u Parizu Slavica Petrović, članovi diplomatskog kora, kao i ambasadori pri Unesku akreditovani u Parizu.
Postavku su osmislili Kancelarija za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije i Opština Zvečan.