Borba za srpske svetinje: Ovo su glavni zahtevi Beograda Evropskoj uniji za očuvanje naše baštine na KiM
Zaštita za 44 svetinje i spomenika
"Garancije Srpskoj pravoslavnoj crkvi da ima puno pravo raspolaganja svom svojom pokretnom i nepokretnom imovinom, kao i da na neograničen period zadrži pravni režim zaštite za 44 objekta koji predstavljaju specijalne zone srpske kulturne i verske baštine i da položaj SPC bude priznat na Kosmetu", garantuje se baštini na KiM u planu Beograda koji je dostavljen Evropskoj uniji.
Ovo su glavni zahtevi Beograda u planu koji je naša strana poslala evropskim posrednicima u dijalogu sa Prištinom. U tom tekstu se navodi da u specijalne zaštitne zone srpske baštine spadaju manastiri Visoki Dečani, Gračanica, Pećka patrijaršija, Banjska..., ali i drugi hramovi i crkve u Gnjilanu, Štrpcu, Srbici, Klini, Orahovcu... Zatim, srednjovekovni most Vojinovića u Vučitrnu, spomenik Gazimestan, tvrđava Zvečan, srednjovekovni grad Novo Brdo, selo Velika Hoča...
Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić kaže da Srbija ne samo da godinama govori da je neophodno da se u briselskom dijalogu na sto stavi i pitanje položaja srpske kulturne i duhovne baštine na KiM, već je predsednik Aleksandar Vučić zvaničnicima EU predočio i sasvim konkretan plan koji našoj crkvi garantuje apsolutnu zaštitu.
- Moram zato da naglasim da su neopravdane i nedobronamerne kritike onih koji tvrde da Srbija ništa do sada nije učinila kako bi se zaštitile naše svetinje na Kosovu i Metohiji, a naročito je štetno kada takve optužbe dolaze od pojedinaca iz same Crkve - kaže Đurić.
On podseća i da je o planu za zaštitu srpskih crkava i manastira predsednik Vučić govorio u obraćanju građanima 7. avgusta ove godine. Šef države tada je najavio da ćemo kao država insistirati na odnosu prema SPC i formiranju zaštićenih zona, a po planu koji je bio ranije predviđen Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Groznica Zapadnog Nila seje SMRT po Srbiji: Umrle još 4 osobe, najviše obolelih u Beogradu
Vučić je objasnio da će, u zavisnosti od toga kako će biti i hoćemo li biti u prilici da ponudimo Srbima i Albancima rešenje kosovsko-metohijskog čvora, biti određeno i koliko će se zaštićenih zona oformiti.
- Oko toga da imovina mora da ostane u vlasništvu SPC i zagarantovano da joj pripada neće ni biti pregovora - bio je jasan predsednik Vučić.